Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní.
Početí dítěte může být často velmi snadné. Kolikrát se to stane, že ani nevíte, jak se to stalo. Vysadíte antikoncepci, a už za měsíc jste těhotná. Nebo máte jeden nechráněný styk, a jste „v tom“. Jiné páry se ale o dítě snaží i řadu měsíců nebo dokonce i několik let a stále se jim nedaří otěhotnět. Je mnoho různých faktorů, které mají vliv na to, jak rychle se vám povede otěhotnět. V tomto článku se vám pokusíme poradit, jak snadno a rychle otěhotnět, co nejdříve.
Jakmile zatoužíte po dítěti, je čas vysadit antikoncepci. Různé druhy hormonální antikoncepce mají různě dlouhý „dojezd“. Někdy tedy může trvat i delší dobu, než se vám po vysazení antikoncepce povede otěhotnět. Jsou ale časté i případy, kdy otěhotníte ihned po vysazení antikoncepce. To je částečně dáno i tím, že vysazením hormonální antikoncepce dochází ve vašem těle k hodně nevyrovnané hladině hormonů (zvláště pokud jste hormonální antikoncepci brala dlouho dobu) a šance na početí dítěte, je tak značně vyšší. Je to ale do značné míry individuální.
Největší šance na to otěhotnět, je zhruba v polovině vašeho cyklu. To platí především pro ženy, které mají pravidelnou menstruaci (28 dní). V takovém případě dochází k ovulaci (tedy uvolnění vajíčka) mezi 14 až 15 dnem, od začátku poslední menstruace.
Největší šance na úspěšné oplodnění je zhruba 3 dny před ovulací až jeden den po ní. Mimo toto rozmezí už pak dochází k oplodnění jen ve vzácných případech.
Je ale současně i celá řada poruch ovulace. Ve vzácných případech může dojít k uvolnění vajíčka i mimo běžný termín ovulace. Řada žen pak má různě nepravidelnou periodu a termín ovulace se jim tak může různě měnit.
Možností, jak zjistit kdy máte ovulaci je více. Od nejjednoduššího sledování termínu v kalendáři (což je poměrně spolehlivé pouze při pravidelném cyklu), až po různé mobilní aplikace, měření teploty nebo ultrazvukové vyšetření.
Poměrně hodně spolehlivou metodou, jak zjistit ovulaci je měření bazální teploty. Během ovulace se vaše teplota mírně zvýší. Bazální teplotu byste si měla měřit ráno, ihned po probuzení. Měla byste tedy již večer mít nachytaný teploměr u postele. A ráno, ihned po probuzení nevstávat z postele, ale nejprve si změřit teplotu. Teplotu si pak každý den zapisujete, ideálně do nějakého grafu, kde snáze odhalíte změny. V současné době je k dispozici celá řada aplikací pro mobilní telefony nebo tablety (ať již Android nebo ty od Apple). Ty vám pomohou s určením nejvhodnější termínu pro otěhotnění.
Podobně, jako existují těhotenské testy pro zjištění, že jste těhotná, tak existují i ovulační testy. Dají se zakoupit v běžné lékárně nebo i v některých drogériích. Jejich používání je snadné. Ovulační testy fungují na principu sledování hormonu v moči. Jedná se o Luteinizační hormon. Jeho koncentrace v moči se zvedne cca 24 – 36 hodin před zahájením ovulace.
Máte ovulaci? Fajn. Je čas se dát do „práce“. Ideální je začít s pravidelným stykem ještě před zahájením ovulace. Životnost vajíčka během ovulace je asi 24 hodin. Ale spermie mohou přežít ve vejcovodech až po dobu jednoho týdne. Proto je dobré začít se snažit cca 3 dny před termínem ovulace a pokračovat cca 1 den po jejím zahájení. Pak již šance na úspěšné otěhotnění mizí.
To, jak často mít styk, když se snažíte otěhotnět, je obtížné kvantifikovat. Nejlepší je pochopitelně tak často, jak to bude vyhovovat vám i vašemu partnerovi. Ideální je pak alespoň jednou denně po dobu oněch cca 5 dní. Pokud to zkusíte častěji, nic tím nezkazíte.
Pro snadné otěhotnění je také dobré, pokud si to „užijete“. Během ženského orgasmu dochází ke stahování děložního hrdla, což značně usnadňuje pohyb spermií. Neplatí pochopitelně, že bez orgasmu neotěhotníte, ale orgasmus může vše značně usnadnit.
Také bývá doporučováno, abyste po skončení aktu nevstávala. Ale po dobu 10 – 15 minut zůstala v klidu ležet. Pokud vstanete, spermie budou muset bojovat proti gravitaci. V leže jim jejich „práci“ usnadníte.
Jakmile skončí doba ovulace, můžete vyzkoušet těhotenský test a ověřit si, zda se vám to podařilo. Počkejte nějakou dobu (2 – 3 dny) po skončení ovulace a udělejte si těhotenský test. Ale i když vám těhotenský test vyjde negativní, nemusí to znamenat, že nejste těhotná. Některé těhotenské testy mají nižší citlivost. Můžete tedy test za pár dní pro jistou ještě jednou opakovat.
Ani to, že se vám dostaví menstruace v běžném termínu, nemusí znamenat, že nejste těhotná. U některých že, i poté co otěhotní, proběhem ještě jedna nebo dvě menstruace (byť bývají slabší než obvykle).
Také můžete pokračovat v měření bazální teploty. Pokud vaše teplota zůstane zvýšená po dobu 14 dní, je pravděpodobné, že jste otěhotněla.
Toto je konec první části článku na téma jak rychle a úspěšně otěhotnět. Ve druhé části článku se podíváme na to, jak se další zvýšit šance na úspěšné početí, když se vám nedaří otěhotnět. A také na to jak probíhá léčba neplodnosti, nebo co by pro vás znamenalo umělé oplodnění. Druhou část článku na téma jak otěhotnět najdete ZDE.