Návod jak shodit kila po porodu

<span>Nedá se očekávat, že byste po porodu zhubla za pár týdnů. Takto to opravdu nefunguje. Hubnutí po porodu je pomalý a postupný proces.</span> Nedá se očekávat, že byste po porodu zhubla za pár týdnů. Takto to opravdu nefunguje. Hubnutí po porodu je pomalý a postupný proces.

Je zcela přirozené, že během těhotenství se vaše váha zvyšuje. U některých žen je nárůst váhy během těhotenství i poměrně výrazný. Po porodu ale pravděpodobně budete chtít, aby se vaše tělo vrátilo ke stejné váze jako před tím, než jste byla těhotná.

V tomto článku najdete návod, jak shodit kila po porodu, a jak zhubnout boky a břicho po dětech. Je ale nutné mít na paměti, že není žádný zaručený recept na hubnutí po porodu. Nejlépe funguje vhodná změna jídelníčku, pravidelný pohyb a pár jednoduchých triků.

Jak rychle zhubnout břicho a boky po porodu?

Je důležité, abyste měla na paměti, že po porodu se nedá hubnout nějak rychle. Vaše tělo a váha se měnila po dobu 9 měsíců těhotenství. Nedá se tedy očekávat, že byste po porodu zhubnula za pár týdnů. Takto to opravdu nefunguje. Hubnutí po porodu je pomalý a postupný proces.

I když se po porodu nebudete snažit o nějaké cílené hubnutí, vaše váha by se měla postupně snižovat. Je poměrně běžné, že v týdnech a měsících po porodu, a během kojení se vaše váha (to co jste přibrala během těhotenství) přirozeným způsobem postupně odbourá. Je ale pravda, že obvykle nedochází k úplnému návratu na původní váhu.

Celý proces přirozeného hubnutí po porodu je ale možné podstatně urychlit

Jak shodit kila po porodu během kojení

Pokud se snažíte shodit kila po porodu, měla byste mít na paměti, že zvláště v době, kdy ještě kojíte, není ani trochu dobré zkoušet nějakou extrémní dietu. Speciálně během kojení potřebujete zdravý a vyvážený jídelníček.

Pokud byste se po porodu a během kojení snažila o nějakou výraznou redukci kalorické příjmu, mohlo by to mít i negativní důsledky. Zdá se sice logické, že když chcete zhubnout, tak významně omezíte přísun kalorií. Během kojení ale potřebujete dostatečně energeticky bohatý jídelníček. Při hladovění nebo nedostatečném kalorickém příjmu může docházet k poruchám laktace (tvorby mateřského mléka).

Jak shodit kila po porodu – cvičení a cviky

Kromě toho, že jste během těhotenství nabrala kila navíc, po porodu máte i značně uvolněné břišní svaly a vazivo v oblasti břicha. Často je pak důvodem „nehezkého“ vzhledu vaší postavy a břicha především toto uvolněné svalstvo. Již po porodu byste tedy měla začít s pravidelným cvičením, abyste zpevnila svaly pánevního dna a břišní svalstvo. Pravidelné cvičení silně napomůže tomu, že vaše břicho po porodu bude vypadat lépe.

Velká většina cviků se dá dělat i doma. Je jasné, že po porodu vám většinu času bude zabírat péče o miminko. Snažte se ale každý den najít alespoň 20 – 30 minut pro pravidelné cvičení.

Na posílení svalů pánevního dna jsou nejlepší Kegelovy cviky. Ty napomáhají zpevnění svalů, které podporují dělohu, močový měchýř a konečník. Tyto svaly jsou po těhotenství a porodu často oslabeny.

Dalšími cviky by měla být cviky na zpevnění a posílení svalů na břiše. Těch je celá řada a nepotřebujete k nim žádné zvláštní vybavení. Zvládnete to klidně i doma. Při posilování břišních svalů provádějte vždy několik sérií konkrétního cviku s větším počtem opakování.

Jak shodit kila po porodu – dieta a jídelníček

Jak již bylo uvedeno v úvodu tohoto článku, po porodu byste se neměla pouštět do nějaké intenzivní diety. Ta by vám mohla spíše uškodit. Měla byste se snažit o snížení množství kalorií. Ale jen o málo. Kalorický příjem byste měla omezit o maximálně 1/4 běžného kalorického příjmu. Tím, že budete mít (byť jen malý) kalorický deficit, mělo by docházet k přirozenému úbytku váhy. Při snížení množství kalorií o 250 kcal za den, byste měla každý týden zhubnout o půl kila. Pokud se navíc budete více hýbat a cvičit, není žádný problém, abyste zhubnuli i o jedno kilo za týden.

Hubnutí ale není jenom o počtu kalorií. Záleží hodně i na tom co jíte. Ze svého jídelníčku byste měli odstranit „prázdné a škodlivé“ kalorie. Omezit množství sacharidů – sladkosti, sladké pečivo, cukrovinky. Také nápoje s vysokým obsahem cukrů (limonády typu Coca-Cola, energetické nápoje, ovocné šťávy a džusy s přidaným cukrem).

Dále byste se měla pokusit o vyřazení „rychlých“ sacharidů – tedy především pečivo a těstoviny z bílé mouky, bílá rýže apod. Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek bílkovin (nejméně 20 – 25%). Jezte tedy hodně libového kuřecího, krůtího nebo hovězího masa. Nebo ryby a mořské plody. Nezapomínejte ani na rostlinné zdroje bílkovin – ořechy, semena rostlin, sója, tofu a některé druhy luštěnin (zde jen pozor na nadýmání, které by mohlo způsobovat problémy při kojení vašeho dítěte).

Také byste měla konzumovat nízkotučné mléčné výrobky – ty obsahují jak bílkoviny, tak i zvýšené množství vápníku, který potřebujete pro tvorbu mateřského mléka.

Jídelníček na hubnutí břicha po porodu

Váš jídelníček by měl být především rozumný. Jakákoliv jednostranně zaměřená dieta je spíše škodlivá. Mezi hlavní zásady dietního jídelníčku platí vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Jídelníček by měl obsahovat i dostatečný podíl vlákniny – celozrnné pečivo a potraviny na bázi celozrnné mouky. Na vlákninu jsou bohaté i některé druhy zeleniny a ovoce. Obecně byste měla sníst každý den nejméně jedno jídlo ze zeleniny.

Při snaze shodit kila po porodu ale není důležité jenom to, co jíte, ale ti to jak jíte. Celodenní kalorický příjem byste si měla rozdělit na 5 menších porcí. Při hubnutí je důležité i to, abyste nejpozději hodinu po probuzení najedla. Přiměřeně vydatná snídaně napomáhá nastartovat metabolismus. Vyhýbejte se vynechávání jídel nebo úplnému hladovění.

Pijte také hodně vody (pramenité vody). A naopak se vyhýbejte slazeným nápojům nebo alkoholickým nápojům.

Zbavte se stresu

Hubnutí, snižování váhy po porodu, ale není jenom o cvičení a dietě. Na to, kolik vážíte, a jak se vám daří zhubnout, má nemalý vliv i míra stresu nebo to kolik spíte.  Lidé, kteří málo spí, mají výrazně vyšší sklony k nadváze. To samé pak platí i pro ty, kdo jsou neustále ve stresu. Při nedostatku spánku nebo ve stresu, jsou uvolňovány hormony, které mají za následek (jako vedlejší efekt) i zvyšování vaší váhy.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Návod jak shodit kila po porodu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna