Jak zabránit potratu

Jak zabránit potratu

Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.

Bohužel, až 20% všech těhotenství může skončit samovolným potratem. To je poměrně vysoké číslo. Úspěšnost těhotenství ovlivňuje řada faktorů. Některé jsou genetické, jiné jsou biologicky podmíněné, a jiné jsou výsledkem životního stylu.

A bohužel, neexistuje žádný spolehlivý a vědecky ověřený způsob, jak 100% úspěšně zabránit samovolnému potratu. Jsou ale možnosti, kdy kombinací vhodného životního stylu během těhotenství a případných léků, je možné riziko potratu významně snížit.

Před tím než otěhotníte

Ještě před tím, než otěhotníte, měla byste poradit se svým lékařem. Zvláště to pak platí v případech, že jste již nějaký samovolný potrat prodělala, nebo pokud s tímto měla problém třeba vaše matka nebo sestra. Váš lékař může provést různá laboratorní vyšetření včetně detekce chromozomálních abnormalit, vysoké hladiny androgenu či dalších faktorů, které mohou vést k samovolnému potratu.

Se svým ošetřujícím lékařem byste ještě před otěhotněním měla probrat svou celou anamnézu. Rizikovými faktory může být třeba syndrom polycystických vaječníků, endomitróza, děložní myomy nebo i další. Mezi rizikové faktory pak může spadat třeba kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek. Nebo i to, pokud pravidelně berete nějaké léky.

Změňte svůj životní styl

Abyste zabránila potratu, resp. minimalizovala riziko samovolného potratu, měla byste upravit svůj životní styl.

Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu. Obecně platí, že kouření a alkohol patří mezi nejrizikovější faktory během těhotenství. A to se netýká jenom potratu. Kouření a alkohol během těhotenství může významně narušit zdravý vývoj dítěte.

Je doporučováno přestat s kouřením a alkoholem již před početím. Používání nelegálních drog nebo jiných návykových látek pak snad ani nemusíme zmiňovat.

Dostatečně vysoký příjem vitamínů během těhotenství

Před, a během těhotenství, je velmi důležitý dostatečně vysoký příjem vitamínů. Tím nejdůležitějším je jeden z vitamínu skupiny B. Konkrétně se jedná o kyselinu listovou. Ta je pro těhotenství opravdu velmi důležitá. Zatímco doporučená dávka pro dospělé muže či ženy je cca 180 – 200 mikrogramu, pro těhotné ženy je doporučená dávka 3x vyšší. Tedy, 400 – 600 mikrogramů denně.

Kyselina listová napomáhá dělení buněk, podporuje růst plodu a diferenciaci tkání, zvláště nervové soustavy. Dostatečně vysoký příjem kyseliny listové během těhotenství napomáhá snižovat výskyt vrozených vad.

Obecně se doporučuje zvýšený příjem tohoto vitamínu již 3 měsíce před otěhotněním a dále pak především v prvním trimestru, kdy se vytváří mozek a mícha dítěte.

Z dalších prenatálních vitamínů byste pak měla mít i dostatečně vysoký příjem vitamínu D, vápníku a železa.

Snažte se hodně odpočívat

V rámci prevence potratu je doporučováno, aby těhotná žena hodně odpočívala. Naslouchejte svému tělu. To vám samo řekne, kolik odpočinku a spánku potřebuje.  Obvykle platí, že během prvního trimestru budete potřebovat nejméně jednu hodinu spánku navíc oproti vašemu běžnému spánkovému režimu.

Přestaňte pít kávu nebo alespoň výrazně omezte kofein

Během těhotenství byste měla snížit příjem kofeinu na maximálně 200 miligramů na den. To představuje asi jeden šálek kávy denně. Pokud se bez kávy nedokážete obejít, zkuste vyzkoušet nějaké alternativy. Ať už bezkofeinovou kávu, nebo různé bezkofeinové ovocné nápoje, které napodobují chuť kávy.

Pokud plánujete těhotenství, pak je dobré začít omezovat množství kávy již před početím. Vyhnete se pak „šoku“ z náhlého vysazení kofeinu. Pokud tedy plánujete těhotenství, zkuste postupně začít snižovat počet šálků kávy, které každý den vypijete.

Buďte v klidu a nestresujte se

Duševní pohoda je také jedním z důležitých faktorů, které pomáhají zabránit potratu. Obvykle je uváděno, že 10 – 30% (podle použité metodiky) potratů je způsobeno právě nadměrnou mírou stresu. Při zvýšené míře stresu se ve vašem těle uvolňují různé hormony, které pak mohou mít negativní vliv na vaše dítě.

Během, těhotenství je tedy důležité, byste si zachovával duševní pohodu a vyhýbala se všem stresujícím situacím. Nebojte se dát svému okolí najevo, že nyní procházíte těžkým obdobím, a požádat je aby na vás brali ohled (třeba v zaměstnání). Pokud se dostanete do nějaké vyhrocené, stresující situace, nebojte se odejít. Vyhýbejte se zbytečným konfrontacím. Na prvním místě je pro vás vaše dítě a jeho zdravý vývoj.

Ostatní čtenáři si prohlédli: