Zdravotní pojištění po skončení rodičovské dovolené

Zdravotní pojištění, za vás tedy stát může platit i po skončení rodičovské dovolené

Během rodičovské dovolené (stejně jako během mateřské dovolené), nebo v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek (což nemusí být to samé jako rodičovská dovolená), za vás zdravotní pojištění platí stát.

Zdravotní pojištění, za vás tedy stát může platit i po skončení rodičovské dovolené, pokud máte stále nárok na výplatu rodičovského příspěvku (rodičovská dovolená končí ve 3 roce dítěte, na rodičovský příspěvek může být nárok až do 4 roků dítěte).

Po skončení rodičovské, pokud se nevracíte zpět do zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Za nezaměstnané v evidenci na ÚP, platí zdravotní pojištění stát.

Případně je po skončení rodičovské možné oznámit zdravotní pojišťovně, že jste osobou pečující o dítě do 7 roků, a opět za vás bude platit zdravotní pojištění stát.

Pro osoby pečující o dítě do 7 roků, ale platí několik omezení. Není možné pracovat v zaměstnání nebo podnikat jako OSVČ. Je možná jenom nějaká brigáda nebo přivýdělek na dohodu (u DPP může být příjem do 10 000 Kč měsíčně, u DPČ může být příjem do 4 000 Kč měsíčně).

Dítě, o které pečujete, také nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nesmíte ho dát ani na celý kalendářní měsíc k babičce, na tábor, apod. (na část měsíce to možné je).

Mohlo by vás zajímat: Konec rodičovské dovolené, Sociální pojištění po skončení rodičovské dovolené, Rodičovská na dvojčata

Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
Aby dostávala OSVČ „mateřské dávky“, musí být účastníkem nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Zdravotní pojištění platí stát za osoby na rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek. Sociální pojištění stát nikdy za nikoho neplatí. Doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se ale započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění (tj. započítává se do nároku na důchod).
Nárok na mateřkou, je při práci na DPČ v případě, že vám vzniká účast na nemocenském pojištění. U DPČ je to při příjmu od 3000 Kč měsíčně v roce 2020 nebo od 3500 Kč v roce 2021. Výpočet mateřské je pak úplně stejný (není rozdíl mezi prací na DPČ nebo HPP).