Nárok na ošetřovné po přerušení podnikání

I při přerušení podnikání můžete mít nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie.

I při přerušení podnikání můžete mít nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie.

Pouze ale za dobu, do přerušení podnikání. Tj. žádost můžete podat až v době, kdy už nepodnikáte. Ale jen za dobu, kdy jste byli aktivním podnikatelem.

Pokud během této doby OSVČ přeruší podnikání, tak má nárok na ošetřovné na dítě, za dobu, kdy ještě podnikala. Tedy jen za ty kalendářní dny, kdy byla aktivní podnikatel.

To, že o vyplacení ošetřovného žádá v době, kdy už nepodniká, nevadí.

Nárok na ošetřovné mají OSVČ, kteří mají podnikání, jako hlavní činnost a starají se alespoň o jedno dítě do 10 roků. Je to mimořádné opatření během epidemie koronaviru. Za běžných podmínek na ošetřovné OSVČ nárok nemá.

Mohlo by vás zajímat: Jak požádat o ošetřovné, Koronavirus a těhotenství, Nárok na ošetřovné pro OSVČ 2021

Vláda navrhuje zvýšení ošetřovného na 80%, během epidemie koronaviru COVID-19. Ošetřovné by se zvýšilo zpětně od začátku března (od 1. 3. 2021). Ostatní podmínky pro nárok na OČR během epidemie, by se ale měnit neměly. I nadále bude nárok jen u dětí, mladších než 10 roků.
Od 1. 1. 2021 se zvyšují redukční hranice pro výpočet ošetřovného (OČR). I v roce 2021 může být nárok na zvýšené ošetřovné (pokud budou kvůli epidemii koronaviru opět uzavřeny školy). Běžné ošetřovné je 60% z hrubé mzdy. Je na něj nárok 9 nebo 16 dní. Krizové ošetřovné je 70%, a je na něj nárok po celou dobu, co jsou zavřené školy.
Na ošetřovné není nárok během podzimních prázdnin. V roce 2020 tedy není nárok na ošetřovné za dny od 26. 10. 2020 do konce měsíce. Na ošetřovní při zavřené škole je tak nárok od 14. 10. 2020 do 25. 10. 2020, a následně případně od 2. 11. 2020.
Během podzimu se změní podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR). Ošetřovné bude prodlouženo na celou dobu, co budou zavřené školy. Nárok je ale jen u dětí, mladších než 10 roků. Ošetřovné bude také zvýšené na 70%. Nárok na ošetřovné budou mít OSVČ (400 Kč na den), nebo ti kdo pracují na DPP či DPČ.
Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, můžete bez omezení pracovat (na HPP, DPP nebo DPČ) nebo i podnikat. Na ošetřovné máte případně nárok až v době, kdy nejste na rodičovské dovolené a pracujete v zaměstnání.
Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.
OSVČ má nárok na ošetřovné na dítě, pokud se stará alespoň o jedno dítě, které má maximálně 13 roků. A které je doma z důvodu uzavřené školy nebo školky. Nárok je i v dalších případech.
Ošetřovné pro OSVČ a kompenzační bonus (podpora 25 tisíc korun) mají rozdílné podmínky. V obou případech ale může být nárok na podporu pro OSVČ i po přerušení nebo obnovení (znovuzahájení) podnikání. Máte nárok na ošetřovné/bonus za konkrétní dny.