Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky.
Dříve nebo později musí každá matka přestat kojit své dítě. V ideálním případě by proces odstavení měl být postupný. Dítě by si mělo samo říci, kdy už má „dost“. V takovém případě si má možnost jak dítě, tak i matka zvyknout na všechny změny, ke kterým dochází během odstavování.
Někdy ale nastávají i situace, kdy musí být kojení ukončeno rychle. Třeba z důvodu, že se kojící matka vrací do zaměstnání. Nebo třeba z důvodu nějakých zdravotních komplikací. V tomto článku se podíváme na to, jak nejlépe ukončit kojení dítě. A to ať už postupným odstavováním, nebo i rychlým ukončením kojení.
Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky. Každý má na ukončení kojení jiný názor. Obecně ale platí, že pro zdravý vývoj dítěte je vhodné neukončovat kojení dříve, než má dítě alespoň 6 měsíců. Naopak není příliš vhodné kojit dítě do více než 2 -3 let věku.
Po narození získává dítě všechny potřebné živiny právě z mateřského mléka. Postupně, zhruba od 6 měsíců pak děti začínají experimentovat s potravinami. Na začátku jsou to zpravidla různé kojenecké příkrmy. V první fázi je pro děti jídlo spíše jen „zábava“, pokud jsou i nadále kojeny, tak podstatnou část svých potřeb pokrývají i nadále z mateřského mléka. To se ale postupem času mění.
Děti si postupně zvykají na různé nové typy potravin. U řady dětí to pak pomalu vede k tomu, že z kojení se začne stávat už jen „doplněk“. Hodně dětí se tímto způsobem postupně odstaví samo. Od kojení několikrát denně, přejdou na kojení třeba jen ráno a večer. A postupně u nich vymizí i tato potřeba.
Tady je dobré hlídat, jestli se dítě nechává kojit jen proto, že mu je to příjemné (hodně dětí má tendenci při kojení usínat, nebo když jsou rozrušené, tak se chtějí „uklidnit u prsa“), nebo jestli je pro ně kojení ještě stále součástí jejich výživy.
Jakmile začnete mít pocit, že výživová stránka kojení již nepřevažuje, je čas přemýšlet nad odstavením.
Pokud je z nějakého důvodu nutné ukončit kojení rychle, pak je doporučováno, provést to co nejrychleji. Nemá smysl snažit se provádět nějakou zkrácenou formu odstavování. To zpravidla příliš nefunguje a ve výsledku to dítě může traumatizovat více, než rychlé odstavení.
Při rychlejším ukončení kojení je dobré uchovat určité rituály, na které dítě může navázat. Pokud například bylo dítě zvyklé, že k jídlu nejprve dostalo porci příkrmu, a až poté jste jej kojila, pak mu jako náhradu za kojení, po dojedení příkrmu, nabídněte „umělé mléko“ v lahvi (umělou kojeneckou výživu typu sunar, nutrilon apod.). Tím alespoň částečně zachováte rituál, na který je dítě zvyklé.
Také se můžete pokusit dítěti vysvětlit že „maminka už nemá mlíčko“, a že teď může dostávat už jen mléko z lahve. Velmi malé děti nebudou rozumět odstavení, ale starší děti a batolata už mají tendenci chápat slova, a jsou schopny pochopit jednoduše podané vysvětlení, proč už nemohou dále pít mléko z prsu.
Buďte vytrvalí a konzistentní. Je pravděpodobné, že vysvětlení budete muset dítěti i několikrát opakovat. Neměli byste ale podlehnout a znovu ho nakojit, pokud bude neodbytné. Tím byste ho jen uvedli do ještě většího zmatku. Trpělivě a opakovaně mu vysvětlujte, co se děje.
Pokud bude dítě lahev odmítat, požádejte třeba svého manžela, aby mu ji dal. Často se stává, že některé děti odmítají pít z lahve, kterou jim dává jejich matka, ale od jiné osoby lahev přijmou. Pokud je dítě zvyklé na kojení i v průběhu noci, požádejte manžela, aby se po několik následujících nocí postaral o jeho krmení. Odmítání lahve od matky se během pár dní srovná.
Proces ukončení kojení pak může být náročný nejenom pro vaše dítě, ale i pro vás samotnou. Je tedy dobré se na to připravit a mít představu o tom, co vás čeká.
Často se stává, že při ukončení kojení se dostaví bolesti prsou, podobně jako když jste začínala kojit. Doporučuje se, abyste během ukončení kojení, nosila spíše sportovní podprsenku.
I když existují různé léky nebo doporučené přípravky, které mají usnadnit proces ukončení tvorby mateřského mléka, jejich účinnost je hodně diskutabilní. V zásadě neexistuje žádný prostředek s vědecky ověřeným účinkem.
Když ukončíte kojení, měli byste se také zamyslet nad vhodnou úpravou jídelníčku. Samotné kojení představuje poměrně velký kalorický výdej. Kojení novorozence představuje přibližně 500 – 800 kcal (tedy až jednu třetinu vašeho běžného energetického výdeje). Při ukončení kojení je tedy vhodné zvážit příslušnou úpravu jídelníčku a snížení množství kalorií, které běžně konzumujete.
Po ukončení kojení si dávejte pozor na to, abyste dítě nějakou dobu nedržela/nechovala ve stejné pozici, jako jste to dělávala při kojení. Děti by pak mohly automaticky očekávat, že budou nakojeny a být tak zbytečně frustrovány.
Vyhýbejte se také tomu, abyste nosila velký dekolt nebo obecně oblečení, které výrazněji odhaluje vaše prsa. Vaše dítě si pohled na vaše prsa bude spojovat s kojením a opět může být zbytečně frustrováno tím, že mu nechcete dát mateřské mléko.