Od 1. 1. 2025, by měla platit změna zákoníku práce – nově bude nárok na stejnou práci i po skončení rodičovské dovolené (nyní je nárok na stejnou práci jenom po skončení mateřské dovolené). Změna se ale bude týkat jen případů, kdy rodičovská skončí do 2 roků dítěte.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravuje větší změnu zákoníku práce. Má se prodloužit zkušební doba, budou se měnit podmínky pro brigády u dětí, může se zkrátit výpovědní doba, nebo dokonce možná bude i výpověď bez uvedení důvodu (a různé další změny).
Součástí připravované novely zákoníku práce, jsou i změny pro rodiče dětí, kteří se vracejí do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. Nově by měl být nárok na stejnou pracovní pozici, jak před rodičovskou.
Po skončení mateřské dovolené, je v zaměstnání nárok na stejnou pracovní pozici, jako před mateřskou.
Zde jenom pozor, na rozdíl mezi mateřskou dovolenou (prvních 28 nebo 37 týdnů) a rodičovskou dovolenou (až do 3 roků dítěte).
Pokud by se maminka vracela do práce hned po mateřské, tak se vrací na úplně stejné pracovní místo, jako před porodem. Je to stejné, jako po skončení neschopenky, po skončení OČR, po skončení otcovské, a v jiných podobných případech.
Viz paragraf 47, zákoník práce:
Pokud se ale maminka (nebo otec dítěte), vrací do zaměstnání až po skončení rodičovské dovolené (typicky až po 3 narozeninách dítěte), tak už zaměstnavatel nemá povinnost, aby garantovat stejné pracovní místo.
Po rodičovské, má zaměstnavatel pouze povinnost, aby vám dal takovou práci, která odpovídá tomu, co máte sjednáno v pracovní smlouvě. Může to ale být i jiné pracoviště a trochu jiná práce. Není už nárok na úplně to samé, jako před porodem (jako při návratu po mateřské).
Po skončení rodičovské, ale zaměstnavatel určitě nesmí jednostranně změnit podmínky v pracovní smlouvě (nesmí vám zkrátit úvazek, snížit mzdu, nebo vás přesunout na jiné místo výkonu práce či vám dát odlišnou pracovní činnost, než jaká je uvedena ve smlouvě).
Pokud je ale například v pracovní smlouvě dojednána administrativní činnost, tak vám zaměstnavatel může dát po rodičovské nějakou jinou administrativní pozici, i na jiném oddělení, apod. Ale za stejnou mzdu, a se stejnou týdenní pracovní dobou.
Novela zákoníku práce, která se nyní připravuje, a která zřejmě bude platit od začátku roku 2025, by měla přinést garanci stejné pracovní pozice, i po skončení rodičovské dovolené.
I po návratu do zaměstnání po rodičovské, by byl nárok na identickou pracovní pozici, jako před porodem (platily by stejné podmínky, jako jsou uvedeny výše v paragrafu 47, který se nyní týká jenom mateřské).
Tato změna by se ale týkala jenom případů, kdy se někdo bude vracet do práce už do 2 roků dítěte.
Pokud by někdo byl doma standardní dobu – až do 3 roků dítěte, tak se nic nezmění (a nebude už nárok na identickou pracovní pozici).
Důvodem pro tuto změnu, je zvýšení motivace pro maminky (nebo tatínky), aby se z rodičovské vraceli do práce dříve, než až ve 3 letech dítěte.
Pokud bude změna zákoníku schválena tak jak je nyní navrhována, tak bude mít zaměstnavatel od 1. 1. 2025 povinnost, aby umožnil návrat na stejnou pracovní pozici a stejné pracoviště.
Týkalo by se to jak práce na HPP (pracovní nebo služební poměr), tak i práce na dohodu. Ale jen za podmínky zkrácení rodičovské do 2 roků dítě.