Doporučená denní dávka jódu v těhotenství

Doporučená denní dávka jódu, je pro zdravého, dospělého člověka v rozmezí 150 – 200 μg (mikrogramů). Dávka se liší podle věku nebo i země původu.

Doporučená denní dávka jódu, je pro zdravého, dospělého člověka v rozmezí 150 – 200 μg (mikrogramů). Dávka se liší podle věku nebo i země původu.

Jód je velmi důležitý prvek, bez nějž by nemohla správně fungovat štítná žláza. Poruchy štítné žlázy mohou vést k hypotyreóze (nedostatečná produkce hormonů) nebo hypertyreóze (nadměrná produkce hormonů).

Správná funkce štítné žlázy je velmi důležitá zvláště během těhotenství. Případná porucha se může projevit i tak, že dojde samovolnému potratu během prvního trimestru (je zde až 3x větší riziko). Až 50% žen, u kterých došlo k samovolnému potratu, bylo zjištěno nedostatečné množství jódu.

Doporučená denní dávka jódu, je pro zdravého, dospělého člověka v rozmezí 150 – 200 μg (mikrogramů). Dávka se liší podle věku nebo i země původu. Pro Českou republiku bývá obvykle udávána, doporučená denní dávka cca 150 mikrogramů na den.

Během těhotenství se ale potřeba jódu zvyšuje. V prvním trimestru, je vyvíjející se plod závislý na hormonech, produkovaných štítnou žlázou matky. Od druhého trimestru si dítě začíná vyrábět hormony samo. Stále ale potřebuje dostatečný příjem jódu od matky.

V těhotenství se tedy doporučená denní dávka zvyšuje o 100 mikrogramů (tj. na 250 mikrogramů za den). Obecně je doporučováno zvýšit množství jódu v potravě, alespoň o 50%.

Zdrojem jódu může být sůl (jodizovaná sůl). V soli je tolik jódu, že na pokrytí doporučené denní dávky jódu, stačí cca 4,5 gramu soli (jedna malá lžička)

Jód obsahují i některé rostlinné nebo živočišné potraviny. Například mléko nebo vejce. Jód ve zvýšené míře obsahují i mořské ryby. Nebo obecně mořské plody či mořské řasy. Část jódu v potravinách, se ale při vaření jídla „ztratí“.

Mohlo by vás zajímat: Jaká jsou rizika poruchy štítné žlázy u těhotné ženy, Jak se projevuje porucha štítné žlázy

Těhotenství a štítná žláza: Porucha štítné žlázy může ovlivnit vývoj dítěte

Štítná žláza (Glandula thyreoidea), je jednou z nejdůležitějších žláz v našem těle. Pokud neprodukuje správné množství hormonů (hypotyreóza... [ ČÍST VÍCE ]

Těhotenská dieta: Co jíst během těhotenství?

Hodně nastávajících maminek, zvláště těch, které jsou těhotné poprvé, se zajímá o to, co jíst během těhotenství. Na internetu se dá najít mnoho... [ ČÍST VÍCE ]

Co jíst a nejíst během těhotenství

Dobrá a dostatečná výživa během těhotenství, je jedním z důležitých předpokladů pro zdravý růst a vývoj dítěte. Když jste těhotná, musíte... [ ČÍST VÍCE ]

Dieta při kojení: co jíst a co nejíst když kojíte?

Během kojení mohou jíst maminky v zásadě vše. Pokud je jejich jídelníček alespoň trochu rozumný a vyvážený, pak určitě není potřeba dodržovat... [ ČÍST VÍCE ]

Co dělat, když zjistím, že jsem těhotná?

Vaše pravidelná menstruace má již nějakou dobu zpoždění? Pociťujete výkyvy nálad, bolí vás prsa a zdají se vám nateklá? Nebo se vám dokonce na těhotenském... [ ČÍST VÍCE ]