Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
Dobrý den, prosím o radu.
Mám dceru, v lednu 2023 měla 3 roky. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že nastoupím do zaměstnání až v září 2023. Rodičovský příspěvek bych ale měla pobírat až do prosince 2023.
Mohu od září nastoupit na HPP a zároveň pobírat rodičovský příspěvek?
Dále mě zajímá, to období od dceřiných 3. narozenin, jestli jsem po tuto dobu byla zajištěná zdravotním a sociálním pojištěním?
Aby mi v tomto období někde nechtěně nevznikl „dluh“?
Předem děkuji za radu!
Rodičovská dovolená (volno v zaměstnání v souvislosti s péčí o dítě), končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Prodloužení rodičovské dovolené na dobu delší, než 3 roky (resp. déle, než do 3 narozenin), není možné.
Pokud měla vaše dcera 3 narozeniny v lednu 2023, pak jste se zřejmě v zaměstnání domluvila na čerpání neplaceného volna.
Během rodičovské dovolené, za vás platí zdravotní pojištění stát. To samé platí i pro případ, kdy je pobírán rodičovský příspěvek.
Po skončení rodičovské dovolené, za vás tedy i nadále platil/platí zdravotní pojištění stát, protože máte dále nárok na rodičovský příspěvek.
Pokud by vám již skončil nárok na rodičovský příspěvek, a vy byla „jenom“ na neplaceném volnu, pak by za vás odváděl zdravotní pojištění zaměstnavatel.
V takových případech obvykle zaměstnavatel podmiňuje souhlas s poskytnutím neplaceného volna tím, že mu zaměstnanec bude přispívat na úhradu zdravotního pojištění – což se vás ale netýká.
Sociální pojištění, za vás nikdo neplatí ani během rodičovské dovolené, ani během neplaceného volna, nebo když máte nárok na rodičovský příspěvek.
U sociálního pojištění, vám ale ani nemůže vzniknout dluh (případný dluh na sociálním pojištění, se týká jen podnikatelů).
U sociálního pojištění je to jinak, než u zdravotního pojištění. Nepodnikající fyzická osoba nemá nikdy povinnost, aby si sama platila sociální pojištění.
Doba péče o dítě (až do jeho případných 4 roků), se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.
Sociální pojištění za vás tedy nikdo neplatí, ale doba kdy jste byla na rodičovské dovolené, nebo i nyní, když máte neplacené volno a pobíráte rodičovský příspěvek, se vám započítává do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod.
Pokud od září 2023, nastoupíte zpět do zaměstnání, pak máte i nadále nárok na rodičovský příspěvek.
A to až do doby, než bude vyčerpána celá částka (300 000 Kč pro jedno dítě), nebo případně do doby, než má dítě 4 roky.
U rodičovského příspěvku, není zakázáno mít příjem ze zaměstnání (jako je tomu například u mateřské – PPM).
Na rodičovský příspěvek, máte nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině. U dětí nad 2 roky, ani není omezení na dobu, kterou může být dítě ve školce (jednom u dětí do 2 rok, je to zatím ještě stále jen 92 hodin měsíčně).
Během doby, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, můžete bez omezení pracovat v zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu či přivýdělek, nebo podnikat jako OSVČ.
Od září, tedy můžete pracovat v zaměstnání na plný úvazek, a i nadále vám bude vyplácen rodičovský příspěvek.
V zaměstnání, pro vás budou platit běžné podmínky, jako pro ostatní zaměstnance. Budete mít nárok na dovolenou. Můžete mít nárok na nemocenskou podle běžných podmínek. Nebo například i na ošetřovné, pokud by dcera byla nemocná.
Do skončení rodičovského příspěvku, ale máte nárok na OČR pouze vy – váš manžel/partner, nebo případně babičky či někdo jiný, by do skončení RP nemohl čerpat na dceru ošetřovné.