Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské v roce 2024?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Pokud žena po skončení rodičovské nenastoupí zpět do zaměstnání, záleží na tom, jak bude její pracovní poměr ukončen. Pokud dostane výpověď od zaměstnavatele (resp. bude uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru), pak by měla mít nárok na standardní výpovědní lhůtu dva měsíce a odstupné ve výši 3 měsíců.

Po skončení pracovního poměru by měla jít na Úřad práce a dostávala by i podporu – ale až po uplynutí doby, za kterou dostává odstupné.

Pokud žena byla během rodičovské nezaměstnaná (byla nezaměstnaná i před narozením dítěte, nebo její pracovní poměr na dobu určitou skončil během rodičovské), i tak bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

I když poslední 3 roky nepracovala, tato doba se jí z pohledu nároku na podporu počítá. V tomto případě se ale nedá spočítat podpora z příjmů z posledního zaměstnání (z rodičovského příspěvku se podpora také nedá počítat). Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR.

Například v roce 2024 by se vycházelo z průměrné mzdy v ČR ve výši 42 427 Kč

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské by v roce 2024 vycházela takto: za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR = 6 365 Kč/měsíc, za druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR = 5 092 Kč/měsíc, zbytek doby 11% z průměrné mzdy v ČR = 4 667 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat: Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku, Kolik je existenční minimum 2024

Od 1. 1. 2025, by měla platit změna zákoníku práce – nově bude nárok na stejnou práci i po skončení rodičovské dovolené (nyní je nárok na stejnou práci jenom po skončení mateřské dovolené). Změna se ale bude týkat jen případů, kdy rodičovská skončí do 2 roků dítěte.
Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2024 se ruší mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení. Některé rodiny mohou přijít o nárok na tuto sociální dávku.
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.