Jaká jsou rizika poruchy štítné žlázy u těhotné ženy

V těhotenství může vést porucha funkce štítné žlázy až k závažným zdravotním rizikům pro nenarozené dítě.

Porucha štítné žlázy je rizikem pro každého člověka. Hormony, které produkuje tato žláza, ovlivňují skoro celý metabolismus. Zvláště riziková, je ale porucha štítné žlázy u těhotné ženy.

Při poruše funkce štítné žlázy může dojít i hypertyreóze. To je situace, kdy je produkováno více hormonů štítné žlázy. To má za následek zpravidla větší únavu, ospalost, zimomřivost apod.

Méně častou poruchou štítné žlázy je pak hypotyreóza. Tedy nedostatečná produkce hormonů. Ta se výrazně opticky projevuje zvětšením štítné žlázy. Při této poruše má nemocný obvykle nadbytek energie, pociťuje silné bušení srdce, návaly horka, nadměrné pocení. Je u něj také vyšší míra stresu a nervozity.

V těhotenství může vést porucha funkce štítné žlázy až k závažným zdravotním rizikům pro nenarozené dítě.

Během těhotenství se nejčastěji objevuje hypertyreóza. Ta může v prvním trimestru, vést až k samovolnému potratu. Riziko potratu způsobeného poruchou štítné žlázy, je během prvního trimestru, až třikrát vyšší.

Porucha štítné žlázy během těhotenství, také může vést k předčasnému porodu a/nebo nižší porodní váze. Spíše výjimečně, se mohou objevit i nějaké vývojové poruchy.

Štítná žláza (hormony této žlázy), mají velký vliv na vývoj centrální nervové soustavy a mozku dítěte.

Podle dostupných vědeckých výzkumů, může neléčená porucha štítné žlázy během těhotenství, vést až k poruchám intelektu dítěte. Může se jednat o vývojovou poruchu učení nebo pozornosti.

Mohlo by vás zajímat: Doporučená denní dávka jódu v těhotenství, Jak se projevuje porucha štítné žlázy

Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.