Jak se projevuje porucha štítné žlázy

Pokud je narušena činnost štítné žlázy, mohou nastat dvě odlišné poruchy. Je to buď hypertyreóza nebo hypotyreóza. Častější je právě hypertyreóza.

Pokud je narušena činnost štítné žlázy, mohou nastat dvě odlišné poruchy. Je to buď hypertyreóza nebo hypotyreóza. Častější je právě hypertyreóza.

Při hypertyreóza je narušena správná funkce štítné žlázy a je produkováno nadměrné množství hormonů. Mezi hlavní příznaky této poruchy je zvýšená únava nebo ospalost. Mezi další typické příznak patří suchá a bledá pokožka, vypadávání vlasů, nezdravé a lámavé nehty. Častější zimomřivost.

Může také docházet ke zvyšování váhy (i když se stravuje zdravě). Porucha se projevuje i „zpomalením“ myšlení (poruchy koncentrace a paměti), negativními náladami a depresemi. Může se objevit i zácpa, zvýšený krevní tlak nebo pomalejší tep.

Hypertyreóza se může projevit i poruchami menstruačního cyklu u žen.

Druhým typem poruchy štítné žlázy je hypotyreóza. To je nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy. Tato porucha je méně častá. Je velmi dobře opticky rozpoznatelná – dochází k výraznému zvětšení štítné žlázy. Může se objevit i otok na obličeji, na rukách a na nohách.

Mezi další příznaky hypotyreózy může patřit například nadměrné pocení nebo návaly horka. Můžete také pociťovat silné bušení srdce. Častým příznakem této poruchy je také rychlý úbytek váhy (hubnutí, i když k tomu není objektivní důvod – jíte normálně).

Mohlo by vás zajímat: Jaká jsou rizika poruchy štítné žlázy u těhotné ženy, Doporučená denní dávka jódu v těhotenství

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu