Kolik je porodné v roce 2018?

Při narození prvního dítěte je vypláceno porodné ve výši 13500 Kč.

Při narození prvního nebo druhého dítěte, můžete mít nárok na jednorázovou sociální dávku porodné. Pokud vás zajímá, kolik je porodné a jestli splňujete podmínky pro nárok na tuto dávku, vyzkoušejte naši kalkulačku: Kalkulačka porodné 2018.

Při narození prvního dítěte je vypláceno porodné ve výši 13000 Kč. Pokud se narodí již druhé dítě, pak je porodné ve výši „jenom“ 10000 Kč. Pokud se hned na poprvé narodí dvě děti (dvojčata), pak je porodné ve výši 23000 Kč.

Na porodné máte nárok v případě, že příjmy rodiny (otec + matka + dítě/děti) mají v rozhodném období (tj. poslední ukončené kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte), průměrný měsíční příjem nižší než 2,7 násobek životního minima.

Pokud je tedy průměrný měsíční součet všech příjmů (výplata ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, příjmy z pronájmu, a různé další) nižší než 20 817 Kč (první narozené dítě, započítá se příjem otce i matky) nebo nižší než 25 515 (druhé narozené dítě, to první má méně než 6 roků, započítá se příjem otce i matky) nebo nižší než 13 176 (první dítě, samotná matka samoživitelka)), pak je nárok na porodné.

Mohlo by vás zajímat: Kdo má nárok na porodné, Zpětný nárok na porodné, Jak dlouho trvá porod

U porodného Tam není žádná podmínka, že byste musela být zaměstnána nebo si platit nějaké pojištění. Posuzuje sečistě příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je 13 500 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.
Na porodné je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nižší než 20 817 Kč (otec + matka + 1 narozené dítě).