Poradna: Přechod z RD rovnou na MD s druhým dítětem

<span></span>

Dobrý den, prosím Vás,
v prosinci mám dostat poslední příspěvek RD, kterou jsem měla na 2 roky. 20. 11. 2017 mám však termín porodu druhého dítěte, tzn. že na MD bych měla nastoupit začátkem října.

Kde všude se musím nahlásit při nástupu na MD s druhým dítětem, prosím?

A kdy začnu brát PPM, už těch 6 týdnů před porodem (v říjnu) nebo až v měsíci narození druhého dítěte?

A jednorázové vyčerpání balíčku 220 tis. asi stále není možné, že?

Velmi Vám děkuji za odpověď.

Přeji hezký den

L.N.


Odpověď na dotaz: Přechod z RD na MD

V případě že byl rodičovský příspěvek (RD) na dva roky, pak jste s největší pravděpodobností pobírala/pobíráte nejvyšší možnou částku – tedy 11500 Kč měsíčně. Rychlejší čerpání rodičovského příspěvku (tedy vyšší měsíční částku) aktuálně ani není možné zvolit.

Již nějakou dobu probíhají debaty o novele zákona o státní sociální podpoře. Původně měla začít platit již v roce 2016, pak se to posouvalo na začátek roku 2017, pak na polovinu roku 2017 a nakonec to nyní vypadá až na začátek roku 2018. V tuto chvíli prošla novela zákona třetím čtením v parlamentu. Je ještě potřeba schválení od senátu, podpis prezidenta a zveřejnění zákona ve sbírce předpisů. Při každém z těchto kroků se to ještě může zdržet. Takže v nejoptimističtějším případě by sice mohla novela začít platit již někdy v druhé polovině roku 2017, ale spíš asi až od 1. 1. 2018.

Tato novela má řešit právě takovou situaci, ve které jste nyní i vy. Nově by mělo být možné při splnění podmínek zvýšit rodičovský příspěvek dokonce až přes 30 tisíc korun měsíčně (celý rodičovský příspěvek by se tak dal vyčerpat již za 6 měsíců).

Zahájení mateřské dovolené na druhé dítě

Co se týká zahájení mateřské dovolené na druhé dítě, tak až to bude aktuální (zahájení mateřské dovolené a čerpání PPM spadá do období 6 – 8 týdnů před porodem), byste se měla obrátit na svého zaměstnavatele a oznámit mu ukončení rodičovské dovolené a zahájení mateřské dovolené. Dále mu budete předávat příslušné dokumenty vztahující se k uplatnění nároku na PPM (ty vám dá lékař). Také byste měla zahájení čerpání PPM oznámit na Úřad práce, který vám nyní vyplácí rodičovský příspěvek.

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské v jednom měsíci

Co se týká měsíce, kdy vám bude začínat PPM, tak zde bude záležet na konkrétním termínu zahájení PPM. Platí totiž, že souběh rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství v jednom měsíci, je možný, pouze pokud je PPM nižší, než rodičovský příspěvek, na který máte nárok za daný měsíc.

Pro názornost uvádíme teoretický příklad:

  • Rodičovský příspěvek na první dítě = 11 500 Kč
  • PPM na druhé dítě bude 18000 Kč na měsíc (30 dní, tj. 600 Kč na den)
  • Zahájení PPM proběhne třeba 20 den v měsíci
  • Za tento měsíc tedy bude náležet PPM ve výši 6000 Kč (10×600 Kč, PPM se platí za kalendářní dny)

Protože je takto vyplacená PPM nižší než rodičovský příspěvek na první dítě, dostane žena ještě poměrnou část rodičovského příspěvku ve výši 5500 Kč (rozdíl mezi výší rodičovského příspěvku na první dítě a vyplacenou PPM na druhé dítě)

Pokud by ale ve stejném příkladu žena zahajovala PPM již desátý den v měsíci, pak by její PPM na druhé dítě byla 12000 Kč, což je více než rodičovský příspěvek na první dítě. Rodičovský příspěvek by tak v tomto měsíci již nebyl vyplacen (nebo pokud by byl vyplacen, Úřad práce by si pak nárokoval jeho vrácení).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Přechod z RD rovnou na MD s druhým dítětem

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna