Doporučená denní dávka jódu v těhotenství

Doporučená denní dávka jódu, je pro zdravého, dospělého člověka v rozmezí 150 – 200 μg (mikrogramů). Dávka se liší podle věku nebo i země původu.

Jód je velmi důležitý prvek, bez nějž by nemohla správně fungovat štítná žláza. Poruchy štítné žlázy mohou vést k hypotyreóze (nedostatečná produkce hormonů) nebo hypertyreóze (nadměrná produkce hormonů).

Správná funkce štítné žlázy je velmi důležitá zvláště během těhotenství. Případná porucha se může projevit i tak, že dojde samovolnému potratu během prvního trimestru (je zde až 3x větší riziko). Až 50% žen, u kterých došlo k samovolnému potratu, bylo zjištěno nedostatečné množství jódu.

Doporučená denní dávka jódu, je pro zdravého, dospělého člověka v rozmezí 150 – 200 μg (mikrogramů). Dávka se liší podle věku nebo i země původu. Pro Českou republiku bývá obvykle udávána, doporučená denní dávka cca 150 mikrogramů na den.

Během těhotenství se ale potřeba jódu zvyšuje. V prvním trimestru, je vyvíjející se plod závislý na hormonech, produkovaných štítnou žlázou matky. Od druhého trimestru si dítě začíná vyrábět hormony samo. Stále ale potřebuje dostatečný příjem jódu od matky.

V těhotenství se tedy doporučená denní dávka zvyšuje o 100 mikrogramů (tj. na 250 mikrogramů za den). Obecně je doporučováno zvýšit množství jódu v potravě, alespoň o 50%.

Zdrojem jódu může být sůl (jodizovaná sůl). V soli je tolik jódu, že na pokrytí doporučené denní dávky jódu, stačí cca 4,5 gramu soli (jedna malá lžička)

Jód obsahují i některé rostlinné nebo živočišné potraviny. Například mléko nebo vejce. Jód ve zvýšené míře obsahují i mořské ryby. Nebo obecně mořské plody či mořské řasy. Část jódu v potravinách, se ale při vaření jídla „ztratí“.

Mohlo by vás zajímat: Jaká jsou rizika poruchy štítné žlázy u těhotné ženy, Jak se projevuje porucha štítné žlázy

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Když zjistíte (nebo jen máte pocit), že jste těhotná, určitě si naplánujte návštěvu u svého gynekologa.