Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Jste těhotná a čeká vás narození již druhého nebo třetího dítěte? A přemýšlíte, jak dětem vysvětlit narození sourozence? Určitě je dobré si předem připravit odpovědi na otázky typu, kde se berou miminka, jak se rodí, jak se dostali do vašeho bříška a tak podobně. Záleží na tom, jak staré už máte dítě (děti) a tomu je pak vhodné přizpůsobit vysvětlení.
Je přirozené, že všechny děti jsou zvídavé, a bude je zajímat, odkud pochází miminko. Rozhodně není dobré snažit se podobnou otázku „zamluvit“ nebo použít jen nějaké nicneříkající vysvětlení.
Sama se můžete rozhodnout, kdy bude ten vhodný okamžik, abyste na to s dítětem (dětmi) zavedla řeč. Určitě bude lepší, říci jim to někde v klidu, než aby to děti zaslechly během nějaké vaší konverzace s manželem nebo s někým jiným.
Snažte se také na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností. U nich stačí jednodušší vysvětlení. Pokud již máte předškoláka nebo školáka, mělo by pak již být vysvětlení komplexnější.
Pokud máte starší děti, promluvte si s každým zvlášť. To platí, obzvláště pokud je mezi nimi větší věkový rozdíl. Mladším dětem stačí jednoduché vysvětlení. U starších už musíte být připraveni na to, že při rozhovoru o sexu a rození dětí, mohou pociťovat určité rozpaky.
I malým dětem je již možné jednoduše vysvětlit že maminka má v bříšku vajíčka, ze kterých se pak může narodit miminko. A že k tomu, aby se mamince narodilo miminko, tak potřebuje od tatínka semínko. A to jí tatínek dá, když se mají s maminkou rádi a mazlí se spolu.
Jako názorný příklad se dají použít třeba rostliny. Můžete s dítětem zkusit dát naklíčit třeba hrášek a pak jej zasadit. Tak i malé dítě uvidí, že z jednoho malého semínka může postupně vyrůst rostlina.
Během rozhovoru s dětmi se nebojte používat správné názvy jako penis, vagina, děloha tak dále. Zapomeňte na to, že děti nosí čáp nebo vrána. Nebo na to jak to mezi sebou mají motýli. Nemusíte jít úplně do všech podrobností, ale základní pojmy by mělo být schopné vstřebat i malé dítě.
Už malé děti ve věku 2 až 5 roků se začínají intenzivně zajímat o své tělo. Všímají si i rozdílů mezi mužem a ženou. Jsou již ve věku, kdy by se postupně měly začít učit chápat, proč muži a ženy vypadají trochu jinak, a čím se liší. A také to, co by mělo zůstat soukromé.
Není žádnou výjimkou, že děti už v tomto věku mají zkušenost s masturbací (byť se u nich zatím nejedná o zcela vědomou činnost, rozhodně ne v tom smyslu jako u pubertálních dětí nebo u dospělých). Je tedy vhodný čas jim vysvětli, že podobné hry sice mohou dělat (ne tady opravdu nemá smysl něco zakazovat), ale u sebe v pokojíčku, když tam jsou sami.
U dětí které už začaly chodit do školy již má smysl začít mluvit i o sexu. Děti by už měli mít základní povědomí o tom, jak funguj vztahy mezi mužem a ženou. Měli by i začínat chápat, že to nemusí být vždy jen muž a žena, ale že jsou i homosexuální páry.
V tomto věku byste již měli být připraveni i na otázky ohledně masturbace, na to co je to „ruční práce“ apod. Je také vhodné už pomalu přemýšlet nad hovory ohledně antikoncepce, kondomů, u dívek pak i o menstruaci.
U dětí v pubertě, tedy 12 – 18 roků musíte počítat s tím, že podobné rozhovory již mohou být značně rozpačité. Děti se mohou cítit trapně. Zvláště, pokud jste se o podobných tématech, nikdy dříve nebavili.
I když je to pro mnoho rodičů obtížné (připustit si že už v tomto věku může být jejich dítě sexuálně aktivní), realita je prostě taková. Zapomeňte na to, že vy jste byli ještě v sedmnácti panic nebo panna. I kdyby, určitě jste už v tomto věku měli ve svém okolí někoho, kdo nebyl.
Pokud malým dětem začnete vysvětlovat jak je to s vajíčkem ve vašem bříšku, připravte se třeba na otázku, proč to vajíčko nesnesete jako slepička? Ta ho přece také nenosí v bříšku (i když pravda, u dětí, které nikdy nebyly na vesnici, a vajíčka znají jen ze supermarketu, tato otázka asi nehrozí). Nebo také klasické „proč mají kluci penis a holky vagínu“? U starších dětí, když jim budete vysvětlovat, že by se zahájením sexuálního života měly počkat, počítejte s otázkou, kdy jste s tím začaly vy. Nebo i proč oni musí čekat, když vy můžete.