Co dělat jako těhotná

Během těhotenství byste si také měla připravit vše, co bude potřebovat v týdnech následujících po porodu.

Co dělat jako těhotná? Hlavně nepanikařit a těhotenství si co nejvíce užít. Jako těhotná byste si měla hlídat životosprávu. Tedy zdravou a vyváženou stravu. Dále pak omezit všechny škodlivé vlivy – kouření, alkohol a stress. Také musíte absolvovat pravidelné prohlídky u svého gynekologa, tak abyste měla jistotu, že vývoj vašeho dítěte probíhá v pořádku.

Během těhotenství byste si také měla připravit vše, co bude potřebovat v týdnech následujících po porodu. Těhotenství by pro vás mělo být relativně klidné období (minimálně ve srovnání se zmatkem, který u vás doma bude panovat prvních několik týdnů po porodu). V klidu si tedy vše naplánujete a připravte.

To zahrnuje jak vytvoření prostředí pro miminko – tedy dětský pokoj, nebo alespoň postýlku, kterou budete mít po porodu třeba v ložnici. Dále je potřeba nakoupit vše potřebné, oblečení, hygienické potřeby, dudlíky, plenky apod.

V době, kdy jste těhotná, byste také s partnerem měli vyřešit finanční otázky. Tedy třeba to, kdo bude doma s dítětem na mateřské / rodičovské dovolené. Vzhledem k očekávanému snížení příjmu během této doby je také vhodné udělat revizi vašich běžných výdajů.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během těhotenství?, Co se nesmí dělat v těhotenství, Co si vzít do porodnice

Pokud hledáte muže, a zkoušíte to přes internet, pak je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při online seznamování, je nutná zvýšená opatrnost. Žádá vás někdo o finanční pomoc? Tak to rychle „utečte“. Pozor také na to, jaké informace o sobě sdílíte.
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2024 nemění. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je nárok 28 nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů).
Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí. Jedná se především o návrh doporučující výši výživného procentem z příjmů rodiče. Tabulka je aktuální i pro rok 2024.
Pracovní poměr na dobu určitou končí, i když jste těhotná (zákaz výpovědi pro těhotnou ženu, se týká jen práce na dobu neurčitou). Pracovní neschopnost může dále pokračovat, i po skončení zaměstnání. Na PPM budete mít nárok, pokud v době jejího začátku budete ještě v ochranné lhůtě.
Při rizikovém těhotenství na Úřadu práce, nemáte nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky). Nárok na nemocenskou by byl jen v případě, že by neschopenka byla zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání. Nebudete mít zřejmě ani nárok na mateřskou (PPM). Určitě ale máte nárok na rodičovský příspěvek.
Po skončení zaměstnání je nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jen v případě, že by začátek PPM byl ještě v ochranné době (až 180 dní od skončení zaměstnání). Nezaměstnaná na Úřadu práce, jinak nárok na mateřskou nemá.