Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
Řada nastávajících maminek musí trávit měsíce před porodem doma, v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. V takovém případě obvykle bývá nárok na placenou neschopenku (podobně, jako v případě jakékoliv jiné pracovní neschopnosti).
Podmínky pro nemocenskou a její výpočet, je při rizikovém těhotenství stejný, jako při jakékoliv jiné neschopence.
Za prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky.
Platí zde i všechna omezení, která jsou spojená s neschopenkou, jako jsou například vycházky (ty mohou být maximálně a 6 hodin denně v době 7:00 – 19:00).
Pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství je úplně „běžná“ neschopenka. Není zde žádný speciální rozdíl oproti neschopence z důvodu nějaké jiné nemoci nebo úrazu. Na nemocenskou tak mají nárok:
Výpočet nemocenské je při rizikovém těhotenství stejný, jako při jakékoliv jiné pracovní neschopnosti:
Během prvních 14 dnů dostáváte zaplaceny pouze skutečně neodpracované hodiny (směny). Od 15 dne je nemocenská vyplácena za každý kalendářní den.
Výše nemocenských dávek do 15 dne se postupně zvyšuje:
Při výpočtu nemocenských dávek, se uplatňují redukční hranice – ty se od 1.1.2024 zvyšují:
Pokud zjistíte, že jste těhotná ve zkušební době, a musíte jít na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, pak máte nárok na nemocenskou až do porodu (resp. do začátku mateřské).
Je zde ale riziko, že vás zaměstnavatel může propustit. Běžně platí, že v době, kdy je žena těhotná, nebo když je muž či žena v pracovní neschopnosti, tak jim zaměstnavatel nesmí dát výpověď.
Během zkušební doby ale pracovní poměr nebývá ukončen výpovědí. Jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době a není zde žádná speciální ochrana pro zaměstnance.
Během zkušební doby nesmí zaměstnavatel ukončit pracovní poměr pouze během prvních 14 dnů.
Může tak dojít k situaci, že jste v pracovní neschopnosti (na rizikovém těhotenství), ale zaměstnavatel vám pracovní smlouvu po 14 dnech ukončí. O nárok na nemocenskou tím nepřicházíte. Byla byste v pracovní neschopnosti dále, i po skončení zaměstnání.
Pokud je žena nějakou dobu před porodem na rizikovém těhotenství, pak se nabízí otázka, jak je to s výpočtem mateřské?
Nemocenské dávky (které jsou podstatně nižší než běžný příjem ze zaměstnání), nemají žádný vliv na výpočet mateřské. Peněžitá pomoc v mateřství, by se po rizikovém těhotenství spočítala na základě příjmů (hrubé mzdy) z doby před začátkem neschopenky. Snížený příjem během neschopenky, se tedy nijak negativně neprojeví.
V případě, že lékař shledá nějaké důvody pro rizikové těhotenství, pak je těhotná žena v pracovní neschopnosti zpravidla až do porodu, resp. do začátku mateřské. Začátek mateřské je obvykle v době 6 – 8 týdnů před porodem.
Tím, že je rizikové těhotenství stejné jako jakákoliv jiná pracovní neschopnost, platí zde i stejný režim vycházek. I během rizikového těhotenství vám lékař nemůže dovolit vycházky delší, než 6 hodin denně. Vycházky jsou jen v době od 7:00 do 19:00 (mohou ale být rozděleny třeba na dvě části – část dopoledne a část odpoledne). Vycházky platí i o víkendu.