Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.
Dobrý den,
Během pobíraní rodičovské na dceru, mi byl ukončen pracovní poměr z organizačních důvodů. Nyní jsem ve 20tt těhotenství, porod vychází na 24. 6. 2018 a RD jsem si nechala tedy zvýšit, abych vyčerpala co nejvíce.
Pokud to tedy chápu správně, budu mít po porodu 8 dní na nahlášení a podaní nové žádosti na rodičovskou na druhé dítě?
Nemusím tedy nikde nic hlásit jako MD před porodem?
A také jsem se tedy dočetla, že pokud nastupuji z RD na RD mám automaticky nárok na 4 leté pobíraní RD.A není možné si výši stanovit sama.
Ale mohu to udělat, pokud můj manžel má vyměřovací základ a pracuje, pokud to chápu správně.
Protože to bychom splnili na 100%, Takže spolu se žádostí o novou rodičovskou bych připojila manželův výměr a mohl si vybírat variantu na 3 roky?
Děkuji za odpověď
Pokud byl váš pracovní poměr ukončen již během čerpání rodičovské dovolené, a nyní jste tedy fakticky nezaměstnaná, pak zřejmě nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) – na tu by byl nárok, jen pokud byste v době 6 – 8 týdnů před porodem byla zaměstnána, nebo pokud by toto období spadalo ještě do ochranné lhůty 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte. Pak byste měla na Úřad práce nahlásit ukončení čerpání rodičovského příspěvek na první dítě, a současně si požádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě.
Máte pravdu, že platí obecná podmínka, že do osmi dní je nutné na ÚP hlásit všechny změny, které se týkají sociálních dávek a nároku na ně (rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky).
Co se týká možnosti volby rodičovské na druhé dítě: pokud jste nyní nezaměstnaná, tak je to nyní (od 1. 1. 2018) trochu jinak než píšete. To, že byste neměla možnost volby a měla „automaticky“ rodičovskou na 4 roky už neplatí.
Od 1. 1. 2018 došlo ke změně podmínek pro možnost volby výše/délky RP. Nově tedy máte možnost volby, i když jste nezaměstnaná a nevzniká vám nárok na mateřskou (není u vás možné stanovit vyměřovací základ). I vy nyní máte možnost zvolit výši/délku rodičovské až do výše 7600 Kč měsíčně (pak by celková doba čerpání RP vycházela na cca 9 měsíců).
Je ale také možné, aby byl k žádosti o RP doložen příjem manžela (otce dítěte). Podle toho, jak vysoký má on vyměřovací základ), by pak případně bylo možné zvolit i vyšší výši RP.
Pokud splňuje podmínky, může případně váš muž uplatnit i nárok na PPM – po skončení šestinedělí (od začátku 7 týdne po porodu). V jeho případě by „mateřská“ byla vyplácena 22 týdnů. Ale se všemi omezeními vztahujícími se na mateřskou dovolenou – třeba nemožnost pracovat v zaměstnání (vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele).