Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Druhý trimestr, je druhou ze tří částí těhotenství. Tento trimestr pokrývá období 4 až 6 měsíce vašeho těhotenství. V tomto článku si popíšeme, k jakým změnám v tomto trimestru dochází u vašeho dítěte, a jaké změny máte očekávat sama u sebe. Také vás upozorníme na to, co vás během druhého trimestru čeká, na co byste neměla zapomenout, a na co si dávat pozor.
I když se v tomto článku budeme věnovat tomu, co vás čeká ve druhém trimestru, jen ve stručně zrekapitulujeme, co obnáší první trimestr (tady pak najdete podrobnější informace o prvním trimestru těhotenství).
Na začátku prvního trimestru je jedna oplodněná buňka. Na konci prvního trimestru je to pak už plod, který má asi 10 centimetrů, váhu asi 150 gramů. Srdce mu už bije asi 150 tepů za minutu. Provádí už drobné pohyby rukami nebo hlavičkou. Již u něj začal vývoj všech základních orgánů.
Druhý trimestr těhotenství začíná po skončení tohoto prvního. Běžná délka těhotenství je 280 dní, tedy kalendářních 9 nebo 10 lunárních měsíců nebo také cca 40 týdnů. Druhý trimestr začíná ve 14 týdnu těhotenství a pokračuje až do 27 týdne.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů. Na konci druhého trimestru má již vaše dítě asi 70% šanci na přežití v případě předčasného porodu
Vaše dítě toho musí ve druhém trimestru „stihnout“ opravdu hodně. Za pouhé 3 měsíce musí, zvládnout vyrůst na trojnásobnou velikost a přibrat 500% svojí váhy. Jen si představte, že byste měla za tři měsíce vyrůst o 3,5 metru a přibrat 300 kilo :).
Jak probíhá vývoj dítěte ve 2 trimestru:
Některé z typických těhotenských příznaků, které jste pociťovala během první části těhotenství, již vymizely, nebo postupně odeznívají:
Zatímco v prvním trimestru, těhotenství zpravidla nebývá překážkou, pro aktivní intimní život, ve druhém trimestru se to může zásadně změnit. Pravda, je skupina žen, které si toto období naopak velmi užívají (díky mnohem intenzivnějšímu prokrvení těch „správných“ partií). Velká většina žena ale přiznává, že ve druhém trimestru ztrácí o intimní život zájem. Mějte na paměti, že v takovém případě je základem otevřená komunikace s vaším mužem.
Největší riziko samovolného potratu je v prvním trimestru. Ve druhém trimestru již můžete být klidnější. Přesto ale i ve druhém trimestru se mohou objevit určité příznaky, které byste neměla ignorovat. Sem patří především silné vaginální krvácení, silná bolest břicha, vysoká teplota.
Ve druhém trimestru se u vás také může objevit těhotenská cukrovka. Ta postihuje 15 – 20% těhotných žen. Projevuje se extrémními pocity žízně, časté a silné močení, extrémní únava, silné chrápání.
Jiné příznaky – jako je náhlý prudký nárůst váhy, těžké otoky v obličeji a na rukou, poruchy vidění zase mohou být příznakem preeklamspie.
Snažte se jíst zdravě, mít dostatečný přísun všech živin, vitamínů a minerálů. Také se snažte cvičit a být aktivní. Ve druhém trimestru také roste spotřeba kalorií pro vývoj dítěte, je pravděpodobné že budete mít častěji hlad a budete muset více jíst.
Pokud jste tak ještě neučinili, zvažte provedení prenatálního genetického vyšetření. Zvláště pokud patříte do některé rizikové skupiny (vyšší věk, rodinná anamnéza, atd.).
Ve druhém trimestru je již také možné spolehlivě zjistit pohlaví dítěte. Promyslete si (dohodněte se se svým partnerem), zda chcete znát pohlaví dítěte, nebo ne. A nezapomeňte tuto informaci včas předat svému gynekologovi, aby vám nedopatřením nezkazil překvapení.
Využijte poslední možnost k cestování. Ve druhém trimestru máte asi poslední možnost jet někam na dovolenou. Ve třetím trimestru se jednak nedoporučuje létat letadlem, a i vzhledem k velikosti vašeho břicha, pro vás už bude jakýkoliv delší pohyb, jen obtížný. Pokud máte možnost a chuť, vyrazte si s partnerem, na poslední dovolenou, jako bezdětný pár.
Nejpozději ve druhém trimestru byste také již měla začít připravovat vše potřebné pro dítě – dětský pokoj, postýlku, kočárek, autosedačku, vaničku, oblečení, pleny, hygienické potřeby apod. Některé věci se dají běžně koupit skoro v každém obchodě, u některých ale můžete čekat na dodání i několik týdnů. Také musíte být včas připraveni, pokud by se náhodnou dítě narodilo dříve.