Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2024

Pokud žena po skončení rodičovské nepokračuje dále v zaměstnání a je tedy nezaměstnaná, pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud žena po skončení rodičovské nepokračuje dále v zaměstnání a je tedy nezaměstnaná, pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Aby byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak je nutné mít „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. To splňuje jen málokterá žena, která byla třeba poslední 3 roky na rodičovské.

Pro ženy po rodičovské ale platí určitá výjimka – doba péče o dítě se započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Tedy stejně, jako by byla žena zaměstnána.

To, z čeho se pak počítá výše podpory po rodičovské, se odvíjí od toho, jestli byla žena během rodičovské nezaměstnaná (její pracovní poměr skončil už před rodičovskou nebo během ní – třeba protože to byl pracovní poměr na dobu určitou). Nebo jestli žena po skončení rodičovské podá/dostane výpověď v původním zaměstnání.

Při výpovědi by měla mít žena nárok na standardní dvouměsíční výpovědní lhůtu a případně i odstupné (pokud se nedohodne jinak). V tomto případě by se podpora počítala z příjmu ve výpovědní době.

Pokud byla žena během rodičovské dovolené (nebo i před ní) nezaměstnaná, tak sice má nárok na podporu, ale ta se nedá spočítat z nějakého průměrného příjmu. V takovém případě se vychází z průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Aktuálně (v roce 2024) se jedná o 42 427 Kč.

Po rodičovské má pak žena nárok na 15% z této průměrné mzdy za první dva měsíce, 12% za druhé dva měsíce a 11% po zbytek doby.

Tedy v roce 2024 je to 6 365 Kč za první dva měsíce, 5 092 Kč za druhé dva měsíce a 4 667 Kč za zbytek doby na podpoře.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné u OSVČ 2024, Jak shodit kila po porodu během kojení, Porodné na dvojčata 2024

Od 1. 1. 2025, by měla platit změna zákoníku práce – nově bude nárok na stejnou práci i po skončení rodičovské dovolené (nyní je nárok na stejnou práci jenom po skončení mateřské dovolené). Změna se ale bude týkat jen případů, kdy rodičovská skončí do 2 roků dítěte.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2024. Od začátku roku (do 1. 1. 2024) dochází ke snížení nezabavitelné částky (díky změně u normativních nákladů na bydlení). Exekuce je možná i u rodičovské nebo mateřské.
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).
Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.