Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
Od 1. 1. 2018 nabude účinnosti novela zákona o státní sociální podpoře, tedy zákona číslo 117/1995 Sb. V rámci tohoto zákona se pak „řeší“ především sociální dávky, jako je rodičovský příspěvek, porodné, pohřebné, příspěvek na bydlení nebo i přídavek na dítě.
A právě přídavků na dítě se týká několik změn, které přináší tato novela zákona. Od ledna 2018 tak bude nárok na zvýšené přídavky na dítě.
Mění se i podmínky, podle kterých se posuzuje nárok na dávku a její výši. Na přídavky na dítě by tak mělo mít nárok více rodin.
V následujícím souhrnu se podíváme na změny, které se týkají přídavků na dítě, a co se od ledna 2018 změní.
Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro rok 2024 najdete: Kalkulačka přídavky na dítě 2024.
Novela zákona přináší ve vztahu k sociální dávce přídavek na dítě několik změn. Zahrnuje to zvýšení hranice příjmů, zvýšení vyplácených dávek i změny podmínek (například změna období, za které se posuzuje příjem).
Až do konce roku 2017 platí, že na přídavky na dítě má nárok „rodina“ (resp. společně posuzované osoby, což nemusí být nutně vždy jen „rodina“ v příbuzenském slova smyslu), pokud jejich průměrný měsíční příjem za rozhodné období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima. Viz Kalkulačka pro výpočet životního minima 2017.
Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. V reálné praxi to může znamenat, že řada rodin, tak nově bude mít nárok, i když dosud kritéria pro přiznání této dávky nesplňovaly.
Jen pro orientační představu jak je to se zvýšením hranice příjmů, při kterých je nárok na přídavky na děti:
Matka samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků:
Matka samoživitelka se dvěma dětmi (3 a 8 roků):
Rodina dva dospělí a dvě děti (5 a 7 roků):
Aktuálně se příjem, který rozhodoval o nároku na přídavky na dítě, posuzoval za předchozí kalendářní rok. V období říjen 2016 až září 2017 se posuzovaly příjmy za kalendářní rok 2015. Od října 2017 by se podle původních podmínek posuzoval příjem za kalendářní rok 2016.
To se ale také mění. Namísto kalendářního roku, se nově bude posuzovat příjem pouze za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy v říjnu 2017 by se pro nárok na přídavky na dítě posuzoval příjem za období červenec 2017 až září 2017.
Tato změna by měla lépe odrážet aktuální majetkové (příjmové) poměry v rodině. Doposud totiž na přídavky nebyl nárok, i když třeba příjem rodiny podstatně klesnl, protože v minulosti byl vyšší příjem. Nově se případný propad (nebo naopak zvýšení) příjmů projeví rychleji – již v dalším kalendářním čtvrtletí.
Novela zákona také zavádí dvě různé „sazby“ přídavků na dítě. Zůstává zachována původní výše této sociální dávky – ta platí i nadále (stejná jako v předchozích několika letech):
Při splnění určitých podmínek ale bude nárok na zvýšené přídavky. A to o 300 Kč měsíčně, tedy:
Velmi zjednodušeně se dá říci, že nárok na zvýšené přídavky na dítě bude mít ten, kdo pracuje, nebo dostává nějaký „podobný“ příjem, jako je výplata.
Konkrétně je požadováno, aby alespoň jedna ze společně posuzovaných osob (tedy například jeden z rodičů), měla v každém měsíci, ve sledovaném období (předchozí kalendářní čtvrtletí), příjem z výdělečné činnosti (zaměstnání, podnikání, brigáda apod.) alespoň ve výši 3410 Kč (ve výši životního minima jednotlivce).
Nebo aby měl alespoň jeden z rodičů (jedna ze společně posuzovaných osob) v daném období některý z příjmů jako je – podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské dávky v pracovní neschopnosti, příspěvek na péči o osobu do věku 18 roků, nebo některou z důchodových dávek (například invalidní důchod, starobní důchod apod.).
Pokud bude splněna výše uvedená podmínka v každém z 3 sledovaných měsíců – tedy příjem z výdělečné činnosti nejméně 3410 Kč, nebo jiný příjem, který je uvedený v zákonu, pak je nárok na vyšší přídavky na dítě. Pokud by tato podmínka splněna nebyla, pak je nárok pouze na nižší přídavky.