Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů.
Mnoho žen, které jsou samy vegetariánky, nebo alespoň preferují vegetariánskou stravu, by zajímalo, zda jejich strava obsahuje dostatek živin, pro zdravé těhotenství. Přestože vegetariánská strava obsahuje často méně živin, které jsou nutné pro zdravé dítě, při vhodné skladbě jídelníčku, a při použití případných prenatálních potravinových doplňků je možné dodržovat vegetariánskou dietu po celou dobu těhotenství.
Poraďte se se svým lékařem ohledně pokračování vegetariánské diety během vašeho těhotenství. Ověřte si, zda je bezpečné pokračovat i nadále s vegetariánským jídelníčkem. Vy i Vaše dítě sice můžete získat dostatek výživy z vegetariánské stravy, ale váš ošetřující lékař je nejlépe schopen posoudit, zda je vše v pořádku. A případně vám může poskytnout speciální návrhy, na úpravu stravovacího režimu, nebo na vhodné potravinové doplňky.
Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů. Patří sem především minerály, jako je vápník nebo železo. A také vitamíny jako je třeba B12 nebo esenciální mastné kyseliny. Vegetariánská strava bývá často, právě na tyto minerály a vitamíny, chudší.
Vypracujte si tedy stravovací plán a zaměřte se na potraviny, které vám i v rámci vegetariánské diety umožní doplňovat právě tyto nezbytné vitamíny a minerály.
Zvláště během těhotenství, byste měli jíst zdravou a vyváženou stravu, s dostatečným kalorickým obsahem. Během těhotenství vaše tělo spotřebuje každý den 20 – 30% kalorií navíc, na vývoj dítěte. To může být až 450 – 500 kcal (kilo kalorií) denně. Je tedy důležité, aby váš běžný jídelníček pokrýval nejenom potřeby vašeho těla, ale i potřeby vašeho dítěte.
Mezi energeticky bohaté potraviny patří bílkoviny (sója, luštěniny apod.). Dále jezte ořechy a potraviny s vyšším obsahem železa (jako je například tmavá listová zelenina). Pokud nejste striktní „vegan“, pak jezte i mléčné výrobky jako jsou jogurty nebo sýry – ty jsou velmi dobrým zdrojem vápníku.
Také jezte hodně ovoce a zeleniny – i když, pokud jste vegetarián, tak toto pravděpodobně není nutné nijak zdůrazňovat. Ovoce a zelenina obsahují mnoho důležitých živin pro vás a vaše dítě, včetně vitamínu C nebo kyseliny listové a mnoha dalších vitamínů a minerálů.
Brokolice, kapusta nebo špenát, obsahují vyšší podíl železa, vápníku a vitamínu C. Z ovoce jsou dobrým zdrojem vitamínu C pak pomeranče nebo jahody. Sušené švestky a meruňky jsou zase dobrým zdrojem železa. Mrkev, řepa nebo meruňky jsou pak dobrým zdrojem vitamínu A.
Pro zdravý vývoj vašeho dítěte je důležitý dostatečný přísun bílkovin. A to zejména v průběhu druhého a třetího trimestru. Tradičním zdrojem bílkovin bývá maso, ale to je pro většinu vegetariánů zapovězeno. Dobrým zdrojem bílkovin, při vegetariánské dietě, jsou především luštěniny, sója a některé druhy ořechů a semen.
Pokud jíte mléčné výrobky, vejce nebo ryby a odmítáte pouze maso, pak neváhejte a zařaďte tyto potraviny v dostatečné míře na svůj jídelníček.
Zeptejte se svého lékaře nebo v lékárně, na doporučené prenatální vitamíny (vitamíny pro těhotné ženy). I když si budete hlídat jídelníček, aby obsahoval vše důležité, tím že budete brát současně prenatální vitamíny, určitě nic nezkazíte.
Pijte také hodně tekutin. Během těhotenství je obzvláště důležité dodržovat optimální pitný režim, tak abyste zabránili dehydrataci. Pijte tedy dostatečné množství vody. Vyhýbat byste se měli naopak alkoholickým nápojům, kávě nebo i nejrůznějším slazeným limonádám.
Obecně se vyhýbejte „prázdným“ kaloriím a nezdravým potravinám, které by vám mohly způsobovat nějaké trávicí potíže. Potraviny, které vám běžně způsobují pálení žáhy, nejsou během těhotenství vůbec vhodné.