Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské v roce 2023?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Pokud žena po skončení rodičovské nenastoupí zpět do zaměstnání, záleží na tom, jak bude její pracovní poměr ukončen. Pokud dostane výpověď od zaměstnavatele (resp. bude uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru), pak by měla mít nárok na standardní výpovědní lhůtu dva měsíce a odstupné ve výši 3 měsíců.

Po skončení pracovního poměru by měla jít na Úřad práce a dostávala by i podporu – ale až po uplynutí doby, za kterou dostává odstupné.

Pokud žena byla během rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před narozením dítěte, nebo její pracovní poměr na dobu určitou skončil během rodičovské), i tak bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

I když poslední 3 roky nepracovala, tato doba se jí z pohledu nároku na podporu počítá. V tomto případě se ale nedá spočítat podpora z příjmů z posledního zaměstnání (z rodičovského příspěvku se podpora také nedá počítat). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR.

Například v roce 2023 by se vycházelo z průměrné mzdy v ČR ve výši 39 306 Kč

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské by v roce 2023 vycházela takto: za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = 5 896 Kč/měsíc, za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = 4 717 Kč/měsíc, zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 324 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku, Kolik je existenční minimum 2023

Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.
Na rodičovskou dovolenou je nárok až do 3 narozenin dítěte. Je možné i prodloužení rodičovské nebo obnovení již ukončení mateřské. Rodiče malých dětí, také mají nárok požadovat zkrácení úvazku nebo možnost pracovat z domu (home-office). Vláda chce prosadit i nárok na školku (povinnost vzít 3 leté dítě do školky).
Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
V roce 2023, dochází ke zvýšení příspěvku na bydlení (změna podmínek od 1. 1. 2023, zvýšení normativních nákladů na bydlení, atd.). Na přídavky, je nárok při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, nebo při bydlení ve vlastním (včetně věcného břemene).
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).