První trimestr těhotenství – na co si dát pozor

První trimestr těhotenství – na co si dát pozor

Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.

Těhotenství trvá obvykle 280 dní (9 kalendářních a 10 lunárních měsíců). Celé těhotenství je pak možné rozdělit na tři části (trimestry). První trimestr začíná v „laickém“ pojetí předpokládaným termínem početí. Lékaři ale počítají termín zahájení prvního trimestru od prvního dne poslední menstruace.

Proto někdy můžete narazit na rozdílné číslování týdnů v těhotenství a končí na konci 13 týdne těhotenství. V tomto článku najdete souhrn všeho, co se týká vývoje zárodku a plodu. A také přehled změn, které u vás v prvním trimestru budou probíhat. Poradíme vám, na co si dát v prvním trimestru pozor.

Kdy začíná a kdy končí první trimestr

První trimestr těhotenství začíná dnem poslední menstruace. Tedy ne termínem početí, jak by možná připadalo logické. To je dáno tím, že datum začátku poslední menstruace je poměrně snadno zjistitelný termín. Datum skutečného početí ale může být i v intervalu 3 – 5 dní (někdy až 7 dní) a není to tedy zcela spolehlivý údaj).

První trimestr pokrývá prvních 13 týdnů těhotenství. První trimestr pak končí na konci 13 týdne těhotenství.

Jak probíhá vývoj dítěte v prvním trimestru

Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na embryo (a následně plod), které se usadí na děložní stěně. V první trimestru vzniká základ všech důležitých orgánů a dalších tělesných systémů:

  • Kojenecké kosti: už v 6 týdnu těhotenství se začínají zakládat první kosti (zatím jen chrupavčité) a vznikají zárodky pro paže, nohy, ruce, prsty na rukou a na nohou (ty až kolem 10 týdne)
  • Vlasy a nehty: mezi 5 až 8 týdnem těhotenství se vytváří kůže, vlasové folikuly, nehtová lůžka
  • Trávicí soustava: kolem osmého týdne se začínají vytvářet dětská střeva
  • Hmat: mezi 8 až 12 týdnem vznikají hmatové receptory ve rtech, na chodidlech a nohou
  • Zrak: ve 4 týdnu se začínají vytvářet optické nervy (které vedou informace z očí do mozku a zpět), vytváří se čočky v očích, sítnice se začíná vytvářet v 8 týdnu
  • Srdce: Kolem 5 týdne se vytváří srdce, již kolem 9 až 10 týdne již srdce spontánně bije (jeho činnost zatím není řízena mozkem) a je ho možné i slyšet (v závislosti na poloze plodu v děloze)

Změny v ženském těle v prvním trimestru

Během prvního trimestru také dochází k celé řadě změn ve vašem těle. Mnoho z nich je pak možné pozorovat jako typické těhotenské příznaky:

  • Ranní nevolnost: i když se nazývají „ranní nevolnosti“, u řady žen se mohou projevovat v průběhu celého dne, ranní nevolnosti zpravidla odezní do konce prvního trimestru, asi 25% žen pak vůbec nepociťuje ranní nevolnosti (viz článek: Co pomáhá proti ranní nevolnosti?)
  • Zvětšování velikosti prsou: hned od začátku těhotenství začnete pociťovat zvětšování prsou, což může být někdy spojeno s nepříjemnými, bolestivými pocity
  • Změny nálad: vlivem zvýšených hladin různých hormonů u sebe můžete pozorovat časté a výrazné výkyvy nálad (někdy to bude „jako na houpačce“), po 7 týdnu těhotenství už ale tyto výkyvy nálad nebývají tak výrazné
  • Další příznaky: pálení žáhy, zácpa, kovová pachuť v ústech, averze na některé druhy potravin, bolesti hlavy, značná část z těchto negativních symptomů těhotenství do konce prvního trimestru odezní nebo se alespoň zmírní

Zvyšování váhy během těhotenství

Po celou dobu těhotenství, se bude vaše váha zvyšovat. Je běžné, že během těhotenství „přiberte“ 10 – 15 kilo navíc, oproti vaší běžné váze. V prvním trimestru je nárůst váhy asi nejnižší. Vaše hmotnost by se v důsledku těhotenství měla zvýšit asi „jen“ o 1,5 – 2,5 kila. Ve druhém a třetím trimestru pak bude nárůst váhy rychlejší a výraznější.

Během těhotenství byte se měla snažit jíst zdravě. A to je důležité nejenom v prvním trimestru. Tedy hodně ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo, nízkotučné, mléčné výrobky, dostatek bílkovin (kvalitní hovězí maso, netučné drůbeží maso, ryby). Také potřebujete dostatek „zdravých“ tuků – olivy, olivový olej, avokádo, ořechy, různá semínka apod.

Vaše tělo také potřebuje vyšší dávky různých minerálů a vitamínů. Speciálně v prvním trimestru je důležité mít vyšší příjem kyseliny listové (jeden z vitamínů skupiny B). Ten pomáhá zabraňovat vzniku nejrůznějších vývojových vad na mozku a nervové soustavě. Ta se vytváří právě již v prvním trimestru.

Na co si dát pozor v prvním trimestru

Během prvního trimestru se ale mohou objevit i různé symptomy, které už nemusí být tak úplně v pořádku. Pokud některý z nich u sebe zaznamenáte, měla byste se určitě obrátit na svého lékaře. V prvním trimestru je totiž nejvyšší riziko samovolného potratu (podle různých odhadů až 20% těhotenství končí samovolným potratem v prvním trimestru). Na co si tedy dávat pozor:

  • Silné krvácení z pochvy (drobné krvácení nebo špinění je „normální“)
  • Silné bolesti břicha nebo silné bolesti v dolní části zad
  • Náhlé pocity intenzivní žízně (může se jednat o příznak těhotenské cukrovky)
  • Bolest při močení
  • Vysoká teplota
  • Výrazné otoky rukou, nohou nebo v obličeji

Co dělat v prvním trimestru?

Přizpůsobte svůj životní styl těhotenství. Tedy žádné kouření, žádný alkohol, žádné jiné návykové látky. Opatrně s kávou. Hlídejte si, co jíte a co pijete. Vše co přijmete, může ovlivnit vaše dítě. Doplňte si vitamíny a minerály – je celá řada prenatálních vitaminových přípravků pro těhotné ženy.

Zvažte provedení genetických testů. Zvláště u žen, které jsou těhotné ve vyšším věku, je vhodné zvážit provedení gentských testů (zpravidla mezi 11 a 14 týdnem těhotenství). Tím je možné odhalit třeba Downův syndrom, vrozené srdeční vady a různé chromozomální abnormality (vrozené genetické poruchy).

Začněte plánovat výbavu pro dítě a také si ujasněte, jak na tom budete po finanční stránce, až se dítě narodí (pár tipů k financím najdete třeba zde: Sociální dávky pro rodinu nebo Sociální dávky pro matku samoživitelku).

Zvažte i svou účast na nějakém předporodním kurzu. Zvláště pokud se jedná o vaše první dítě. V předporodním kurzu vás připraví na to, co máte očekávat během porodu. Také vás naučí základy péče o dítě. Třeba to jak ho správně kojit, přebalovat, koupat, oblékat atp.

Nezapomeňte si včas rezervovat termín v porodnici. Některé (ty lepší) porodnice mají často jen omezený počet lůžek pro konkrétní termíny porodu, a ty jsou pak zpravidla i na půl roku dopředu „rezervovány“. Pokud se rozhodnete rodit třeba v porodnici v Podolí, a budete si to chtít domluvit až na konci těhotenství, tak prostě máte „smůlu“. Tam se může v jednom dni registrovat pouze 12 žen, a termíny, už jen pár minut po zahájení registrace, „zmizí“. Podobné je to i v některých dalších porodnicích v ČR. Pokud tedy chcete mít na výběr, kde budete rodit, neodkládejte to.  I když třeba zrovna v porodnici v Podolí je možné provést registraci až ve 14 týdnu těhotenství. Výběr té správné porodnice ale můžete provést už nyní.

 

Ostatní čtenáři si prohlédli: