Antikoncepce a otěhotnění během kojení

Antikoncepce a otěhotnění během kojení

Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.

Některé maminky mají zažitou představu, že během kojení není možné otěhotnět. Ale to opravdu není pravda. I během kojení může dojít k početí a zahájení dalšího těhotenství. Pokud tedy neplánujete druhé miminko co nejdříve po tom prvním, pak je důležité i během kojení nepodceňovat antikoncepci.

Jaký je vliv kojení na možnost otěhotnět?

I když kojení rozhodně není žádná antikoncepční metoda (a už vůbec ne spolehlivá!), přesto existuje určitý vztah mezi kojením a možností otěhotnět. Během kojení je v ženském těle ve zvýšené míře uvolňován hormon prolaktin. Tento hormon má „na starosti“ tvorbu mateřského mléka. Současně ale prolaktin tlumí zrání vajíček ve vaječnících.

Během kojení dítěte, kdy jsou mechanicky stimulovány bradavky (není tedy podstatné to, zda dítě skutečně pije mateřské mléko nebo ne), se zvyšuje hladina prolaktinu.

Především pak v době po porodu, kdy dítě kojíte často v krátkých intervalech, pak má prolaktin i určitou antikoncepční funkci. Jakmile je ale kojení v intervalu 4 hodiny nebo delší, vliv prolaktinu, jako antikoncepce, je již zanedbatelný.

Je možné otěhotnět i během kojení?

Jak již bylo uvedeno výše, během kojení dochází ke zvýšení produkce prolaktinu, který brzdí zrání vajíček. To ale neznamená, že by bylo dozrávání vajíček zcela zastaveno. Tohle je do určité míry individuální. Jsou ženy, u kterých je během kojení produkce prolaktinu natolik zvýšena, že má opravdu antikoncepční důsledky. Je ale hodně žen, které bez problému otěhotnění, i během kojení. Zvláště pak, když je dítě starší a intervaly mezi kojeními jsou delší.

Mohu otěhotnět po porodu, i když nemám menstruaci?

Pokud pomineme prvních 6 týdnů po porodu (šestinedělí), kdy by jakékoliv sexuální aktivity neměly být provozovány, pak k otěhotnění může dojít v zásadě kdykoliv. Je pravda, že první menstruace po porodu, se objeví až po nějaké době. Často se jedná o 6 – 12 měsíců. Výjimkou ale není ani třeba 24 měsíců.

To ale neznamená, že nemůže dojít k otěhotnění. I když je proces zrání vajíček, a tím i celý menstruační cyklus ovlivněn kojením, k uvolnění zralého vajíčka může i tak dojít. Nezapomínejte na to, že k ovulaci (uvolení vajíčka) dochází v době před menstruací. To, že jste ještě po porodu neměla menstruaci, neznamená, že nemůže dojít k ovulaci.

Pokud tedy nechcete být zaskočeni pozitivním výsledkem na těhotenském testu, nepodceňujte antikoncepci ani během kojení. Nebo obecně v době po porodu, když ještě nemáte menstruaci. Nebyla byste první ani poslední takto překvapená žena.

Jaká je vhodná antikoncepce během kojení

Během kojení ale zároveň není možné používat všechny typy antikoncepce. Takže jestli jste před porodem, než jste se rozhodla pro těhotenství, používala nějakou hormonální antikoncepci, je dost dobře možné, že ji po porodu nebudete moci používat.

Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů. Ty totiž volně přechází do mateřského mléka a ovlivňují kojené dítě.

Při kojení je tedy vhodná jen gestagení antikoncepce. Gestagení antikoncepce nemá vliv na dítě. Také značně potlačuje menstruaci. Nevýhodou ale může být problém se špiněním. Kdy se nejedná o menstruační krvácení, ale o lehce zvýšenou propustnost drobných cévek, související se zhoršeným odlučováním děložní sliznice. Také si musíte hlídat, abyste pilulky brala pravidelně, což ve zmatku kolem dítěte může být někdy náročné.

Nehormonální antikoncepce během kojení

Kromě hormonální antikoncepce na bázi gestagenů, která je vhodná i při kojení, jsou pochopitelně vhodné i různé druhy nehormonální antikoncepce. Ať už je to klasický kondom, nitroděložní tělísko, nebo spermicidní gely a krémy.

Také je možné provozovat metodu sledování plodných dní. Ta je ale u kojících žen poněkud méně spolehlivá. A ani u nekojících žen se nejedná o 100% účinnou metodu.

Jakou antikoncepci po skočení kojení?

Pokud po porodu již nekojíte, pak je možné používat všechny duhy antikoncepce. Můžete se tedy vrátit k preparátu, který jste používala před těhotenstvím. Nebo se poradit se svým lékařem. Je také vhodné počítat s tím, že přibližně 3 měsíce od počátku užívání nového preparátu se na něj tělo adaptuje. Takže se mohou objevit i mírné vedlejší účinky. A to i u pilulek, které jste brala před těhotenstvím a se kterými jste dříve neměla žádné problémy.

Ostatní čtenáři si prohlédli: