Na co má nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) 2024

Na co má nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) 2024

Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).

Stát nabízí celou řadu sociálních dávek a podpory. Někdy jsou ale bohužel podmínky nastaveny tak, že ti kdo pomoc od státu nejvíce potřebují, na ni paradoxně nedosáhnou. V tomto přehledu se pokusíme podívat na to, na co má nárok matka samoživitelka s dítětem v roce 2024.

Mateřská při narození dítěte v roce 2024

Pokud žena splňuje příslušné podmínky, pak má v souvislosti s porodem a následnou péči o dítě, nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM). Mateřská je na 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Začátek mateřské je od 6 – 8 týdne před porodem.

Mateřská se vypočítá na základě hrubé mzdy v zaměstnání (nebo se odvíjí od vyměřovacího základu u OSVČ).

Mateřská je ve výši 70% z hrubé mzdy (resp. redukovaného denního vyměřovacího základu). Pro výpočet mateřské v roce 2024, vám může posloužit tato kalkulačka pro výpočet mateřské 2024 nebo kalkulačka pro výpočet PPM pro OSVČ 2024.

Pokud nejsou splněny podmínky pro mateřskou, pak je případně možné být v době před porodem a po porodu na nemocenské. Pokud žena nesplňuje podmínky pro nárok na PPM, ale jinak splňuje podmínky pro nárok na nemocenské dávky, pak může být od 6 týdne před porodem v dočasné pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky.

V některých případech je také možné, aby mateřskou (PPM) čerpal muž (otec dítěte).

Porodné při narození dítěte v roce 2024

Při narození prvního nebo druhého dítěte, může mít žena nárok na porodné. To je jednorázová sociální dávka.

Na první dítě je to 13 000 Kč. Na druhé dítě je to 10 000 Kč. Na třetí a další dítě ženy se již porodné nevztahuje.

Nárok na porodné je pouze v případě, že je průměrný měsíční příjem ženy před porodem nižší, než 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se v roce 2024 nemění. Podmínky pro nárok na porodné, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozím roce.

Pro samoživitelku by to tedy znamenalo:

  • Samoživitelka má nárok na porodné na první dítě do příjmu 18 765 Kč měsíčně
  • Samoživitelka má nárok na porodné na druhé dítě do příjmu 25 461 Kč měsíčně (*)

(*) Za předpokladu že první dítě má do 6 roků. Pokud by mělo první dítě více roků, pak bude i životní minimum vyšší. Tím se zvýší hranice příjmu pro nárok na porodné

Rodičovský příspěvek na dítě 2024

Po skončení mateřské, nebo po porodu (pokud není nárok na PPM), je nárok na rodičovský příspěvek. U něj nejsou žádná zvláštní omezení a tak na něj má nárok téměř úplně každý, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině (do jeho maximálně 4 roků, resp. u dětí narozených od 1. 1. 2024 maximálně do 3 roků).

Rodičovský příspěvek je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč na jedno dítě (u dvojčat nebo vícerčat je to 525 000 Kč). Od začátku roku 2024 došlo ke zvýšení – od 1. 1. 2024 platí zvýšení rodičovského příspěvku až o 50 tisíc, zvýšení se ale týká jenom dětí, které se narodí v roce 2024 (pro děti narozené do 31. 12. 2023, platí původní podmínky a rodičovská je jenom 300 000 Kč).

Pokud žena neměla nárok na mateřskou (PPM), pak je obvykle nárok pouze na rodičovskou ve výši 13 000 Kč měsíčně.

Pokud byl nárok na PPM (nebo pokud je v žádosti o RP doložen příjem otce), pak může být měsíční rodičovský příspěvek i vyšší. Viz tato kalkulačka rodičovského příspěvku 2023.

Přídavky na dítě pro samoživitelku v roce 2024

V roce 2024 se podmínky pro nárok na dětské přídavky nemění. Aktuálně je nárok na dětské přídavky, pokud průměrný měsíční příjem nepřekročí 3,4 násobek životního minima

Samoživitelka bude mít nárok na dětské přídavky v případě:

  • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků, bude mít v roce 2024 nárok při příjmu do 23 630 Kč měsíčně
  • Samoživitelka se dvěma dětmi do 6 roků, bude mít v roce 2024 nárok při příjmu do 32 062 Kč měsíčně
  • Samoživitelka se dvěma dětmi (5 a 7 roků), bude mít v roce 2024 nárok při příjmu do 34 000 Kč měsíčně

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

V roce 2024 se přídavky na dítě nemění a jsou stejné, jako v předchozím roce:

  • dítě do 6 roků = 1330 Kč
  • dítě 6 – 15 roků = 1470 Kč
  • dítě do 26 roků = 1580 Kč

Pro další možnosti si sami můžete spočítat, zda máte nárok na dětské přídavky v této kalkulačce výpočet přídavku na dítě v roce 2024

Přídavky na bydlení v roce 2024

Příspěvek na bydlení je jednou ze základních sociálních dávek. Je určen především těm, kdo mají nižší příjem a vyšší náklady na bydlení.

Příspěvek na bydlení je možné získat při bydlení v nájmu (u podnájmu to nejde), nebo pokud máte byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví.

Abyste měli nárok na přídavky na bydlení, musíte mít v daném bytě trvalé bydliště. Také je potřeba vždy jednou za 3 měsíce doložit skutečně zaplacené náklady na bydlení a příjmy.

O výši příspěvku na bydlení rozhoduje počet osob, které mají v bytě trvalé bydliště, velikost města/obce nebo i forma bydlení.

Pro výpočet, zda máte nárok na přídavky na bydlení a kolik byste mohli dostat, vám poslouží tato kalkulačka pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024.

Sociální dávky pro samoživitelky bez příjmu

Pokud je žena samoživitelka úplně bez příjmu (nebo má jen nízký příjem), pak může mít nárok na dávky hmotné nouze.

Na základě toho, jaké je životní a existenční minimum, se stanovuje tzv. „částka na živobytí“. Pokud je váš příjem nižší než tato částka, pak máte nárok na doplatek do životního minima, resp. sociální dávku hmotné nouze příspěvek na živobytí.

Další dávkou z oblasti hmotné nouze je pak doplatek na bydlení. Ten se poskytuje v případech, kdy vám příspěvek na bydlení nedostačuje k úhradě nákladů na bydlení.

Kromě toho je možné v rámci dávek hmotné nouze získat i různé jednorázové dávky. Je možné, aby vám Úřad práce přispěl třeba na nákup školních pomůcek, na zakoupení nové pračky nebo ledničky.

Výživné na dítě a alimenty

Samoživitelka s dítětem má také pochopitelně právo požadovat po otci dítěte, aby platil příslušné výživné (alimenty). Pro stanovení povinnosti platit výživné a určení výše alimentům je nutné obrátit se na soud. V této kalkulačce si můžete spočítat doporučenou výši výživného v roce 2024.

Pokud druhý rodič neplatí alimenty, je možné podat trestní oznámení a vymáhat alimenty prostřednictvím exekutora.

Náhradní výživné od státu 2024

Od poloviny roku 2021, mají rodiče možnost, žádat na Úřadu práce o náhradní výživné od státu. Pokud jim druhý rodič neplatí alimenty (a je podán návrh na zahájení exekuce), pak jim může stát dávat až 3000 Kč za jedno dítě (maximálně po dobu 48 měsíců).

O náhradní výživné, si od jeho zavedení (v polovině roku 2021), požádalo již 9000 dětí (resp. jejich rodičů). Průměrná částka, kterou Úřad práce vyplácí na jedno dítě je aktuálně 1737 Kč (3000 Kč jsou maximální částka – záleží na tom, v jaké výši stanovil výživné soud, a jestli druhý rodič něco platí, nebo neplatí vůbec). Více informací o náhradním výživném najdete zde.

Ostatní čtenáři si prohlédli: