Jak se mění imunita ženy během těhotenství?

Během těhotenství je tedy imunitní reakce v ženském těle potlačena, aby nebyla zaměřena vůči plodu v jejím těle.

Během těhotenství dochází ke změnám ve fungování imunitního systému. Je to logické. Vyvíjející se plod v těle ženy představuje cizorodý element. Pokud by nedošlo k potlačení imunitní reakce organismu, tělo by s plodem bojovalo (což je také častým důvodem pro neúspěšné pokusy o miminko).

Během těhotenství je tedy imunitní reakce v ženském těle potlačena, aby nebyla zaměřena vůči plodu v jejím těle. Díky tomu jsou těhotné ženy náchylnější k onemocnění různými nemocemi. Velmi známé je riziko, které představují listeriózy. Je také známo, že během těhotenství jsou zesíleny alergie, nebo se objevují nové alergie. Alergie je ve své podstatě také jen neadekvátní imunitní reakce organismu.

Podobným rizikem jsou pro ženy i virové infekce. Vysoké teploty zvláště během prvního trimestru těhotenství, mohou mít i poměrně vážné dopady na vyvíjející se plod. V prvním trimestru jsou zakládány a rozvíjeny všechny orgány a tkáně budoucího miminka. Vysoké horečky mohou vést ke vzniku orgánových defektů.

Obecně by se tedy ženy během těhotenství měli více chránit a zbytečně se nevystavovat riziku. Je také vhodné imunitu v těhotenství posilovat. Dopřávat tělu dostatek vitamínů a další přirozené způsoby rozvoje imunity.

Mohlo by vás zajímat: Na co si dát pozor v prvním trimestru, Epidemie koronavirus 2020, Kolik je ošetřovné 2020?

Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).