Konec rodičovské dovolené

Konec rodičovské dovolené je nejpozději v den 3 narozenin dítěte.

Na rodičovskou dovolenou, mají nárok pouze zaměstnanci. Rodičovská dovolená, je volno, které jim poskytuje jejich zaměstnavatel, aby mohli pečovat o dítě.

Na rodičovskou dovolenou, tedy nemohou mít nárok podnikatelé (OSVČ), ani nezaměstnaní, nebo ani studenti, apod.

Konec rodičovské dovolené je nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následující pracovní den, byste se měli vracet zpět do původního zaměstnání.

Konec rodičovské dovolené, je možné domluvit i jinak. Prodloužení rodičovské ale není možné. Do 3 roků dítěte, je zákonem stanovené maximum.

Kratší délka rodičovské, možná je. O délce si rozhodujete sami, a tak není problém, abyste na rodičovské dovolené byli například jenom jeden rok, nebo třeba dva roky.

Pozor na to, že konec rodičovské dovolené, je něco jiného než konec nároku na rodičovský příspěvek.

Výplata rodičovského příspěvku může skončit i dříve. Je tedy možné být na rodičovské dovolené, ale už bez nároku na příspěvek.

Stejně tak ale může výplata rodičovského příspěvku pokračovat, i po skončení rodičovské dovolené. Je tedy možné pracovat v zaměstnání, a současně stále pobírat rodičovský příspěvek.

Mohlo by vás zajímat: Zdravotní pojištění po skončení rodičovské dovolené, Sociální pojištění po skončení rodičovské dovolené, Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu souvisí jenom omezeně. Je možné být na RD bez nároku na RP. Je možné pobírat RP bez rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, je nárok i po návratu zpět do zaměstnání. Rodičovská dovolená, může pokračovat dále, i po vyčerpání RP.
Proplacení dovolené, je možné jenom při ukončení zaměstnání. Po skončení mateřské, je možné čerpat řádnou dovolenu (před začátkem rodičovské). Za dovolenou je nárok na náhradu mzdy – vypočítá se z průměrného nebo z pravděpodobného výdělku.
Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 00 Kč. Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, narozených v roce 2024. Pro tyto dětí se rodičovská zkrátí jenom na 3 roky. Pro ostatní děti (narozené do konce roku 2023), platí ještě staré podmínky.
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Po narození dítěte, může být nárok i na porodné nebo na přídavky na dítě.
Zvýšení rodičovského příspěvku na 350 000 Kč (nebo 525 000 Kč pro dvojčata), a zkrácení maximální délky jen na 3 roky (do 3 narozenin) se týká pouze dětí, které se narodí až v roce 2024 (nejdříve od 1. 1. 2024 v 0:00:01).
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).