Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mám nárok na ošetřovné, když je manželka doma s dítětem na mateřské dovolené, ale nebude schopná se o dítě postarat?
Máme doma 11ti měsíční dceru, se kterou je doma manželka na mateřské. Zajímalo by mě, jak je to s možností OČR na dítě?
Manželka má nějaké zdravotní problémy, a má naplánovanou operaci v nemocnici. Bude nějakou dobu hospitalizovaná. O dítě se budu muset postarat já. Budu mít nárok na ošetřovné?
Nemohu si brát dovolenou, protože letošní jsem už vyčerpal. A neplacené volno bohužel z ekonomických důvodů nepřichází v úvahu. Obě babičky bydlí na druhém konci republiky. Takže nevím, jak to celé vyřešit.
Předem děkuji za radu!
Podmínky, pro nárok na ošetřovné (nejenom na dítě, ale i na další členy rodiny, nebo jiné osoby, se kterými sdílíte společnou domácnost), jsou stanovené v zákoně o nemocenském pojištění.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., především paragraf 39, a další.
Pokud máte doma 11ti měsíční dítě, pak je s ním manželka pravděpodobně na rodičovské dovolené (mateřská dovolená je pouze 28 týdnů, následně je to už rodičovský dovolená, která může být až do 3 roků dítěte).
Během rodičovské dovolené (nebo když je na dítě pobírán rodičovský příspěvek), je to s nárokem na ošetřovné trochu složitější.
Za běžných podmínek, během mateřské nebo rodičovské dovolené, není nárok na ošetřovné na dítě.
Pokud by vaše dcera onemocněla, tak nebudete mít nárok na OČR. Protože o dítě pečuje manželka, která na dítě zřejmě pobírá i rodičovský příspěvek.
Manželka nemůže mít nárok na ošetřovné během rodičovské dovolené vůbec. Může mít nárok na OČR až po skončení rodičovské dovolené, až bude zase pracovat v zaměstnání.
Tato omezení ale neplatí absolutně. Je zde jedna výjimka, která se týká právě podobné situace, jakou nyní řešíte.
Pokud bude manželka hospitalizovaná v nemocnici, pak může být nárok na ošetřené. Vyplývá to z ustanovení v odstavci 3, v paragrafu 39, v zákoně o nemocenském pojištění:
V odkazovaném paragrafu 57, odstavec 1, písmeno b, se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici.
Po dobu, kdy bude manželka v nemocnici, tedy můžete mít OČR na dítě. Na ošetřovné by případně mohl být nárok i poté, co se manželka vrátí z nemocnice, pokud by i nadále nebyla schopná pečovat o dítě.
Identické by to bylo, pokud by manželka čekala druhé dítě, a byla v porodnici. I v takovém případě je nárok na ošetřovné na první dítě.
Ošetřovné na dítě, je ale jenom krátkodobé. Podle aktuálních podmínek, je na OČR nárok jenom po dobu 9 kalendářních dní. Na OČR tedy můžete mít nárok necelé dva týdny.
Pokud by měla být manželka v nemocnici delší dobu, nebo pokud by její následná rekonvalescence měla trvat delší dobu, pak už by to bylo nutné řešit jiným způsobem.
Výpočet ošetřovného je podobný, jako výpočet nemocenské během neschopenky. Ošetřovné se vypočítá v podstatě stejně, jako nemocenské dávky od 15 dne neschopenky.
Ošetřovné je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (výpočet je stejný jako nemocenské dávky od 15 do 30 dne, když jste na neschopence). Denní vyměřovací základ se vypočítá na základě hrubé mzdy v zaměstnání, za posledních 12 měsíců.
Při průměrné hrubé mzdě 40 000 Kč měsíčně, a 9 dnech na OČR, to vychází na cca 6400 Kč.