Na daňovou slevu za manželku (nebo za manžela) je nárok, pokud má příjmy za rok do 68 000 Kč. Daňová sleva na manželku je 24 840 Kč (u ZTP/P je to dvojnásobek). Od roku 2024 se mění podmínky, na daňovou slevu bude nárok jenom během rodičovské (manžel/manželka musí pečovat o dítě do 3 roků).
Pokud má manželka (nebo případně manžel), příjem do 68 tisíc korun za rok, tak je možné uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč. Od začátku roku 2024, by se měly změnit podmínky, kdy je na tuto daňovou slevu nárok.
Během roku 2023, připravila vláda velký konsolidační balíček („úsporná opatření“), kterými chce zvýšit příjmy a snížit výdaje státního rozpočtu. Cílem vlády, je ušetřit alespoň 100 miliard korun. Většina změn, by měla platit už od 1. 1. 2024.
Konsolidační balíček, obsahuje i několik daňových změn. Budou se měnit sazby DPH, zvýší se daň z nemovitostí. Budou se zvyšovat daně pro firmy, nebo měnit podmínky i pro daň z příjmu fyzických osob. Ruší se i některé daňové slevy (školkovné a sleva na studenta), nebo se mění jejich podmínky (daňová sleva na manželku).
V roce 2024, se bude podávat daňové přiznání za rok 2023. V tomto daňovém přiznání, je možné daňovou slevu na manželku (nebo manžela) s nízkými příjmy, uplatňovat ještě podle původních podmínek:
Podmínky pro nárok na daňové zvýhodnění na dítě (nebo pro nárok na daňový bonus) se v roce 2024 nijak významně nemění. Výše daňové slevy zůstává stejná.
Dojde pouze ke zvýšení limitu (minimální příjem), při kterém je nárok na daňový bonus (od 1. 1. 2024 se bude zvyšovat minimální mzda, pro nárok na daňový bonus, je nutné mít příjem za rok alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy).
Aby bylo možné uplatnit daňovou slevu na manžela nebo manželku, pak celkové příjmy za předchozí rok (2023) nesmí překročit 68 000 Kč.
Příjmy, které rozhodují o nároku na tuto daňovou slevu, se počítají za celé předchozí období, aktuálně tedy příjmy od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023.
Se započítáním příjmů, je to ale složitější. Například výplata za prosinec 2023 (která přijde na účet až v lednu 2024), se započítá do příjmů v roce 2023.
Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), nemocenská, ošetřovné nebo například i důchod, se započítá do příjmů v tom měsíci, kdy vám přišly na účet (tj. mateřská přijatá v lednu 2024, což je fakticky mateřská za prosinec 2023, se už do příjmů za rok 2023 nepočítá a bude se počítat do příjmů za rok 2024).
Do příjmů (do max. 68 tisíc) se POČÍTÁ:
Mezi příjmy (do max. 68 tisíc) se NEPOČÍTÁ:
Od 1. 1. 2024 budou platit nové podmínky, pro nárok na daňovou slevu na manželku. Tyto nové podmínky, se ale budou týkat až zdaňovacího období 2024. Projeví se tedy až u daňového přiznání, které se bude podávat v roce 2025 (příjmy za 2024).
Vláda schválila poměrně výrazné omezení daňové slevy na manželku. Nárok bude mít podstatně méně rodin:
Podle nových podmínek, bude nárok na daňovou slevu na manželku, v podstatě jen v případě, že je na rodičovské (podmínkou je ale jenom péče o dítě do 3 roků, nemusí se fakticky jednat o rodičovskou dovolenou, nemusí být nárok na rodičovský příspěvek).
Dříve byl nárok na tuto slevu i v případech, kdy se jednalo o ženu v domácnosti (např. péče o dítě do 7 roků, nebo o dvě děti do 15 roků). Nebo i v případech, kdy byl druhý z manželů dlouhodobě nezaměstnaný, osobou pečující, student/studentka, apod.
Pokud dojde k uzavření manželství (nebo registrovaného partnerství) během roku, tak se kvůli tomu krátí tato daňová sleva (to samé platí i pro rozvod).
Daňovou slevu je možné uplatnit jenom za ty měsíce, kdy už/ještě byli manželé.
Pokud by byla svatba například během června, pak je nárok na poloviční slevu na manželku (pouze za 6 měsíců – nárok na slevu vzniká od 1 dne následujícího měsíce po svatbě, za každý měsíc je pak nárok na 2070 Kč, tj. od července do prosince je to 6 měsíců a je nárok na slevu 12 420 Kč).
Na daňovou slevu na manželku (nebo na manžela), může mít nárok i podnikatel (OSVČ). Tuto daňovou slevu je možné uplatnit i v případě, že OSVČ využívá výdajový paušál (30%, 40%. 60% nebo 80%).
Na tuto daňovou slevu (a ani na žádné jiné daňové slevy nebo daňové zvýhodnění), ale není nárok, pokud OSVČ využívá paušální daň (jedna platba státu, která zahrnuje daň, sociální a zdravotní pojištění).