Konec rodičovské dovolené

Konec rodičovské dovolené je nejpozději v den 3 narozenin dítěte.

Na rodičovskou dovolenou, mají nárok pouze zaměstnanci. Rodičovská dovolená, je volno, které jim poskytuje jejich zaměstnavatel, aby mohli pečovat o dítě.

Na rodičovskou dovolenou, tedy nemohou mít nárok podnikatelé (OSVČ), ani nezaměstnaní, nebo ani studenti, apod.

Konec rodičovské dovolené je nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následující pracovní den, byste se měli vracet zpět do původního zaměstnání.

Konec rodičovské dovolené, je možné domluvit i jinak. Prodloužení rodičovské ale není možné. Do 3 roků dítěte, je zákonem stanovené maximum.

Kratší délka rodičovské, možná je. O délce si rozhodujete sami, a tak není problém, abyste na rodičovské dovolené byli například jenom jeden rok, nebo třeba dva roky.

Pozor na to, že konec rodičovské dovolené, je něco jiného než konec nároku na rodičovský příspěvek.

Výplata rodičovského příspěvku může skončit i dříve. Je tedy možné být na rodičovské dovolené, ale už bez nároku na příspěvek.

Stejně tak ale může výplata rodičovského příspěvku pokračovat, i po skončení rodičovské dovolené. Je tedy možné pracovat v zaměstnání, a současně stále pobírat rodičovský příspěvek.

Mohlo by vás zajímat: Zdravotní pojištění po skončení rodičovské dovolené, Sociální pojištění po skončení rodičovské dovolené, Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2023 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Rodičovská by se mohla zvýšit během roku 2023, nebo od začátku 2024. Vláda navrhuje zvýšení o 50 000 Kč
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Minimální podpora po rodičovské je ale nízká. V roce 2023 je to za první dva měsíce jen 5 896 Kč. Další měsíce je to ještě méně. 
Na mateřskou (PPM), může být nárok i po skončení studia. Ale jen za předpokladu, že je žena zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění). Nezaměstnaná na Úřadu práce, zpravidla nemá nárok na mateřskou. Může mít ale nárok, na jiné sociální dávky.