Vyberte si vhodné cviky na zpevnění povoleného břišního svalstva.
Zhubnout po porodu, není pro řadu žen, nijak snadná záležitost. Kila, která jste nabrala během těhotenství, nezmizí přes noc, a už vůbec ne sama od sebe. Poradíme vám, jak zhubnout po porodu. Jak můžete celý proces hubnutí urychlit, co byste měli jíst, jak cvičit, a na co si při hubnutí po porodu, dávat pozor.
Během těhotenství většina žen přibere 10 až 15 kilo navíc, oproti své před-těhotenské váze. A tato kila po porodu sama od sebe nezmizí. Vaše nově narozené miminko bude při porodu vážit 3 – 4 kila (průměrná hodnota). Něco málo z vaší váhy pak připadá i na plodovou vodu nebo placentu. Po porodu vám ale i tak zůstane nejméně 10 kilo navíc. Co s nimi?
Ihned po porodu není zcela vhodný čas nato, abyste se pouštěla do nějakého razantního hubnutí. Prvních několik týdnů po porodu (až 6 týdnů, tj. šestinedělí), bude vaše tělo potřebovat na rekonvalescenci po prodělaném porodu.
V prvních týdnech po porodu navíc o něco málo zhubnete, i bez jakékoliv výraznější snahy. Během těhotenství dochází k nadměrnému zadržování vody v těle (otoky nohou apod.), a toto postupně po porodu odezní. To může znamenat i další dvě kila dolů.
A pak také, po porodu budete kojit své dítě. Při kojení pak spotřebováváte 300 – 500 kcal každý den navíc, jen na tvorbu mateřského mléka a kojení. Pokud se budete rozumně stravovat, tak už jen tím, že kojíte, můžete po porodu hubnouti i o půl kila za týden.
Jakmile se zotavíte z porodu a budete se cítit fit, můžete se pustit do plánování vašeho hubnutí. Měli byste si stanovit, na jakou cílovou váhu se dostat. Buďte ale realistická. Možná znáte případy, kdy nějaká herečka nebo celebrita porodí dítě, a už za pár týdnů vypadá stejně jako před tím. Nezapomínejte ale na to, že ony mají k dispozici osobní trenéry, výživové poradce a chůvy, které jim pomáhají s péčí o dítě. Bez podobné „podpory“, se vám jen stěží podaří zhubnout už za pár týdnů. Spíše se připravte na to, že vaše původní váha a vzhled postavy, se vrátí za 6 měsíců až jeden rok.
Při hubnutí po porodu se také nesmíte zaměřovat jen na prosté snižování váhy. Je důležité provádět i vhodné cviky a cvičení, pro zpevnění povoleného svalstva na břiše, na zádech, v oblasti pánevního dna apod.
Už v šestinedělí můžete postupně začít zvyšovat svou aktivitu. Třeba už jen tím, že začnete chodit na delší procházky s kočárkem. A postupně, jakmile se na to budete cítit připravená, začněte s lehkým cvičením doma.
Vyberte si vhodné cviky na zpevnění povoleného břišního svalstva. Mohou to být jak obligátní sedy-lehy, nebo i mnohé jiné. Po porodu potřebujete postupně zpevnit všechny svalové skupiny v oblasti břicha. Tedy jak horní část, tak i tu spodní a i boční, šikmé břišní svalstvo.
Stejně tak provádějte i cviky k posílení svalů v oblasti dolní části zad. Vypouklé, vyboulené břicho je totiž poměrně často následkem povoleného svalstva na zádech.
Po porodu, zvlášť pokud kojíte své dítě, byste určitě neměli experimentovat s nějakou „drastickou“, příliš jednostranně zaměřenou dietou. Pro správnou tvorbu mateřského mléka potřebujete celé spektrum živin, vitamínů a minerálů. Diety, které třeba úplně zakazují tuky, mléčné výrobky, maso nebo třeba sacharidy, tak při hubnutí po porodu nejsou ani trochu vhodné.
Spíše než na nějakou konkrétní dietu, zkuste vsadit na rozumný, zdravý jídelníček. Tedy žádná speciální, striktní dieta. Jezte zdravě – hodně ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo a potraviny z celozrnné mouky. Nízkotučné mléčné výrobky, kvalitní hovězí maso, netučné krůtí nebo kuřecí maso, ryby. Nezapomínejte i na různé ořechy či semena různých rostlin. Váš jídelníček by měl zahrnovat i „zdravé“ tuky – olivy či olivový olej nebo třeba avokádo.
Vyhýbejte se „zbytečným“ kaloriím – tedy nadměrná konzumace sladkého a sladkostí, jako jsou nejrůznější sladké limonády a džusy, jídla a potraviny obsahující velká množství cukru atp.
Jakmile to bude možné, domluvte si alespoň jednou nebo dvakrát týdně hlídání pro vaše miminko (poproste manžela nebo třeba některou z babiček), a jděte běhat, projet se na kole, zaplavat si nebo třeba začněte chodit na jógu či lekce Pilates.
Tím jednak urychlíte své hubnutí, a současně je to i velmi dobrá obrana proti „maminkovskému“ syndromu. Po porodu budete už tak, trávit velké množství času péčí o dítě. Pro udržení dostatečné duševní pohody a „mentálního“ zdraví, ale potřebujete alespoň čas od času vypnout a dělat něco jen sama pro sebe, co nijak nesouvisí s vaším miminkem. Jinak se z toho za chvíli zblázníte. I jako maminka novorozence si potřebujete alespoň čas od času odpočinut a „vyčistit“ si hlavu.
Ve svém okolí určitě najdete další „čerstvé“ maminky, které se snaží o to samé co vy. Zapojte se tedy do nějaké podobné skupiny. Uvidíte sama, že s podporou ostatních bude vaše hubnutí snazší. Můžete vyzkoušet třeba i nějaké lekce „cvičení s kočárkem“ či něco podobného.
Zbytečně se nestresujte tím, jak vypadáte nebo kolik vážíte. Uvědomte si, že vaše váha a tělesné míry, se měnili po celou dobu těhotenství, tedy devět měsíců. Je tedy poměrně logické, že nato, abyste se zbavili přebytečných kil, nebo zvětšeného bříška, budete také potřebovat nějakou dobu.
Mnoho žen je pak také zbytečně frustrováno, tím, že sice brzy po porodu rychle zhubnou i o několik kilo, ale pak se jejich hubnutí zastaví. To je poměrně běžné. Prvních pár nadbytečných kil opravdu ztratíte poměrně rychle. Pak už ale záleží na vaše odhodlání a vůli vytrvat.
I když další pokrok již nebude tak rychlý a výrazný. Naplánujte si, že každý měsíc zhubnete o 1 nebo 2 kila a nic jiného neřešte. Soustřeďte se jen na tento jeden dílčí krok. A příští měsíc zase na další krok. A takto, postupně krok po korku dojdete až ke svému cíli.