A Nebojte se. Postarat se o novorozence zvládla i vaše maminka i vaše babička. Vy to určitě zvládnete také.
Právě jste se vrátila z porodnice, a jste úplně vyčerpaná z prodělaného porodu? Sice doma máte svůj „malý uzlíček šestí“, ale přitom se děsíte toho, co bude dál? Máme pro vás jednu důležitou radu. Hlavně nepanikařit. Nezapomeňte, že po porodu, je ve vašem těle příliš mnoho hormonů, které značně ovlivňují, vaše vnímání okolního světa.
Buďte rády, že máte hezké a zdravé dítě, a své obavy z toho, co bude dál, hoďte za hlavu. V tomto článku najdete několik základní pokynů, jak pečovat o novorozence. A nebojte se. Postarat se o novorozence zvládla i vaše maminka, vaše babička a vůbec všechny ženy, díky kterým jste nakonec na světě i vy a vaše dítě. Vy to určitě zvládnete také.
U novorozenců je potřeba být, při držení nebo manipulaci s dítětem, velmi opatrný. Děti mají zatím jen málo svalů v oblasti krku. Při držení nebo přenášení je vždy nutné, zajistit jim podporu pro hlavu a krk. Pokaždé, když budete brát své dítě z postýlky, musíte mu jednou rukou podepřít hlavičku a krk, zatímco druhou rukou držíte zbytek těla.
S novorozencem také nikdy nesmíte třást nebo obecně provádět jakékoliv prudké pohyby. To by mohlo v extrémním případě vést i k poškození mozku, páteře nebo mít i fatální následky.
Pokud se náhodou dostanete do situace, že už budete z dítěte extrémně rozrušená, třeba proto, že dítě pořád pláče, vy jste strašně unavená nevyspalá, pořád se snažíte, a nic nefunguje, tak opatrně položte dítě do postýlky a jděte si vybít svůj vztek do jiného pokoje. Nebo požádejte o pomoc manžela či rodiče.
Zvláště v období ihned po porodu, je důležité, abyste se naučila co nejvíce odpočívat. Vy sama ještě nejste úplně zotavená z prodělaného porodu, a do toho potřebujete spoustu energie na to, abyste se mohla věnovat svému dítěti.
Kdykoliv tedy vaše dítě usne, jděte si lehnout také. Nebo alespoň relaxujte. Třeba s knížkou nebo jinak. Tak abyste měla co nejvíce sil na chvíle, kdy je vaše dítě vzhůru a vyžaduje vaši pozornost.
A že třeba nestíháte uklidit celý byt? Co na tom, těch pár týdnů, než se srovná váš denní režim s novorozencem, se svět nezblázní. Pokud je to jen trochu možné, věnujte všechny volné chvíle, kdy vaše dítě spí, sama sobě.
Novorozenci chtějí zpravidla nejméně každé 3 až 4 hodiny nakrmit. A vzhledem k tomu, že neznají žádný jiný způsob komunikace, budou si o krmení říkat pláčem. Postupem času ale zjistíte, že se naučíte rozeznávat rozdíly, mezi jednotlivými druhy pláče. Zjistíte, že vaše dítě pláče jinak, když má hlad, jinak když má mokrou plenku a jinak, když se mu nelíbí třeba něco jiného.
Novorozené děti by měli být krmeny (kojeny) zpravidla jednou za 4 hodiny. To je ale pouze orientační údaj. Každé dítě má trochu jiný metabolismus, a tak se bude kojení dožadovat s jinou frekvencí. Záleží i na tom, kolik toho dítě vypije a jestli třeba nemá nějaké zdravotní problémy, jako třeba rýmu či něco jiného.
Starší děti (již v pár měsících), se pak již naučí dávat znamení, že mají hlad třeba pohyby rukou. Existuje i přímo znaková řeč pro kojence a batolata. Můžete tak naučit své dítě alespoň několik základních gest, aby vám mohlo sdělovat své potřeby i dříve, než začne mluvit. Malé děti jsou na toto velmi šikovné a uvidíte, že si tato jednoduchá gesta dokáží velmi rychle osvojit.
Je více než spolehlivě prokázáno, že nejlepší výživou pro novorozence je mateřské mléku. To mu poskytuje naprosto vše, co novorozenec potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Pokud u vás nenastanou nějaké problémy s laktací, měla byste své čerstvě; narozené dítě určitě kojit. Absolutní doporučovaná minimální doba kojení je alespoň prvních 6 týdnů. Ještě lepší je ale kojit novorozence alespoň prvních 6 měsíců.
Novorozenec nejenom že z mateřského mléka získává kompletní potřebnou výživu. Kojení mateřským mlékem u novorozence také posiluje jeho imunitu. Existuje celá řada vědeckých studií, které říkají že děti, kojené mateřským mlékem, jsou zdravější než ty, které jsou velmi brzy převedeny na umělou výživu.
Ještě v době těhotenství, před porodem, byste se měla rozhodnout, zda budete svému dítěti dávat jednorázové plenky, nebo jestli zvolíte látkové pleny. Obě možnosti mají svá pro i proti. Výhodami a nevýhodami látkových a jednorázových plen se zabýváme v jiném článku (podívejte se, jestli jsou lepší látkové nebo jednorázové pleny).
Novorozence byste měla přebalovat kdykoliv je to potřeba. To, jestli dítě potřebuje přebalit, poznáte buď podle jeho pláče, nebo vám to prozradí váš nos, nebo můžete ohmatat zadeček a poznáte, zda plenka něco obsahuje a potřebuje tak vyměnit.
U malých dětí byste měla plenku kontrolovat nejméně každé dvě hodiny (pokud je tedy dítě vzhůru, pokud spí, tak ihned po probuzení). Dítě by nikdy nemělo být ponecháno příliš dlouho v mokré plence. To může vést k celé řadě zdravotních problémů.
Na přebalování není nic moc složitého. Měla byste mít připravenou přebalovací podložku (přebalovací polštář), který budete mít položený na vhodném místě na zemi, nebo si můžete pořídit i přebalovací stolek. Ten má tu výhodu, že se nemusíte hrbit vkleče na zemi nad dítětem, na druhou stranu ale nesmíte nikdy dítě nechávat samotné na přebalovacím stolku, aby náhodou nespalo.
Položte dítě na záda, rozepněte / sundejte mu oblečení ze spodní části těla. Sundejte znečištěnou plenku a poté dítě důkladně otřete vlhčenými ubrousky (nebo si na přebalování připravte žínku a menší nádobu s teplou vodou).
Pak mu dejte novou plenku a nezapomeňte zkontrolovat, zda mu správně sedí, aby nebyla příliš těsná (což by mohlo omezovat průtok krve do dolních končetin), nebo aby nebyla naopak příliš volná. To by mu pak mohla sklouznout nebo by alespoň část jeho „produkce“ skončila na oblečení či v postýlce.
Toto je konec první části článku o tom, jak pečovat o novorozence. Ve druhé části tohoto článku se pak podíváme na to, jak koupat novorozence, jak ho uspat nebo jak si s ním hrát. Druhý díl toho, jak pečovat o novorozence najdete zde.