Poradna: Budu mít nárok na mateřskou (PPM) po skončení zaměstnání?

Poradna: Budu mít nárok na mateřskou (PPM) po skončení zaměstnání?

Po skončení zaměstnání, pokud je žena nezaměstnaná, může nárok na PPM vzniknout pouze při zahájení mateřské ještě v ochranné lhůtě 180 dní, od skončení zaměstnání.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. 9 let jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele, v únoru 2016 jsem u něho skončila.

Po celý březen jsem byla v evidenci ÚP a od dubna 2016 jsem zaměstnaná u druhého zaměstnavatele.

Smlouvu mám do 30. 9. 2017, ale z osobních důvodů, chci u něho skončit k 31. 7. 2017.

Jak to budu mít s nárokem na PPM, kdybych třeba do konce tohoto roku otěhotněla, když od 1. 8. 2017 budu v evidenci ÚP?

Děkuji za odpověď


Odpověď na dotaz: Budu mít nárok na mateřskou (PPM) po skončení zaměstnání?

Pro nárok na „mateřskou“ (tedy přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM), musí být splněny příslušné podmínky, které jsou stanoveny zákonem. Jedná se konkrétně o zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění.

Jaké jsou podmínky pro nárok na „mateřskou“

Mezi hlavní podmínky nároku na „mateřskou“ (PPM) patří především to, že v době zahájení PPM, jste účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnaná v zaměstnání, kde za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo si nemocenské pojištění platíte sama jako OSVČ).

Pokud nejste zaměstnaná (nebo nejste OSVČ s dobrovolnou platnou nemocenského pojištění), pak je nárok na „mateřskou“ pouze v případě, že v době zahájení PPM jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištění činnosti).

A nakonec musí být ještě splněna podmínka, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Nárok na mateřskou na Úřadu práce

V době, kdy jste nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění za vás v této době nikdo neplatí, a ani není žádná možnost, jak byste si jej mohla platit sama (s výjimkou situace, že byste zahájila podnikání a platila si nemocenské pojištění sama, jako OSVČ – to se ale ve vztahu k nároku na mateřskou až tak nevyplatí, hlavně s ohledem na minimální zálohy na sociální/zdravotní pojištění apod.).

Jako nezaměstnaná můžete mít na mateřskou nárok pouze v jednom případě. A to, že byste byla těhotná již v době ukončení pracovního poměru (tedy k 31. 7. 2017), pak by po skončení pracovního poměru „běžela“ ochranná doba 180 dní. Pokud by termín zahájení mateřské spadal ještě do této ochranné doby, pak byste nárok měla.

Co se se týká minimální doby nemocenského pojištění, tak tam dobu podle všeho splňujete. V posledním zaměstnání (1. 4. 2016 – 31. 7. 2017) byste měla mít 486 kalendářních dní, čili více než dost. Pokud by vám tedy v době případného zahájení PPM, spadalo do posledních dvou let alespoň 270 kalendářních dní v zaměstnání, pak je tato podmínka splněna.

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání

Pokud byste po skončení zaměstnání zatím ještě nebyla těhotná, a otěhotněla až v době, kdy budete nezaměstnaná a na Úřadu práce, pak nemáte možnost mít nárok na mateřskou. Resp., tento nárok byste mohla mít pouze v případě, že byste v době před porodem ještě alespoň nějakou dobu pracovala v nějakém jiném zaměstnání. A muselo by to být zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění (třeba u práce na DPP vzniká účast na nemocenském pojištění jen, pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč, u práce na DPČ pak zase nemocenské pojištění vzniká, jen pokud je sjednán měsíční příjem vyšší než 2500 Kč).

Ostatní čtenáři si prohlédli: