Poradna: Nárok na porodné u studentky střední školy

Poradna: Nárok na porodné u studentky střední školy

Dobrý den, s přítelem čekáme první miminko, které se má narodit 19. srpna.

Já jsem byla student na střední zdravotní škole, ale studium jsem musela přerušit, v lednu pokračuji posledním ročníkem.

Do mé maturity však budeme s miminkem bydlet s mými prarodiči a se strýcem. Otec miminka, ale bude bydlet u svých rodičů v Bohumíně.

Mám nárok na porodné, když přítel miminka bude jen navštěvovat miminko a budu bydlet u prarodičů? Přítel už nyní přispívá na všechny náklady, co se týče mě a miminka.

Děkuji Alžběta P.


Odpověď na dotaz: Nárok na porodné u studentky střední školy

Porodné spadá mezi jednorázově vyplácené sociální dávky. Nárok na něj může vznikat při narození prvního nebo druhého dítěte. Pokud se jedná o první dítě, pak je porodné ve výši 13000 Kč. Pokud se jedná o porodné na druhé dítě, pak je to 10000 Kč.

Při posuzování nároku na porodné rozhoduje především výše příjmu. A to výše příjmu buďto samotné matky (samoživitelka) nebo „rodiny“ (zde bráno jako otec + matka dítěte, to jestli jsou oddáni, nehraje až tak podstatnou roli).

Nárok na porodné vzniká, pokud příjmy „rodiny“ v období posledního kalendářního čtvrtletí před porodem, nepřesáhnou 2,7 násobek životního minima. Období, za které se počítá průměrný příjem, by u vás byly měsíce duben až červen (z toho důvodu, že srpen, kdy se vám má narodit miminko, spadá do 3 kalendářního čtvrtletí, proto se posuzují příjmy za předchozí, tedy 2 kalendářní čtvrtletí)

Životní minimum, pokud je pro účely nároku na porodné posuzován otec dítěte + matka dítěte + narozené dítě, je 7710 Kč. Nárok na porodné tedy vznikne, pokud by společný průměrný měsíční příjem vás a otce dítěte za měsíce duben – červen, nepřekročil 20 817 Kč. Pokud byste měla být pro účely porodného posuzována jako samoživitelka, pak by váš průměrný měsíční příjem neměl překročit 13 1756 Kč.

I když budete bydlet oba u svých rodičů, a pro některé sociální dávky byste tedy byli posuzováni společně s rodiči, v případě porodného by tomu tak být nemělo – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 7 (1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

Další podmínky nároku na porodné pak upravuje paragraf 44 stejného zákona:

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

(2) Nárok na porodné žena nemá, pokud jí před porodem vznikl již dvakrát nárok na porodné převzetím dítěte do 1 roku jeho věku do trvalé péče nahrazující péči rodičů nebo v případě, že se jí již jedno živé dítě narodilo a druhé dítě do 1 roku věku převzala do trvalé péče nahrazující péči rodičů, není-li dále stanoveno jinak.

(3) Nárok na porodné má rovněž otec prvního nebo druhého živě narozeného dítěte, jestliže žena, která dítě nebo děti porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky uvedené v odstavcích 1 a 2 a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě.

(4) Nárok na porodné podle odstavce 3 nemá otec, jemuž již dvakrát vznikl nárok na porodné převzetím dítěte do 1 roku jeho věku do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

(5) Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte, není-li dále stanoveno jinak.

Ostatní čtenáři si prohlédli: