Jak pečovat o novorozeně?

Jak pečovat o novorozeně?

Nezapomínejte na to dělat si fotky – malé děti, po porodu hodně rostou, a mění se strašně rychle.

Po devíti měsíčním těhotenství a po tom, co jste přežila porod, máte nyní ten „uzlíček radosti“ doma, a co teď dál? I když jste se na tuto chvíli určitě připravovala, stejně vás to pak může zaskočit. Ale nebojte se. Určitě péči o své vytoužené miminko bez problému zvládnete.

Novorozeně potřebuje hodně odpočinku

Novorozenci potřebují dostatečné množství odpočinku, aby i nadále rostli, a byli zdraví a silní. Některá novorozeňata tak prospí klidně i 16 hodin denně. To se ale bude postupně měnit. Novorozené děti také zpravidla spí jen 2 – 3 hodiny v kuse, a pak se budí, a chtějí nakrmit.

Zvláště na začátku, hned po porodu je také důležité, abyste po vyčerpávajícím porodu, co nejdříve obnovila svoje síly. Takže se, minimálně prvních pár týdnů, také snažte co nejvíce odpočívat. Kdykoliv vaše dítě usne, jděte si také lehnout nebo alespoň odpočívejte a relaxujte. První týdny bývají nejnáročnější.

Kojení novorozence

Vždy se snažte o to, abyste své dítě mohla nakojit v klidu a bez stresu. Kojení může trvat i 30 – 40 minut, měli byste si tedy najít nějaké klidné, a pohodlné místo, tak aby vám to bylo příjemné.

Především v době kojení jezte zdravou a vyváženou stravu, a nezapomínejte hodně pít. To vše vaše tělo potřebuje pro správnou tvorbu mateřského mléka. Vyhýbejte se také kofeinu či alkoholu. To vše vstupuje do mateřského mléka.

Přebalování novorozence

Je na vás, jestli se rozhodnete používat látkové nebo jednorázové pleny. Oboje mají svoje výhody i nevýhody. Popisováním těchto plusů a mínusů bychom mohli popsat i několik desítek stran a to není účelem tohoto článku (Tady najdete článek na téma látkové vs. jednorázové plenky). Je to vaše rozhodnutí.

Počítejte s tím, že především z počátku, hned po porodu, spotřebuje novorozené dítě klidně i 10 – 12 plenek za den. Měli byste na to tedy být dostatečně připraveni (a zásobeni).

Při přebalování pak budete kromě plenek potřebovat i vlhčené ubrousky (popř. nádobu s čistou teplou vodou a žínku), mast na vyrážky a opruzeniny nebo dětský pudr.

Je také dobré nechávat dítě každý den alespoň nějakou (byť i krátkou dobu), úplně bez plenky, tak aby se předešlo vzniku případných opruzenin, vyrážek.

Koupání novorozence

Během prvního týdne po narození, se koupání novorozence zpravidla nedoporučuje. Takto malé děti by mělo stačit otřít vlhkou houbou nebo žínkou. Jakmile odpadne pupeční šňůra, můžete začít s koupáním.

U novorozence není nezbytně nutné, koupat jej každý den. To je naopak spíše škodlivé. Optimální, doporučovaná frekvence koupání takto malých dětí je maximálně 2x až 3x týdně.

Především zpočátku by bylo dobré, aby vám s koupáním dítěte někdo pomáhal. Třeba manžel (partner) nebo někdo z rodiny (pokud máte starší děti, tak je neváhejte zapojit do péče o nově narozeného sourozence). Jedna osoba může držet dítě ve vodě a hlídat mu hlavičku, zatímco druhá osoba jej opatrně umívá.

U novorozených dětí je dobré popřemýšlet nad koupáním v koupacím kyblíku. V něm může být novorozeně skoro celé ponořené ve vodě (vy jen musíte hlídat hlavičku). Takové koupání bude dítěti připomínat pobyt ve vašem bříšku a bude mu to velmi příjemné.

Jak uklidnit plakající dítě

Zde je nutné zdůraznit, že každé dítě je jiné. Některé mohou plakat, i když se budete snažit sebevíc, jiné spustí pláč opravdu, jenom když budou něco potřebovat. Rozhodně se nestresujte tím, že vaše dítě pláče, i když se snažíte sebevíc. Některé děti takové prostě jsou. To se časem srovná.

Pláč dítěte zpravidla znamená, že dítě něco potřebuje. Ještě několik měsíců bude pláč jeho jediným komunikačním prostředkem. Časem se naučíte rozeznávat jednotlivé druhy pláče. Zjistíte, že dítě pláče trochu jinak když má hlad a chce nakrmit a trochu jinak třeba když chce přebalit.

Zpočátku ale budete muset prověřovat jednotlivé možnosti, než se naučíte vytušit, čeho že se vlastně dožaduje.

Nejčastější zdravotní problémy u novorozenců

  • Dehydratace – dítě má méně než 3 mokré pleny za den, je nadměrně ospalé, má sucho v ústech
  • Střevní problémy – žádný pohyb během prvních dvou dnů, bílý hlen ve stolici, skvrny nebo červené pruhy ve stolici, příliš vysoké nebo nízké teploty
  • Dýchací problémy – „chrochtání“, rychlé hlasité dýchání, prudké stahování hrudníku
  • Problémy s pupeční šňůrou – hnis, zápach nebo krvácení z pupečníku
  • Kojenecká žloutenka – žlutá barva na hrudi, nebo i celého těla, žlutá barva očí

Nebojte se požádat / využít každou nabízenou pomoc

Zvláště v prvních týdnech po porodu neváhejte a využijte každou nabízenou pomoc. Po porodu a při následné péči o novorozeně, budete opravdu unavená, až vyčerpaná. Pořád se budete starat o dítě, příliš se nevyspíte, atd. Máte-li štěstí na to, že máte babičky v dosahu, nebojte se je požádat o pomoc. Pokud váš manžel má možnost vzít si po porodu alespoň týden nebo 14 dní dovolené, určitě toho využijte., Zvláště pokud se jedná již o vaše druhé nebo další dítě.

Pečujte sama o sobe

Snažte se ale také, aby v týdnech po porodu nebylo, dítě celý Váš svět. Domluvte se s manželem (nebo s babičkami), že vezmou dítě několikrát týdně na procházku v kočárku, zatímco vy se v tu chvíli budete moci věnovat sama sobě.

Zkuste si najít i chvíli, na trochu cvičení, aby se vám zpevnili povolené svaly. Zajděte si na kosmetiku nebo ke kadeřnici, abyste se zase cítila krásná.

Hlavně se nestresujte

I když jste si během těhotenství přečetla všechny možné knížky, a máte jasnou představu o tom, jak to bude vypadat po porodu, je možné, že to nakonec bude celé jinak. Může se stát cokoliv. Zvláště během prvního měsíce. Takže se hlavně nestresujte tím, že je něco jinak, než jste si představovali.

Už za pár týdnů se s dítětem sžijete, a postupně si vytvoříte nějaký pravidelný denní režim, který vám umožní „normálně“ fungovat. Prvních pár týdnů se ale nenuťte do nějaké striktního režimu.

Na co si dát u novorozence pozor?

Pozor třeba na hlasité zvuky. Ty novorozené děti obvykle děsí. Na druhou stranu ale také není úplně dobré, chodit kolem spícího dítěte „po špičkách“. Dítě by si mělo zvyknout na určitou míru hluku, na přirozené zvuky. Třeba, když je puštěná televize, když vaříte v kuchyni, když je puštěná pračka atd.

Pokud máte doma nějakého domácího mazlíčka, tak především v prvních týdnech po porodu, na něj dávejte obzvláště pozor. Jednak by mohlo dojít k poranění dítěte, jednak by mohlo dojít i k nějakému zdravotnímu problému. A nakonec – nezapomínejte na to dělat si fotky – malé děti, po porodu hodně rostou, a mění se strašně rychle.

Ostatní čtenáři si prohlédli: