Na co si dát pozor v prvním trimestru

Během prvního trimestru je nutné hlídat různé příznaky a symptomy.

První trimestr těhotenství, tedy první 3 měsíce (12 – 13) týdnů od početí dítěte je „nejrizikovější“ částí těhotenství. Alespoň tedy z pohledu rizika samovolného potratu. Podle různých studií se odhaduje, že až 20% všech zahájených těhotenství je samovolně ukončeno spontánním potratem již v prvním trimestru.

Během prvního trimestru se v embryu zakládají zárodky pro všechny důležité tělesné orgány a tělesné systémy. Jakákoliv „chyba“ (vrozená genetická vada, nějaká chromozomální abnormalita), má v éto fázi zpravidla fatální důsledky, kdy se zárodek nedokáže dále vyvíjet a vaše tělo těhotenství samo „ukončí“.

Během prvního trimestru je nutné hlídat různé příznaky a symptomy. Pokud se některý z nich objeví, měli byste ihned situaci konzultovat se svým lékařem. Mezi rizikové příznaky patří třeba silnější, krvácení (drobnější „špinění“ je ale poměrně běžným projevem na začátku těhotenství). Pozor také na silnější bolesti v břiše nebo v dolní části zad.

Také určitě nezanedbávejte bolesti při močení, velké bolesti hlavy, vysoké teploty, nebo třeba výrazné otoky končetin či v obličeji.

Mohlo by vás zajímat: Co se nesmí v těhotenství, Co proti nevolnosti v těhotenství, Co způsobí potrat

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.