Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s rodičovským příspěvkem? Měla bych na něj nárok, kdybych čekala miminko a nedokončila úspěšně vysokou školu?
Plánuji miminko po (snad) úspěšném absolvování vysoké školy, ale kdyby tomu tak nebylo a stejně bych ho měla, mám nárok na nějaké pomoci či dávky?
děkuji za odpověď
Denisa A.
V souvislosti s těhotenstvím porodem a následnou péčí o narozené dítě jsou zde především následující 3 dávky:
Pak jsou ale i další sociální dávky, které již ale nemají přímou souvislost s těhotenstvím – mezi ně může patřit například příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a případně dávky hmotné nouze, což je příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka placená na základě nemocenského pojištění. To za zaměstnance platí zaměstnavatel, OSVČ si jej případně hradí sami. Za studenty stát (a ani nikdo jiný) nemocenské pojištění neplatí). PPM se dostává v době 6 – 8 týdnů před porodem a následně dále, celková doba je 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí) nebo 22 týdnů (pokud žádá otec dítěte).
Aby studentka po ukončení studia VŠ měla nárok na PPM, musí před porodem alespoň nějakou dobu pracovat.
Dvě hlavní podmínky nároku na PPM jsou to, že v době zahájení PPM je žena zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění), nebo je v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání, což je 180 dní. Ze samotného studia na VŠ ale žádná ochranná lhůta nevzniká.
Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM má žena (popř. otec dítěte), splněnu minimální dobu nemocenského pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky. Tady – pokud je studium VŠ úspěšně dokončeno, a pokud je poté žena zaměstnána, se část doby studia může započítat do oněch 270 dní.
Bez toho, že by studentka po skončení VŠ pracovala, tedy nárok na PPM není
U něj to má těhotná studentka po absolvování VŠ jednodušší. Není zde žádná podmínka nějaké minimální odpracované doby apod. Nárok na rodičovský příspěvek vzniká z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Stačí jen, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě,
Celková výše RP (rodičovského příspěvku) je 300 000 Kč. Vyplácí se pravidelně měsíčně. Aktuálně je maximální rodičovská 43 470 Kč měsíčně, na tuto částku ale dosáhne jen málokdo, odpovídá hrubé mzdě v zaměstnání před porodem, ve výši 108 000 Kč.
Studentka, která ale nikdy nepracovala (a nemá nárok na PPM), a u které současně není možné zvolit výši RP na základě příjmu otce dítěte, ale nyní dostává jen základní variantu RP. Tedy maximálně do 10 000 Kč měsíčně, po dobu 30 měsíců. Může si zvolit i nižší částku, pak by dostávala RP delší dobu.
Na sociální dávku porodné je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Na první dítě je to 13000 Kč na druhé pak 10000 Kč. Aby bylo porodné vyplaceno, nesmí být průměrný měsíční příjem „rodiny“ (otec + matka dítěte) vyšší než 23 544 Kč, nebo nesmí být vyšší než 14 904 Kč pokud se jedná o samoživitelku. Opět zde nehraje roli, zda byla žena před porodem studentka, nezaměstnaná nebo zaměstnaná. Rozhoduje pouze výše příjmu v posledním čtvrtletí před porodem.