Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Jste těhotná a při tom kouříte? Přečtěte si, jak přestat kouřit v těhotenství. Pokud otěhotníte, měla byste okamžitě přestat kouřit. Dokonce, i pokud jste ze začátku těhotenství kouřila, nikdy není pozdě na to přestat. Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Těhotným ženám, které kouří, se často rodí děti s nízkou porodní váhou. Děti kuřaček také časněji mívají astma, sklony k dětské obezitě nebo se u nich projevují poruchy pozornosti. U dětí žen, které v průběhu těhotenství kouřily, se také ve vyšší míře objevuje SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojence).
Pokud kouříte, vaše krev nepřenáší dostatečné množství kyslíku. Jako kuřák určitě znáte své pocity při první ranní cigaretě. To není jen o nikotinu, ale i o tom, že váš mozek v tu chvíli má nedostatek kyslíku. Jako těhotná pak kouřením omezujete zásobování kyslíkem i svému dítěti. Po každé vykouřené cigaretě dochází až na jednu hodinu k útlumu aktivity vašeho dítěte.
Při kouření během těhotenství se výrazně zvyšuje riziko potratu. A i když nedojde na nejhorší, děti kuřaček mývají výrazně nižší porodní váhu, nebo se rodí předčasně. To pak vede často i k mnoha různým zdravotním problémům. U dítěte se také jako důsledek vašeho kouření mohou objevit různé vývojové vady. Typicky se jedná třeba o rozštěp rtu.
Přejít v době těhotenství z klasické cigarety na tu elektronickou, rozhodně NENÍ bezpečné. I elektronické cigarety obsahují nikotin a další chemické látky, které mohou být pro vaše dítě škodlivé. O zdravotní nezávadnosti elektronických cigaret, pro zdravé, dospělé lidi, se stále vedou spory. Jejich vliv na vyvíjející se dítě pak není zcela spolehlivě prozkoumán.
Ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná, musíte ihned přestat kouřit. Nemá cenu to odkládat o pár dní nebo týdnů. Každý další vykouřená cigareta je nezodpovědné zvyšování rizika pro vaše dítě. Takže ihned musíte vyhodit všechny cigarety do koše. Tak, aby vám doma nezůstala ani jedna, aby vás to zbytečně nelákalo.
Nebudeme vám tvrdit, že přestat kouřit je nějak snadné. Není. Což možná sami víte, protože už jste to zkoušeli. Těhotné ženy ale mají mnohem větší šanci na to, že se jim povede přestat kouřit. Mají totiž mnohem silnější motivaci, než ostatní kuřáci.
Nyní navíc nejde o to, abyste ušetřili peníze, které vyhazujete za cigarety. Ani nejde o to, že si ničíte svoje zdraví. Jde o zdraví vašeho dítěte. Pokud se nedokážete zbavit závislosti na cigaretách definitivně, tak to určitě zkuste vydržet alespoň těch 9 měsíců. To byste snad mohli zvládnout, ne?
Asi tou nejspolehlivější metodou, jak přestat kouřit, je okamžité ukončení kouření, ze dne na den. Někteří lidé sice tvrdí, že jim pomohlo postupné snižování počtu vykouřených cigaret. Třeba tak, že nejprve místo krabičky začali kouřit jen půlku. Za týden nebo dva, to snížili jen na čtvrt krabičky a takto postupně až jen na jednu nebo dvě cigarety na den a pak teprve přestali.
Takové snižování množství vykouřených cigaret má tu výhodu, že následné abstinenční příznaky po úplném vysazení cigaret jsou mnohem menší, než když přestanete kouřit ze dne na den.
Tato metoda postupného omezování cigaret je ale náročnější na psychiku v tom, že se neustále musíte hlídat, jestli dodržujete povolené množství. Každý den pak musíte svádět boj s pokušením, že si „výjimečně“ dáte jednu cigaretu navíc, nad povolené množství. A navíc, jako těhotná nemáte čas na nějaké postupné odvykání kouření.
Proto je nejlepší přestat ze dne na den.
Nikotinové náplasti, nebo jiné náhradní formy nikotinu, poměrně dobře fungují u běžných kuřáků. Nikotinová náplast vás sice nezbaví chuti na cigaretu. Ale velmi výrazně omezí fyzickou potřebu dát si cigaretu. Pokud jste kuřák a kouříte hodně, tak určitě víte, co tím myslíme. Je rozdíl, když si kuřák, třeba po ránu, „prostě potřebuje“ zapálit. A něco jiného je, když si kuřák jde sednout někam do kavárny nebo do hospody, a má „chuť si zapálit“.
Ta chuť na cigaretu zůstává i s nikotinovými náplastmi, ale je menší a postupně mizí. Naopak pocit, že jste celí rozklepaní z nedostatku nikotinu, dokáže nikotinová náplast poměrně spolehlivě zahnat.
U těhotných žen je ale nutné být s náhražkami nikotinu opatrná. Poraďte se se svým lékařem o tom, který prostředek je pro vás v těhotenství vhodný.
Pokud jste zvyklá chodit kouřit s kolegyněmi v práci, nebo pokud se běžně kouří u vás doma, poproste všechny, ať před vámi nekouří, ať vám nenabízí cigaretu. Pokud jste těhotná, vaše okolí na vás určitě bude brát ohledy.
Pokud si myslíte, že nemáte dost pevnou vůli na to, abyste v těhotenství nekouřila, zkuste se obrátit o pomoc na nějakou skupinu „anonymních kuřáků“. S podporou jiných lidí, se vám bude určitě lépe přestávat kouřit.
Hlavně na začátku odvykání kouření, to budete mít těžké. Abyste pořád nemyslela jen na to, jak strašnou máte chuť na cigaretu, najděte si nějaký nový koníček, nebo aktivitu, kterou se zabavíte.
Naopak se alespoň na nějakou dobu zkuste vyhýbat situacím, ve kterých jste si dříve vždy zapálila cigaretu. Mohou to být různé rituály typu „ranní káva a cigareta“. Zkuste se podobným situacím po nějakou dobu vyhýbat.
Také si hlídejte, aby u vás odvykání kouření nevedlo k zbytečnému přejídání. Velká část kuřáků přiznává, že během přestávání s kouřením, přibrali několik kilo. To je dáno tím, že mnoho lidí si chuť na cigaretu kompenzuje „mlsáním“.
Jako těhotná budete určitě více jíst a budou váš přepadat „různé“ chutě. Takže bude asi těžké odlišit, kdy se jen snažíte zahnat chuť na cigaretu, a kdy vaše tělo potřebuje nějaké živiny nebo doplnění energie pro vaše dítě. Určitě nic nezkazíte tím, že po tom, co přestanete kouřit, se začnete stravovat zdravě. Tedy hodně ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky. Jen málo sladkého, málo tučného, méně bílé mouky. Žádné nebo jen minimum sladkostí, sladkých limonád apod.