Ukončení zaměstnání po skončení rodičovské

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte. Poslední den rodičovské dovolené je tedy v den třetích narozenin dítěte.

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte. Poslední den rodičovské dovolené je tedy v den třetích narozenin dítěte. Od následujícího dne, by se již rodič (žena nebo muž), který je na rodičovské dovolené, měl vrátit zpět do zaměstnání.

Zaměstnavatel má povinnost vás zaměstnat, po skončení rodičovské dovolené – nemusí vám nabídnout identické pracovní místo, ale může vám nabídnout odpovídající náhradu.

Pokud byste nechtěli po rodičovské pokračovat v zaměstnání, je několik možností. Můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Na to ale není automatický nárok.

Po skončení rodičovské dovolené pak může nastat situace, kdy vám výpověď dá zaměstnavatel. Pak máte nárok na odstupné (3 měsíce) + výpovědní dobu 2 měsíce. Tedy na 5 platů. Následně pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo můžete dát výpověď i vy. Pak ale nemáte nárok na odstupné. Byla zde jen výpovědní doba dva měsíce. Nárok na podporu máte také.

Nebo můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu, o ukončení pracovního poměru. A pak je to na tom, co si domluvíte. Můžete si domluvit i nějakou formu odstupného (na to u dohody ale není automatický nárok).

Mohlo by vás zajímat: Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2024?, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské

Za běžných podmínek, je možná výpověď i během neplaceného volna. Pokud jste ale nyní už těhotná, tak se na vás vztahuje zákaz výpovědi pro těhotné zeny (paragraf 53 v zákoníku práce). Po rodičovské, můžete být případně i na rizikovém těhotenství (neschopenka s nárokem na nemocenskou).
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
V roce 2024 platí jen standardní podmínky pro nárok na OČR (epidemie COVID již dávno skončila). Ošetřovné je pouze 60% a jenom po dobu 9 dní (popř. 16 dní u samoživitelek). Od roku 2025, by měli mít na ošetřovná nárok i lidé s dohodou DPP a DPČ.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).
Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.