Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024
V následující kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysokou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), máte nárok jako OSVČ v roce 2024. Podíváme se nato, z čeho se počítá mateřská u OSVČ. A jaké jsou podmínky pro nárok na PPM.
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
OSVČ může mít na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nárok pouze v případě, že si platí nemocenské pojištění. Peněžitá pomoc v mateřství totiž spadá mezi nemocenské dávky. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Zatímco sociální a zdravotní pojištění si musí OSVČ platit povinně, u nemocenského pojištění je to dobrovolné.
Pokud si OSVČ neplatí nemocenské pojištění, pak nemá nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), ani na nemocenské dávky při pracovní neschopnosti.
Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou?
Mezi hlavní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství pro OSVČ patří především:
- Minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky
- Minimální doba účasti na nemocenském pojištění 180 dní za poslední rok
- Být účastníkem nemocenského pojištění v době vzniku nároku na PPM
Délka mateřské pro OSVČ
Základní parametry PPM pro OSVČ jsou stejné jako u mateřské pro zaměstnance:
- 28 týdnů při narození jednoho dítěte
- 37 týdnů při narození dvou a více dětí
- 22 týdnů pokud by na mateřské byl muž (OSVČ)
Začátek mateřské (peněžité pomoci v mateřství) je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín si určuje žena sama (na základě doporučení od svého gynekologa).
Pokud by o mateřskou žádal muž, tak ten ji může mít až od začátku 7 týdne po porodu.
Výpočet mateřské pro OSVČ v roce 2024
Kolik je minimální nemocenské pojištění?
Minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč měsíčně.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 216 Kč měsíčně by mateřská byla:
- 185 Kč za jeden kalendářní den
- 5 550 Kč za měsíc (za 30 dní)
- 36 260 Kč za 28 týdnů (196 dní)
- 43 512 Kč za 37 týdnů (259 dní)
Jak je vidět, taková mateřská by byla jen velmi nízká. Jak to udělat, aby měl OSVČ nárok na vyšší mateřskou?
Jak zvýšit mateřskou pro OSVČ?
Aby měl OSVČ nárok na mateřskou, musí si nemocenské pojištění platit nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Nemocenské pojištění tedy musí být placeno nejméně 9 měsíců. Pokud někdo začal podnikat v nedávné době, pak je do těchto 270 dní možné započítat i dobu v zaměstnání (kde nemocenské pojištění za zaměstnance platí zaměstnavatel).
Kromě 270 dní za poslední dva roky, ale musí mít OSVČ nejméně 180 dní placeného nemocenského pojištění v posledním roce.
Už jsme uvedli, že výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) je při minimální platbě velmi nízká. Logickým řešením by tedy bylo před porodem platit maximální nemocenské pojištění.
Kolik je maximální nemocenské pojištění pro OSVČ
Maximální nemocenské pojištění je v roce 2024 ve výši 4355 Kč. Pro nárok na maximální možnou mateřskou, by ale v roce 2024 stačilo platit cca 3612 Kč měsíčně. V takovém případě vy PPM pro OSVČ vycházela na 53 910 Kč měsíčně (za 30 dní). Vyšší mateřská než 1 797 Kč za jeden kalendářní den už není možná (vzhledem k tomu, jak jsou v roce 2024 nastaveny redukční hranice).
Bohužel to ale není tak, že by si OSVČ mohl platit na nemocenské pojištění, kolik zrovna chce. Bylo by to sice výhodné pro OSVČ, pokud by se pár měsíců před porodem zvýšili platbu nemocenského pojištění na maximum a měli tak maximální mateřskou. To ale zákon neumožňuje.
Maximální výše nemocenského pojištění je 2,7% z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ pro OSVČ je jedna polovina ze zisku. Z tohoto vyměřovacího základu se platí sociální a zdravotní pojištění.
Pokud by měl někdo roční obrat 1 milión korun a uplatnil si náklady paušálem ve výši 60%, pak je jeho roční zisk 400 tisíc korun. Vyměřovací základ by byl 220 tisíc korun. Z nich se pak platí sociální a zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění by v tomto případě mohlo být maximálně 496 Kč měsíčně.
Pokud někdo začal podnikání v nedávné době, pak je maximální nemocenské pojištění stanoveno na základě průměrné mzdy. Polovina průměrné mzdy v roce 2024 činí 21 984 Kč, tzn. platbu pojistného ve výši 5 94 Kč měsíčně (2,7 % z 21 984 Kč).
Pokud si platíte jen minimální sociální pojištění (v roce 2024 je to 3852 Kč), tak můžete mít nemocenské pojištění maximálně 357 Kč.
Aby měla OSVČ opravdu vysokou mateřskou, musela by v předchozím roce vykázat vysoký zisk (a zaplatit vysoké daně, sociální a zdravotní pojištění). Nebo si musí dobrovolně zvýšit vyměřovací základ pro sociální pojištění a platit adekvátně zvýšené pojištění.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Jak se mění imunita ženy během těhotenství?
- Koronavirus a těhotenství
- Výpočet: Kolik je mateřská v roce 2024
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
- Jak se vypočítává výše mateřské u otce dítěte?
- Kolik je maximální mateřská pro OSVČ 2024?
- Nárok na ošetřovné po přerušení podnikání
- Jak požádat o ošetřovné pro OSVČ
- Kolik je ošetřovné pro OSVČ během epidemie?
- Nárok na ošetřovné pro OSVČ 2024
Diskuse: Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024