Náhradní výživné (alimenty) bude platit stát – až 3000 Kč měsíčně

<span>Vláda schválila návrh, že by od července 2021 bylo vypláceno náhradní výživné za neplatiče alimentů. Náhradní výživné by vyplácel Úřad práce (jako jiné sociální dávky), v maximální výši 3000 Kč měsíčně. To odpovídá tomu, jaká je průměrná výše alimentů v roce 2020.</span> Vláda schválila návrh, že by od července 2021 bylo vypláceno náhradní výživné za neplatiče alimentů. Náhradní výživné by vyplácel Úřad práce (jako jiné sociální dávky), v maximální výši 3000 Kč měsíčně. To odpovídá tomu, jaká je průměrná výše alimentů v roce 2020.

Vláda schválila, že by stát měl platit náhradní výživné rodičům, u kterých druhý rodič dítěte neplatí alimenty. To by mohlo hodně ulevit hlavně samoživitelkám (samoživitelům), kteří se musí start o dítě sami. Náhradní výživné (které by vyplácel Úřad práce), by bylo až 3000 Kč měsíčně na jedno dítě.

Náhradní výživné od státu

Myšlenka, že by stát uhradil alespoň část výživného za ty rodiče, kteří neplní svou vyživovací povinnost vůči dítěti, není nová. Objevila se již před mnoha lety. Nikdy ale nebyla schválena.

Nyní se zdá, že by mohlo být náhradní výživné uvedeno do praxe. V pondělí 15. června 2020 vláda schválila vládní návrh na náhradní výživné.

Tento návrh nyní musí schválit parlament a senát. Pokud bude návrh schválen, tak se předpokládá, že by se náhradní výživné začalo vyplácet od července 2021. Dřívější termín (od začátku doku 2021) se již nedá stihnout.

Náhradní výživné jako nová sociální dávka

Podle vládního návrhu by náhradní výživné na dítě mělo mít podobu „sociální dávky“. Výživné na dítě by vyplácel Úřad práce pravidelně každý měsíc do maximální výše 3000 Kč na jedno dítě. A stát by pak následně vymáhal toto výživné po neplatiči.

Kolik jsou alimenty (výživné)?

Podle dostupných statistik, je průměrná výše výživného na dítě  ve výši 2900 Kč. Navrhovaná výše výživného tedy odpovídá tomu, jaké je průměrné výživné.

Vzhledem k tomu, že výši alimentů stanovují soudy individuálně, pak jsou zde velké odchylky nahoru i dolů:

 • Nejvyšší výživné, které se v ČR schválilo, bylo přes 70 000 Kč měsíčně (výjimečné případy)
 • 64% dětí dostává výživné v rozmezí 1000 – 3000 Kč
 • 10% dětí má výživné pouze v rozmezí 200 – 700 Kč
 • 1% dětí má výživné 200 Kč a méně
 • 10% dětí má výživné 4500 – 12000 Kč

Při stanovení výše výživného by měly soudy vycházet z doporučené výše – viz tato kalkulačka pro výpočet výše alimentů. Je ale pravda, že výživné stanovují soudy individuálně a tak jsou zde značné rozdíly.

Jaké budou podmínky pro nárok na náhradní výživné (alimenty) od státu?

Podle dostupných informací by mělo být náhradní výživné s těmito podmínkami:

 • Náhradní výživné na dítě by bylo vypláceno měsíčně ve výši stanovené soudem
 • Maximálně by se při náhradním výživném vypláceno 3000 Kč měsíčně (pokud soud stanovil nižší částku, pak se vyplatí jen nižší částka, pokud soud stanovil vyšší částku, pak by se zbytek alimentů musel dále vymáhat po neplatiči)
 • Podmínkou pro nárok na náhradní výživné by bylo podání návrhu na exekuci (na neplatiče)
 • Jednou za 4 měsíce by bylo nutné dokládat, že nárok na náhradní výživné stále trvá
 • Náhradní výživné by bylo maximálně na 2 roky

Náhradní výživné jako součást předvolebního boje?

I když se již jedná o vládou schválený návrh zákona, zatím u něj neproběhla diskuse v parlamentu. Je tedy možné, že výsledná podoba náhradního výživného bude jiná. Dá se očekávat bouřlivá diskuse i různé pozměňovací návrhy.

Je nutné si uvědomit, že na podzim 2020 se konají volby do krajských zastupitelstev a do senátu. A v roce 2021 to budou volby do poslanecké sněmovny (parlamentu).

Diskuse o náhradním výživném, které by rodičům platil stát je poměrně vděčné téma. Rozvedených rodičů, kteří by měli dostávat alimenty (a nedostávají), je hodně. Takže souvislost projednávání této otázky s blížícími se volbami nemusí být čistě náhodná.

Jak je to s nárokem na náhradní výživné jinde?

Náhradní výživné na dítě mají třeba na Slovensku (již od roku 2008). Pokud na Slovensku rodič neplatí 3 měsíce alimenty, je možné požádat o náhradní výživné. To může být až ve výši 1,2 násobku životního minima pro dítě.

I v některých dalších evropských zemích je poskytováno náhradní nebo zálohové výživné. Například i ve Švýcarsku, v Belgii, ve Švédsku nebo v Norsku. I v těchto státech jsou podmínky srovnatelné s tím, co je navrhováno v ČR. Výše náhradního/zálohové výživného se pochopitelně liší, jakož i podmínky pro nárok, v závislosti na konkrétních zákonech v dané zemi. V obecné rovině je ale princip náhradního výživného plně srovnatelný.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Náhradní výživné (alimenty) bude platit stát – až 3000 Kč měsíčně

Diskuse: 3
 • Custom avatar lida.sk@tiscali.cz

  Když je otec neznámí ,dceři je 12 roku a nikdy jsem na dceru nepobírala od státu zádné peníze.pmáhali mě rodiče, ale už to
  není možné , jsou v důchodu a mají sami co dělat se sebou. Jsou oba dost nemocní , určité zravotní úkony sami si musí platit
  Tak se ptám na co mám nárok dcera jde teď do školy a nemám na to peníze . děkuji Hana J.

  • Custom avatar lida.sk@tiscali.cz

   Dobrý den , v roce 2021 jsem se ptala ohledně dcery teď už ji bude 13 roku v červenci, když je otec neznámí a nikdy jsem nepobírala od státu peníze.Je možné prosím odepsat Mám nárok na finanční částku od státu na dceru. Děkuji Hana. J.

   • Mateřská.org

    Podmínkou nároku na náhradní výživné od státu, je zahájení exekučního řízení, pro neplacení alimentů. Pokud je otec neznámý, tak jaksi nelze ani vymáhat dlužné výživné, a nárok na náhradní výživné od státu tedy nevzniká …

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna