Pokud plánujete kojit dítě co nejdéle, měli byste spíše zvolit některý z těch větších kojících polštářů.
Kojící polštář je pomůcka vytvořená speciálně pro kojící matky. Kojící polštář vám umožní mít dítě ve správné poloze pro kojení, a současně zvyšuje i míru vašeho pohodlí během kojení. Vzhledem k tomu, že jedno kojení může trvat klidně i 30 minut, je to určitě velmi dobrá pomůcka. Existují různé tvary, velikosti či vzory, ze kterých si můžete vybírat.
Před výběrem toho správného kojícího polštáře byste měla zvážit, jak dlouho jej plánujete používat. Kojící polštář je spíše „dlouhodobější“ investicí. Pokud bude vyhovovat vám i vašemu dítěte, budete jej pravděpodobně používat po celou dobu kojení, což mohou být klidně i dva roky. Vyplatí se tedy výběr vhodného kojícího polštáře nepodcenit.
Některé matky kojí své děti, jen několik málo týdnů po porodu. V takovém případě postačuje kojící polštář i jen malých rozměrů. Dítě se na něj bez problému vejde.
Pokud ale plánujete kojit dítě co nejdéle, měli byste spíše zvolit některý z těch větších kojících polštářů. Přece jen, vaše dítě za rok nebo za dva poměrně dost vyroste, a tak by mu již ten malý kojící polštář nemusel být pohodlný.
Kojící polštář také musíte vybírat s ohledem nejenom na vaše dítě ale i na sebe samotnou. Vhodný kojící polštář musíte zvolit i podle velikost vaší postavy.
Kojící polštáře mohou mít různé tvary. Některé mohou mít podobu písmene „C“, jiné připomínají spíše písmeno O. Nebo jsou i další tvary. Asi nejuniverzálnější je právě kojící polštář ve tvaru „C“. Ten se zpravidla hodí pro většinu typů těla a zároveň poskytuje dostatečnou podporu pro paže.
Můžete si také zvolit kojící polštář, který je vybaven upevňovacími popruhy, které umožňují, aby byl kojící polštář co nejblíže u vašeho těla. Hlavní výhodu upevňovacích popruhů je to, že udržují kojící polštář v bezpečné poloze.
Při výběru vhodného polštáře také nezapomeňte na to, aby bylo možné polštář snadno čistit. Děti často při kojení „vyplivnou“ mléko, ublinknout si nebo může dojít i k jiné nehodě. Zvolte tedy takový polštář, který má buď sundavací obal, který je možné prát v pračce, nebo si zvolte takový model, který je možné prát celý.
Rozhodněte se, jak budete během kojení sedět. To, jak budete používat kojící polštář, závisí na tom, jakou zaujmete polohu během kojení. Zvolte takovou polohu, která vám i dítěti poskytuje nejvíce komfortu.
Některé ženy preferují kojení vleže (pak kojící polštář v zásadě není potřeba), většina ale spíše v sedě, kdy naopak kojící polštář velmi oceníte.
Polštář si dejte okolo těla nebo po straně těla, tam kde bude dítě během kojení. Vezměte své dítě a umístěte ho do správné polohy, tak aby se jeho bříško dotýkalo vašeho tělo. Při kojení by mělo být dítě spíše na boku, s bříškem směrem k vám. Při nesprávné poloze dítěte, může během kojení docházet k žaludečnímu refluxu, nebo k obtížnému polykání.
Kojící polštář můžete využít nejenom během kojení. Pokud si jej pořídíte již během těhotenství, můžete jej používat i „jen tak“. Poskytne vám úlevu od bolesti zad a nepohodlí během těhotenství.
Kojící polštář můžete používat třeba i během spánku, kdy jej zastrčíte mezi kolena a on pak poskytuje oporu pro dolní část zad. Pokud během těhotenství trpíte na pálení žáhy, můžete kojící polštář využít pro zvýšení podpory hlavy během spánku, což snižuje právě nepříjemné projevy pálení žáhy.
Kojící polštář pak můžete použít i pro dítě ve chvíli, kdy se začíná přetáčet na břicho, zvedat hlavu. Vhodně umístěný kojící polštář v postýlce nebo na jeho hrací dece mu může poskytnout novou perspektivu a podporu, při jeho objevování okolního světa. Kojící polštář mu umožní vidět okolí z jiného úhlu.