Je nárok na porodné i na třetí dítě?

Pokud žena rodí poprvé, a narodí se jí dvojčata, pak dostává porodné 23000 Kč

Nárok na porodné má žena, která porodí první nebo druhé dítě (resp. při převzetí prvního nebo druhého dítěte do péče). Nerozhoduje tedy to, o kolikátý porod ženy se jedná, ani to, kolik dětí je v rodině.

Pokud žena rodí poprvé, a narodí se jí dvojčata, pak dostává porodné 23000 Kč (13000 Kč na první z dvojčat a 10000 Kč na druhé z dvojčat). Pokud by rodila podruhé – kdy se jí narodí již třetí dítě, na porodné by nárok nebyl.

Podobné je to, i když žena žije s mužem a společně vychovávají dvě děti, které má muž z předchozího manželství. Pokud se jim následně narodí dítě (a je to první narození dítě ženy), pak nárok na porodné bude, i když se bude fakticky jednat již o třetí dítě v rodině.

Pokud je tomu ale tak, že žena porodí již třetí nebo i další dítě, na porodné nárok nevzniká.

Mohlo by vás zajímat:Nárok na mateřskou po ukončení zaměstnání, Nárok na porodné u studentky

Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 8 720 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 23 544 Kč měsíčně.