Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Někdy, a platí to zejména pro ženy, které čekají narození prvního dítěte, může docházet k tomu, že se plánovaný termín porodu opožďuje. Ani lékaři nemají 100% jasno v tom, proč k tomu někdy dochází. Vy ale můžete udělat různé kroky, jak přirozeně vyvolat porod.
Nicméně ale platí, že byste se neměla snažit o vyvolání porodu „na vlastní pěst“ a „za každou cenu“. Vždy je dobré poradit se nejprve, se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Také není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Zejména pro ženy prvorodičky (kterým se má narodit první dítě) je důležité, aby se na svůj první porod začaly připravovat již v průběhu těhotenství. To zahrnuje jak vhodnou životosprávu, tak i cvičení, které vám napomůže přepravit se na porod.
Mezi velmi vhodné cviky (které navíc můžete dělat skoro kdykoliv a kdekoliv), patří tzv. Kegelovy cviky. Toto cvičení spočívá v rytmickém zatínání svalů – podobně jako byste se snažila zadržet močení.
Optimální je provádět toto cvičení po dobu několika minut, 3x denně. Zpočátku by mělo jít o kratší stahy, postupně můžete začít zatínat svaly i na 10 sekund. Toto cvičení vede k posílení svalů pánevního dna. A to se vám pak bude hodit jak při porodu, tak i po něm.
Často se říká, že během těhotenství musíte jíst za dva. Ale to není zcela přesné. Vaše těhotenství určitě neznamená, že byste měla svůj kalorický příjem zvýšit na dvojnásobek. Nicméně ale určitě budete muset mít větší kalorický příjem. Udává se že během těhotenství budete potřebovat cca 600 – 800 kcal (cca 1/3 běžného příjmu) více. Tato hodnota je ale pouze orientační (liší se v závislosti na věku, váze, výšce nebo i na tom, zda čekáte jedno, či více dětí apod.)
Během těhotenství byste také měla mít dostatečný příjem čerstvého ovoce a zeleniny (kvůli zvýšenému příjmu vitamínů a minerálů). Určitě se také nevyhýbejte mléčným výrobkům, abyste měla dostačený přísun vápníku a draslíku. Jezte celozrnné potraviny, jako celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, ovesné vločky apod.
Během těhotenství potřebujete zvýšený příjem vitamínu C, vitamínu A, kyseliny listové (jeden z vitamínů B), a dále pak více železa, zinku, vápníku, draslíku atd.
Existuje několik běžných činností, které mohou vést k vyvolání přirozeného porodu. Některé z nich sice patří spíše do kategorie „babské rady“, jiné ale fungují poměrně spolehlivě. Je ale nutné upozornit na to, že u každé ženy se tyto činnosti mohou projevit různě. To, co třeba zafungovalo u vaší kamarádky, nemusí fungovat u vás. A naopak.
Zkuste chodit. Chůze je jedna za nejspolehlivějších aktivit, které mohou vést k vyvolání porodu. Důvodem, proč právě chůze může vyvolat porod je gravitace. Při houpajícím rytmu chůze je hlavička vašeho dítěte tlačena přímo proti děložnímu čípku, což vede ke stimulaci uvolňování oxytocinu. A tento hormon je pak zodpovědný za vyvolání kontrakcí před porodem
I když sex v pozdních fázích těhotenství může být obtížný, řada žen potvrzuje, že právě díky němu, u nich došlo k vyvolání porodu. To je dáno mimo jiné i tím, že během sexuální aktivity je ve vašem těle uvolňována řada hormonů. A ty se pak podílí na uspíšení příchodu porodu. Jedná se hlavně o prostaglandin, který napomáhá dilataci děložního čípku. Stimulace prsou a bradavek zase vede k uvolňování oxytocinu, který může vyvolat stahy.
Někdy vám může pomoci vyvolat porod teplá koupel. Ta vám jednak může pomoci uvolnit se a zbavit se bolestí při kontrakcích. Teplá koupel má uklidňující účinek. Ve vodě také můžete snáze měnit pozice.
Často jsou také doporučovány různé přírodní prostředky, které mohou napomoci vyvolat přirozený porod. U většiny z nich ale neexistují spolehlivé vědecké studie, které by prokazovaly jejich účinnost.
Mezi tyto přírodní látky na uspíšení porodu patří třeba ricinový olej. Dalšími pak jsou třeba pulpakový olej, odvar z listů maliníku nebo i další. Často také bývá doporučována akupunktura.
Na základě doporučení vašeho lékaře, může být porod vyvolán i podáním umělých hormonů. Tímto hormonem je Pitocin. Což je umělá forma přirozených hormonů uvolňovaných při porodu. Nejčastěji je podáván epidurálně. Reakce na Pitocin bývá zpravidla velmi silná – způsobuje silné a časté kontrakce, které nastartují porod.
K hormonálnímu vyvolání porodu se přistupuje zpravidla ve chvíli, kdy již máte termín porodu zpožděný o 14 dní a více. Do té doby se umělé vyvolání porodu příliš nedoporučuje. Po 14 dnech se už ale začíná zvyšovat riziko, že by dítě při porodu mohlo mít nějaké zdravotní komplikace. K umělému porodu se také přistupuje, pokud má matka nějaké zdravotní problémy – typicky třeba vysoký krevní tlak nebo cukrovku, či jiné.