Kdy je první očkování novorozence

Během prvního roku novorozence by tak dítě mělo podstoupit tři až čtyři očkování.

Vzhledem k tomu, že již od roku 2010 bylo zrušeno očkování proti TBC (tuberkulóza), tak je nyní možné začínat s očkování již od 9 týdne po narození dítěte. Dříve, když se ještě aplikovala vakcína proti TBC, tak bylo nutné na další očkování čekat nejméně 12 týdnů.

Během prvního roku novorozence by tak dítě mělo podstoupit tři až čtyři očkování. Ve všech případech se jedná o aplikaci hexavakcíny. To je vakcína, která obsahuje očkovací látky proti šesti různým závažným infekčním chorobám (z toho je také onen název „hexa“ z latinského označení čísla 6).

První očkování kdy je aplikována první dávka hexavakcíny (což je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, proti Haemophilus influenzae, přenosné dětské obrně, žloutence typu B), je již v devátém týdnu po narození dítěte.

Další tři dávky hexavakcíny (jsou tedy celkem 4) jsou aplikovány ve 3 měsíci (2 dávka), ve 4 měsíci (3 dávka) a v 11 až 18 měsíci po narození (4 a poslední dávka hexavakcíny).

Ve druhém roce života dítěte pak následuje očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Jedná se o dvě dávky. První v 15 měsíci a druhá v 21 až 25 měsíci. Pokud nebyla aplikována již v prvním roce, pak ve druhém roce (do 18 měsíce), je ještě očkována 4 dávka hexavakcíny.

Mohlo by vás zajímat: Očkování kojenců hexavakcínou, Povinné očkování novorozenců

Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.