Jak se mění imunita ženy během těhotenství?

Během těhotenství je tedy imunitní reakce v ženském těle potlačena, aby nebyla zaměřena vůči plodu v jejím těle.

Během těhotenství dochází ke změnám ve fungování imunitního systému. Je to logické. Vyvíjející se plod v těle ženy představuje cizorodý element. Pokud by nedošlo k potlačení imunitní reakce organismu, tělo by s plodem bojovalo (což je také častým důvodem pro neúspěšné pokusy o miminko).

Během těhotenství je tedy imunitní reakce v ženském těle potlačena, aby nebyla zaměřena vůči plodu v jejím těle. Díky tomu jsou těhotné ženy náchylnější k onemocnění různými nemocemi. Velmi známé je riziko, které představují listeriózy. Je také známo, že během těhotenství jsou zesíleny alergie, nebo se objevují nové alergie. Alergie je ve své podstatě také jen neadekvátní imunitní reakce organismu.

Podobným rizikem jsou pro ženy i virové infekce. Vysoké teploty zvláště během prvního trimestru těhotenství, mohou mít i poměrně vážné dopady na vyvíjející se plod. V prvním trimestru jsou zakládány a rozvíjeny všechny orgány a tkáně budoucího miminka. Vysoké horečky mohou vést ke vzniku orgánových defektů.

Obecně by se tedy ženy během těhotenství měli více chránit a zbytečně se nevystavovat riziku. Je také vhodné imunitu v těhotenství posilovat. Dopřávat tělu dostatek vitamínů a další přirozené způsoby rozvoje imunity.

Mohlo by vás zajímat: Na co si dát pozor v prvním trimestru, Epidemie koronavirus, Kolik je ošetřovné 2024?

Poporodní deprese je duševní stav, který může postihnout maminky už během těhotenství nebo po narození dítěte (týká se až 20% žen). Deprese po porodu, může být i poměrně závažná a může znamenat velké riziko jak pro ženu, tak i pro její dítě.
Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.