Poradna: Mateřská dovolená pro studentku střední školy při přerušení SŠ

<span></span>

Dobrý den, mám nárok, na mateřský příspěvek, pokud 3. rokem studuji na střední škole a je mi 19 let?

Přítel pracuje, takže bych musela školu na rok přerušit.

Na co mám a na co nemám nárok?

Děkuji za odpověď

Katka N.


Odpověď na dotaz: Mateřská dovolená pro studenta střední školy

V případě těhotenství, porodu a následné péče o dítě jsou zde k dispozici především tyto dávky:

  • PPM, tedy peněžitá pomoc v mateřství (lidově také často „mateřská“)
  • Porodné
  • Rodičovský příspěvek
  • Přídavky na dítě

PPM, peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Za zaměstnance nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, podnikající OSVČ si mohou nemocenské pojištění dobrovolně hradit sami. Za studenty, nezaměstnané apod., ale nemocenské pojištění nikdo neplatí.

Pokud jste během posledních 2 let studia nepracovala (v zaměstnání, kde vzniká povinnost odvádět nemocenské pojištění), alespoň po dobu 270 kalendářních dní, pak nárok na PPM mít nebudete. (V dotazu to přímo neuvádíte, ale předpokládáme, že jako studentka střední školy s největší pravděpodobností současně nevykonáváte nějaké zaměstnání většího rozsahu.)

Po narození dítěte, ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. U něj nezáleží na tom, zda jste před porodem byla zaměstnaná, nezaměstnaná nebo třeba student. Nárok na rodičovský příspěvek vzniká už jen díky tomu, že pečujete o dítě (do 4 roků).

Celková výše rodičovského příspěvku je 300 000 Kč a vyplácí se v pravidelných měsíčních dávkách. Pokud byste o rodičovský příspěvek žádala vy sama, tak si nemůžete zvolit rodičovský příspěvek do částky 10 000 Kč měsíčně (tj. na 30 měsíců). Nebo nižší  – například 6250 Kč (na 48 měsíců).

Pokud by byl v žádosti o RP uveden i otec dítěte, pak na základě jeho příjmu, je případně možné zvolit i jinou variantu. Maximálně do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu, stanoveného na základě příjmu otce dítěte.

Porodné je pak jednorázová sociální dávka. Nárok je na ni při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo i při narození druhého dítěte (10000 Kč). Nárok je, pokud je průměrný měsíční příjem matky a otce dítěte nižší než 2,7 násobek životního minima. Příjem se posuzuje za předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se dítě narodilo např. v květnu, pak se posuzuje leden až březen. Pokud třeba v červenci, pak se posuzuje duben až červen, atd.

V případě prvního dítěte, se dokládají příjmy otce i matky dítěte (pokud nějaké jsou), je hranice pro nárok na porodné ve výši 23 544 Kč. Pokud je společný průměrný měsíční příjem nižší, je nárok na porodné. Jinak ne. Pro samoživitelku s prvním dítětem je ta hranice 14 904 Kč, jako průměrný příjem za měsíc, v rozhodném období.

Příspěvek na dítě – o ten i můžete požádat po narození dítěte, na dítě do 6 let je ve výši 800 Kč měsíčně (od 1.4.2021 to bude 930 Kč). V tomto případě se dokládají příjmy za předchozí rok a průměrný příjem nesmí překročit 2,7 násobek životního minima (od 1.4.2021 to bude 3,4 násobek životního minima)

Jiné dávky v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o dítě nás nenapadají. Můžete případně mít nárok na „běžné“ sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení, nebo dávky hmotné nouze, což je příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. U nich pak už záleží na tom, jestli budete bydlet sama, nebo s přítelem nebo u rodičů apod.

Všechny výše zmíněné dávky s výjimkou PPM (ta se případně řeší na ČSSZ) se vyřizují na Úřadu práce, kde vám určitě poskytnou další informace k jednotlivým sociálním dávkám.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Mateřská dovolená pro studentku střední školy při přerušení SŠ

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna