Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské v roce 2023?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Pokud žena po skončení rodičovské nenastoupí zpět do zaměstnání, záleží na tom, jak bude její pracovní poměr ukončen. Pokud dostane výpověď od zaměstnavatele (resp. bude uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru), pak by měla mít nárok na standardní výpovědní lhůtu dva měsíce a odstupné ve výši 3 měsíců.

Po skončení pracovního poměru by měla jít na Úřad práce a dostávala by i podporu – ale až po uplynutí doby, za kterou dostává odstupné.

Pokud žena byla během rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před narozením dítěte, nebo její pracovní poměr na dobu určitou skončil během rodičovské), i tak bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

I když poslední 3 roky nepracovala, tato doba se jí z pohledu nároku na podporu počítá. V tomto případě se ale nedá spočítat podpora z příjmů z posledního zaměstnání (z rodičovského příspěvku se podpora také nedá počítat). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR.

Například v roce 2022 by se vycházelo z průměrné mzdy v ČR ve výši 37 047 Kč

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské by v roce 2022 vycházela takto: za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = 5 558 Kč/měsíc, za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = 4 446 Kč/měsíc, zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 076 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku, Kolik je existenční minimum 2022

Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Rodičovský příspěvek je zatím stále 300 000 Kč na jedno dítě (450 000 Kč na dvojčata). Během roku 2022 (nebo od 1. 1. 2023), by se ale rodičovská mohla zvýšit o 15%. Na rodičovský příspěvek je nárok při péči o nejmladší dítě v rodině, do jeho maximálně 4 roků (rodičovská dovolená ale končí nejpozději ve 3 letech).
Proplacení nevyčerpané dovolené, je možné pouze při ukončené pracovního poměru. Nárok na čerpání dovolené, je buď ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské), nebo až po skončení rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel má povinnost, držet vám původní pracovní místo, jen po dobu mateřské dovolené. Po skočení rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nemusí dát úplně stejné pracovní místo – musí to být ale pracovní pozice, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.