Jak snadno otěhotnět co nejdříve – 2 část

Jak snadno otěhotnět co nejdříve – 2 část

Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost.

V první části článku na téma, jak otěhotnět (první část tohoto článku najdete ZDE), jsme si popsali, kdy jsou nejvyšší šance na úspěšné početí dítěte. Také jsme popsali, jak zjistit kdy máte ovulaci, a jak nejlépe postupovat, aby vaše snaha o otěhotnění, byla úspěšná.

V této druhé části se pak podíváme nato, jak zvýšit šance na otěhotnění, a co dělat, pokud máte vy nebo partner nějakou poruchu plodnosti.

Jak zvýšit šance na otěhotnění

Pokud se vám nepovede otěhotnět hned napoprvé, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Jen menšímu procentu párů se povede otěhotnět hned na poprvé. Podle statistik je to asi jenom 15 až 20% párů. Ostatní se musí snažit opakovaně.

Své šance na oplodnění také můžete zvýšit. Zvláště, pokud se již snažíte o početí delší dobu a stále se vám to nedaří.

Jedním z kroků na zvýšení šancí na otěhotnění je vyšetření na plodnost. Lékař v takovém případě provádí pánevní vyšetření a různé krevní testy a posoudí váš celkový zdravotní stav.  Některé zdravotní problémy se totiž pojí právě se sníženou plodností. Patří sem mimo jiné:

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Endomitróza
  • Cukrovka
  • Onemocnění štítné žlázy

Atd.

Další rizikové faktory snižující plodnost

Pokud vy, nebo partner kouříte, zkuste s tím přestat. Kouření má prokazatelný vliv na snížení plodnosti. A to jak u vás, tak i u vašeho muže. Muži, kteří pravidelně kouří, mají značně snížený počet spermií. A navíc, se u nich často vyskytují různé defekty a abnormální spermie, u kterých není šance na úspěšné oplodnění.

Podobné je to i s vyšší konzumací alkoholu. Jedna nebo dvě skleničky vína či piva jsou v normě. Pravidelné intenzivnější popíjení už ale plodnost značně snižuje.

Mezi další rizikové faktory patří třeba i nadváha. Vědecké studie ukazují, že obézní ženy zpravidla mají obtíže s početím. A i když se jim to povede, mají pak během těhotenství různé další zdravotní problémy. Pokud by to snad byl i váš případ, možná je čas na to shodit pár kilo.

Co jíst a co ne když se snažíte otěhotnět?

Pro zvýšení šance na to že otěhotníte, můžete vyzkoušet některé potravinové doplňky. Je doporučováno, již v době, kdy se snažíte otěhotnět, zvýšit příjem kyseliny listové (jeden z vitamínu B). Jeho zvýšený příjem (až na trojnásobek běžně doporučované dávky což je cca 200 mikrogramů), v době před početím a následně pak po dobu prvního trimestru snižuje riziko vzniku rozštěpu páteře a i dalších defektů mozku a nervové soustavy.

Vaše strava by také měla být bohatá na vápník a železo. Jezte také hodně ovoce a zeleniny. To obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, které mimo jiné podporují zdravou děložní sliznici.

Jiné potraviny vám pak během snahy o otěhotnění a i pak v těhotenství naopak mohou škodit. Patří se třeba nadměrný příjem tuků, konzumace syrových ryb, nepasterizované sýry a obecně nedostatečně tepelně upravené potraviny.

I váš partner se může zapojit. Některé vitamíny – především C a E podporují tvorbu zdravých spermií. Mezi rizikové faktory pak naopak patří alkohol, kouření, kofein, tuky nebo nadměrný příjem cukrů.

Odborná pomoc s otěhotněním

Pokud se vám dlouho nedaří otěhotnět přirozenou (přírodní) cestou, možná je čas vyhledat odbornou pomoc. Obecně platí, že zdravé páry do věku cca 35 roků, které provozují styk nejméně dvakrát týdně, by měli být schopni počít dítě do 12 měsíců (plus případně nějaký čas na vysazení antikoncepce a odeznění jejího vlivu na vaše tělo).

U žen nad 35 roků se pak již mohou, vyskytnout častější potíže s otěhotněním v důsledku přirozeného poklesu plodnosti. I v tomto věku je ale zpravidla možné otěhotnět přirozenou cestou.

Vyšetření na plodnost byste měla absolvovat jak vy, tak i váš partner. Někdy může být „chyba“ na vaší straně, jindy zase u partnera. A často není „chyba“ ani u jednoho, jen prostě nemáte štěstí.

Vyšetření plodnosti muže zahrnuje kontrolu kvality a množství spermií, které je emitováno během ejakulace. Dalšími testy jsou pak krevní testy ke zjištění hladiny hormonů, případně ultrazvuková kontrola průchodností spermií.

U žen zase vyšetření plodnosti zahrnuje hormonální testy, kontrola funkce štítní žlázy a hypofýzy. Sledují se hormonální hladiny během ovulace a i v jiných fázích menstruačního cyklu. Zjišťuje se také, jestli nejsou zjizvené či dokonce zablokované vejcovody atd.

Léčba neplodnosti

Pokud se náhodou zjistí nějaký problém u vás nebo vašeho partnera, je možné podstoupit léčbu neplodnosti. Ta ale může být jednak finančně náročná a také stresující, a navíc nikdy nemáte předem zaručen 100% úspěšný výsledek. Před zahájením léčby byste tedy měli s partnerem vše prodiskutovat. Pokud toužíte po dítěti, jsou i jiné možnosti – třeba adopce.

Umělé oplodnění (IVF)

IVF neboli in-vitro fertilizace je asi nejúčinnější metoda, jak dosáhnout umělého oplodnění, když selže vše ostatní. Při IVF jsou odebrány buď vaše vajíčka (nebo se použijí vajíčka od anonymní dárkyně), které jsou pak oplodněny v laboratoři. Buďto za použití spermií od vašeho partnera nebo s pomocí spermií od dárce. Následně jsou oplodněná vajíčka vložena do dělohy.

Kolik cyklů umělého oplodnění hradí zdravotní pojišťovna.

Někdy je ale při umělém, oplodnění nutné absolvovat více cyklů. Což může být problém, protože většina zdravotních pojišťoven hradí jen první dva nebo tři cykly umělého oplodnění. A i tak to není zadarmo. Při umělém oplodnění musíte brát léky, jejichž cena může být 10 tisíc korun a více během jednoho cyklu.

Třeba VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna), pak u žen do 40 roků hradí 3 cykly umělého oplodnění. Pokud by žádný z nich nebyl úspěšný, je nutné další pokusy už platit „ze svého“. A to není příliš levná záležitost. Jeden cyklus umělého oplodnění vyjde až na 70 tisíc korun

Co byste ještě měli vědět o tom, jak otěhotnět?

Pokud jste již prodělala menopauzu, nebudete již schopna otěhotnět. To samé platí, pokud jste prodělala nějaký chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny vaječníky, nebo podvázány vejcovody.

Podle různých statistik se ukazuje, že neplodný může být dokonce až každý čtvrtý pár.

Nadváha a obezita (a to jak u muže, tak i u ženy) značně snižuje šance na úspěšné přirozené otěhotnění.

Mužská varlata jsou poměrně citlivá na teplotu. Spermie ke svému vývinu potřebují teplotu okolo 34,4 stupňů. Při vyšších teplotách je spermatogeneze (vytváření a zrání spermií), značně utlumena. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám pak může vést až k úplné neplodnosti. Proto se u mužů příliš nedoporučuje nosit těsné spodní prádlo a další těsné oblečení.

Ostatní čtenáři si prohlédli: