Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.
Mnoho lidí se obává narození prvního dítěte, a „bohatě“ jim stačí, už jen to jedno. Jiné páry naopak doufají v narození dvojčat. Důvody mohou být různé. Třeba to, že dítě má už od začátku stejně starého sourozence, nebo prostě jen chtějí mít velkou rodinu.
Obecně platí, že narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%. Na narození dvojčat mají vliv především dědičné faktory.
Jak již jsme uvedli, průměrná šance na narození dvojčat je poměrně nízká, asi jen 1,25%. To je ale jen průměr. Vyšší podíl narozených dvojčat připadá na starší matky, s vyšší váhou. Naopak nejmenší podíl narozených dvojčat mají mladé matky, s podváhou.
Šance na narození dvojčat se také podstatně zvyšuje, pokud již máte dvojčata „v rodině“. A to především ze strany matky. Tak se mohou šance na narození dvojčat zvýšit až na 4 násobek. Také třeba u žen po 40 letech (pokud se jim povede otěhotnět), je šance na narození dvojčátek až 7%.
Vícenásobné porody (tedy nejenom dvojčata, ale i troj nebo vícerčata), jsou pak doménou především mimoděložního oplodnění. Tam je to ale dáno cíleně. Při mimoděložním oplodnění je zpravidla oplodněno několik vajíček, aby byla vyšší šance, že alespoň jedno z nich bude úspěšné.
Prvním krokem pro zvýšení dvojčat, je příjem vitamínů před otěhotněním. Je prokázáno, že lidé se špatnou nebo nedostatečnou výživou (málo pestrá strava, chybějící vitamíny a minerály), mívají dvojčata méně častěji.
Zkuste některý z potravinových doplňků obsahující kyselinu listovou. Tím se prokazatelně zvyšují šance na narození dvojčat. Kyselina listová se obecně doporučuje pro všechny těhotné ženy. Zabraňuje totiž vzniku některých vývojových vad mozku a nervové soustavy. Před a během těhotenství by doporučená denní dávky měla být cca 3x vyšší než jak je tomu u běžných, zdravých dospělých lidí.
Obecně platí, že dobře živení lidé mají vyšší šanci na narození dvojčat, než lidé s nedostatečnou stravou, nebo dokonce podváhou. Měli byste se zaměřit především na potraviny, jako jsou mléčné výrobky, ovoce, zelenina. Existuje studie plodnosti, kdy bylo zjištěno, že ženy, které pravidelně konzumují mléčné výrobky v období, kdy se snaží otěhotnět, mají šanci mít dvojčata až 5x vyšší než ženy, které se takovým potravinám vyhýbají.
Někde se můžete setkat s tím, že je doporučováno, vysadit antikoncepci několik týdnů nebo i měsíců před tím, než se začnete snažit otěhotnět. V případě ale, že usilujete o dvojčata, tak by tomu mělo být právě naopak.
Pokud vysadíte antikoncepční pilulky až těsně před tím, než se pokusíte otěhotnět, vaše šance na narození dvojčat se podstatně zvyšuje. To je dáno tím, že po ukončení hormonální antikoncepce ženské tělo poměrně bouřlivě reaguje. S tím je spojeno, že během prvních jednoho či dvou měsíců po ukončení antikoncepce produkují vaječníky často dvě vajíčka. Pro toto sice neexistuje exaktní vědecká studia. Jsou ale studie, které tuto možnost naznačují, i když bez jednoznačného závěru. Každopádně pozdější vysazení antikoncepce určitě nemůže něčemu ublížit.
Ano, pokud jste žena, a máte bratra nebo sestru dvojče, pak je šance na to, že se vám narodí dvojčata opravdu vyšší. Geny pro dvojčata přecházejí z matčiny DNA. Pokud se tedy vaší matce narodila dvojčata, je u vás šance na narození dvojčat podstatně vyšší, než je běžný průměr.
Opět ano. Genetická predispozice narození dvojčat se dědí po ženské linii. To neznamená, že se musí projevit v každé generaci. Pokud vaše matka byla dvojče, tak i když vy sama nejste dvojče, existuje vyšší pravděpodobnost (než je průměr u běžné populace), že se vám také narodí dvojčata.
Můj otec měl identické dvojče. Bude moje šance na narození dvojčat vyšší?
Identická (jednovaječná) dvojčata vznikají trochu jiným mechanismem než „běžná“ (dvouvaječná) dvojčata. Zatímco u jednovaječných dvojčat dojde k oplodnění jednoho vajíčka, které se pak v určité fázi vývoje rozdělí na dva zárodky, u dvouvaječných dvojčat jsou oplodněna dvě různá vajíčka.
Pro dvojvaječná dvojčata existuje určitá genetická predispozice, která se dědí po matce. Pro jednovaječná dvojčata nebyla žádná genetická predispozice prokázána. Šance na narození identických dvojčat (jednovaječných), je tak pro všechny lidi stejná, bez ohledu na rodinnou anamnézu.