Pořizovací cena je u látkových plen podstatně vyšší. Je to ale pouze jednorázový výdaj.
Jednou z věcí, nad kterou byste měla již v době těhotenství, před porodem, popřemýšlet, je i to, zda budete pro své dítě používat látkové pleny nebo jednorázové pleny. U tohoto rozhodnutí asi není správná / špatná volba. Jak látkové pleny, tak i ty jednorázové pleny mají svá pro i proti. Názory na látkové vs. jednorázové pleny se také značně liší dle individuálních zkušeností a preferencí jednotlivých maminek.
V následujícím článku se pokusíme o souhrn různých kladů a záporů pro látkové nebo jednorázové pleny. Zvolit si ale musíte sama.
Při používání látkových plen určitě méně zatěžujete životní prostředí. Běžné miminko totiž do doby, než zvládne chodit na nočník, vyprodukuje až jednu tunu nerecyklovatelného odpadu. Jsou to stovky balíků jednorázových plen, které pak po použití končí na skládce nebo ve spalovně.
Látkových plen pak potřebujete podstatně méně (jen několik desítek kusů), a ty se pak navíc po skončení „plenkování“, dají i dále prodat a mohou ještě posloužit někomu jinému. Ano, látkové pleny pak musíte často prát (spotřeba vody, elektřiny apod.), čili jejich „ekologická“ stopa také není nezanedbatelná. V celkovém součtu jsou ale látkové pleny pro přírodu ohleduplnější
Pořizovací cena jednoho kusu, je u látkových plen podstatně vyšší. Je to ale pouze jednorázový výdaj. I když započítáte náklady na praní a sušení, používání látkových plen je ve výsledku podstatně levnější.
Velký balík jednorázových plen (50 – 60 kusů) pak stojí od 200 Kč do 400 Kč (podle velikosti, podle značky, podle toho jestli se jedná o zboží v akci). Novorozenec pak spotřebuje za den klidně i 10 – 12 plenek. Časem se sice spotřeba jednorázových plenek bude snižovat, o něco ale roste jejich velikost a tím i cena.
Za jednorázové plenky (především zpočátku), není žádný velký problém utratit i 1500 Kč (a více) za měsíc. To je skoro 50 tisíc korun do 3 let, než to už dítě zvládne kompletně bez plenek.
Jedna látková plena stojí cca 300 Kč. Mělo by jich postačit 30 – 40. Čili vstupní investice do 10 tisíc korun (až jednu třetinu nebo i více, pak lze získat zpět, při zpětném prodeji jiné mamince).
S látkovými plenami je podstatně více práce. Zpočátku, kdy dítě spotřebuje i 10 plenek za den, to znamená prát plenky nejméně každý druhý den, někdy i častěji. A s tím je pak pochopitelně dost práce. Navíc je zde nutnost skladovat použité plenky až do dalšího praní.
Jednorázovou plenku jen vyndáte z balíku a po použití vyhodíte. I ti, kdo používají látkové pleny, uznávají, že při cestování (třeba na dovolenou), nemají příliš na výběr, a musí sáhnout, alespoň dočasně, po jednorázových plenkách.
Někdo také tvrdí, že látkové pleny se hůře nasazují a obecně hůř drží než ty jednorázové. Zde ale hodně záleží na konkrétním typu/modelu látkové pleny. Látková plena už totiž dávno není jen velký čtverec látky, ale jsou to anatomicky tvarované plenky se suchými zipy nebo jiným typem vhodného zapínání. Manipulace s moderními látkovými plenami je tedy stejná / podobná jako s těmi jednorázovými.
U některých dětí, doporučuje používání látkových plen, přímo dětská doktorka. Některé děti mají citlivější pokožku a látkové pleny jsou pak pro ně vhodnější volbou. Látkové pleny jsou prodyšné, na rozdíl od těch jednorázových. V látkových plenách děti trpí méně na „zapařeniny“ / „opruzeniny“, než jak je tomu u jednorázových
Pokud zatím nemáte žádnou zkušenost s péčí o miminko, pak je vhodné zakoupit několik balíků jednorázových plen, které budete používat ihned po návratu z porodnice. Prvních pár dní budete ještě hodně unavená a mít jen málo času na to, abyste se ještě starala o každodenní praní látkových plen. Zároveň si můžete vyzkoušet, jak vaše dítě na látkové pleny reaguje.
Pak je dobré, pokud máte ve svém okolí nějakou kamarádku/známou která používá látkové pleny, požádat o zapůjčení několika kusů látkových plen na vyzkoušení. Nebo se podívejte třeba na Aukro nebo nějaký „mimi-bazar“ a kupte si pár použitých plenek na zkoušku. A na základě této zkušenosti si pak můžete sama udělat názor, jestli používat spíše látkové pleny nebo ty jednorázové.
Na tento výběr opravdu není univerzálně platná odpověď. Každému vyhovuje něco jiného (a to jak matce, tak i dítěti). Používání látkových plen neznamená, že byste nutně musela být nějak „alternativní“. Stejně jako používání jednorázových plenek neznamená, že jste „pohodlná a líná“. Jak látkové, tak i jednorázové pleny mají své výhod i nevýhody. Rozhodnout si to musíte sama.