Nárok na ošetřovné po přerušení podnikání

I při přerušení podnikání můžete mít nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie.

I při přerušení podnikání můžete mít nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie.

Ošetřovné pro OSVČ je poskytováno v době od 12. 3. 2020 do ukončení opatření proti epidemii, resp. maximálně do 30.6.2020.

Pokud během této doby OSVČ přeruší podnikání, tak má nárok na ošetřovné na dítě, za dobu, kdy ještě podnikala. Tedy jen za ty kalendářní dny, kdy byla aktivní podnikatel.

To, že o vyplacení ošetřovného žádá v době, kdy už nepodniká, nevadí.

Nárok na ošetřovné mají OSVČ, kteří mají podnikání, jako hlavní činnost a starají se alespoň o jedno dítě do 13 roků. Je to mimořádné opatření během epidemie koronaviru. Za běžných podmínek na ošetřovné OSVČ nárok nemá.

Mohlo by vás zajímat: Jak požádat o ošetřovné, Koronavirus a těhotenství,Nárok na ošetřovné pro OSVČ

Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.
OSVČ má nárok na ošetřovné na dítě, pokud se stará alespoň o jedno dítě, které má maximálně 13 roků. A které je doma z důvodu uzavřené školy nebo školky. Nárok je i v dalších případech.
Ošetřovné pro OSVČ a kompenzační bonus (podpora 25 tisíc korun) mají rozdílné podmínky. V obou případech ale může být nárok na podporu pro OSVČ i po přerušení nebo obnovení (znovuzahájení) podnikání. Máte nárok na ošetřovné/bonus za konkrétní dny.
Na podporu 25 tisíc korun mají nárok i ženy, které jsou na mateřské nebo rodičovské. Kompenzační bonus je možné požádat na příslušném Finančním úřadu.
OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.
Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.