Změna výše rodičovského příspěvku během roku

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, jejíž výši si může žadatel určovat sám (při splnění podmínek).

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, jejíž výši si může žadatel určovat sám (při splnění podmínek). Při narození dítěte (nebo při převzetí dítěte do péče), vzniká nárok na rodičovský příspěvek v celkové výši 300 000 Kč, který může být vyplácen až do 4 roků věku dítěte.

Aktuálně platná maximální výše rodičovského příspěvku je buď do 10 000 Kč měsíčně nebo 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu (tedy to, kolik jste měli jako mateřskou).

Změnu výše rodičovského příspěvku je pak možné provést v podstatě kdykoliv. Platí jen omezení, že po provedení jedné změny, může být další změna provedena až za 3 měsíce. Jinak je ale možné během rodičovské dovolené příspěvek změnit i několikrát.

Aby bylo možné provést volbu nebo změnu výše rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně, musí být možné alespoň u jednoho z rodičů stanovit vyměřovací základ (stejný jako pro nárok na PPM nebo nemocenské dávky).

Mohlo by vás zajímat: Jak zvýšit rodičovský příspěvek, Rodičovská na druhé dítě, Rodičovská dovolená a školka

V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2020), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2020 ve výši 42 720 Kč.
Možnost pracovat, během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, tedy není nijak omezena. Můžete pracovat v zaměstnání, mít nějakou brigádu, nebo podnikat jako OSVČ.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.